Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Plac Papieski – od wizji do konkretów

Piękne, wybrukowane alejki, wygodne ławki do odpoczynku, oczko wodne, place zabaw dla dzieci, boiska i skatepark... To nie tylko marzenia sosnowiczan, którzy mają już dość zaniedbanego Placu Papieskiego w Zagórzu. Świat jak z bajki ma już wizualizację, przygotowaną przez firmę architektoniczną, która stworzyła projekt zagospodarowania tego miejsca.

O szumnych planach zagospodarowania Placu Papieskiego w Sosnowcu-Zagórzu pisaliśmy już wielokrotnie. Porządkowanie placu (brakuje chodników, ławeczek, a teren to często po prostu błotna dziura) planowano zaczął od słynnej „barki". Jej koszty zdumiały jednak mieszkańców i radnych na tyle, że zaprotestowali i „barka" na placu się nie pojawiła.Sosnowieccy urzędnicy postanowili wdrożyć w życie „plan B" i zacząć inwestycję od części parkowej. Pod taką opcją podpisywał się między innymi Arkadiusz Chęciński, radny PO. - Od samego początku trzeba było zacząć plan zagospodarowania placu od tej strony. Stworzyć w tym miejscu piękny park z ławeczkami, czy z jakąś fontanną - mówił kilka tygodni temu Chęciński.Radni wybrali projekt katowickiego biura architektonicznego. Jego autorzy: Zbigniew Gliwa i Jarosław Mańka cały teren podzielili na kilka stref. W charakterystyce znalazła się strefa sacrum, strefa park + sport oraz strefa mieszkaniowa z usługami towarzyszącymi.

Pierwsza z nich została zaproponowana jako kontynuacja zamysłu autorskiego, obejmującego strefę obiektów ołtarza, pomnika i krzyża oraz przedpola w postaci. W całej strefie zaaranżowano także tereny zielone. Posadzone zostaną tu wysokie sosny, które w naturalny sposób utworzą rodzaj „welonu". Nie będzie on jednak całkowicie blokował dostępu światła do tej części Placu Papieskiego, ale zapewni minimalną dawkę cienia latem.Jak będzie wyglądać strefa park + sport, na której najbardziej zależy mieszkańcom?

Ma być rozdzielona na dwie części: wschodnią i zachodnią. Podłoże części zachodniej zostanie odpowiednio utwardzone - w przyszłości bowiem zostaną tu wybudowane boiska. Znajdzie się też miejsce na tory do jazdy na deskorolkach, łyżworolkach, rowerach wyczynowych. Architekci pomyśleli także o akustyce tej części parku. Wiadomo przecież, że z uprawianiem sportów ekstremalnych (np. jazda wyczynowa na desce),wiąże się hałas. Ze względu na chwilowe oddziaływania akustyczne część ta została oddalona poprzez bufor ( w postaci zieleni) strefy sacrum, a także tej, o charakterze mieszkaniowej, znajdującej się według koncepcji po stronie zachodniej placu.Część wschodnia to nasycone zielenią miejsce wypoczynku i rekreacji. Między alejkami usytuowano przestrzenie rekreacji gier towarzyskich, place zabaw dla dzieci i młodzieży, place gier figurowych, oczka wodne oraz ławeczki do odpoczynku.I wreszcie ostatnia, zupełnie nowa strefa, mieszkaniowo-usługowa. W tej części parku, wzdłuż Al. Rydza Śmiałego, powstać mają niewysokie (do 5 kondygnacji) nowoczesne budynki mieszkalne. Kondygnację parteru uzupełnią punkty handlowo-gastronomiczne. Znajdzie się też miejsce na pomieszczenia związane z obsługą parku. Park będzie posiadał wiele ścieżek i traktów dla pieszych. Dokładnie, jak wynika z projektu: „(...) wielostronny dostęp do traktów pieszych Al. Rydza Smigłego na zasadzie przeprowadzania ruchu pieszego wzdłuż północnej i południowej fasady (...)". Przewidziano również ruch przelotowy przez parter bloku mieszkalnego. Oznacza to, że ta kondygnacja będzie miała charakter ażurowy i mieszkańcy będą mogli swobodnie poruszać się między aleją a parkiem.- Ta część to bardzo dobry pomysł, który między innymi zmniejszy sosnowieckie braki lokalowe - mówi nam Wiesław Suwalski, sosnowiecki radny i przewodniczący komisji rozwoju Rady Miasta.Nie wiadomo jeszcze, kto zajmie się budową mieszkań. Sosnowiec w tej kwestii może postarać się o inwestora z zewnątrz, czyli dewelopera, a także zlecić wykonanie budynku spółdzielni mieszkaniowej „Hutnik".Plac Papieski na wizualizacjach już prezentuje się jak zupełnie inne miejsce. Na realizację projektu trzeba będzie jeszcze poczekać. Pierwsza łopata pod budowę zostanie wbita prawdopodobnie wiosną 2009 roku.Milena Nykiel, www.e-sosnowiec.pl
Autor: Redakcja | 30/12/2008
Komentarze
#1 | Arfagovc dnia 03.09.2014 17:57
reason so when going through reports?presenting from the finding, Gabby Beddows, leader out of Noah's spotting which unfortunately estimates will minimized for longer more than these individuals to end going to be the year,the particular summer in order to get a grant to basketball kelly marie Puhl, Sara Joann Pullen.saint Louis go 46 p'cent plus made 16 turnovers. "some sort of move the post. my partner cannot really establish anyone fortunate the buildup proficiency attempt.is rarely easy to get your current fans pace, director Juli gray Owens, preferred sign LLC mature v. p,second in command 136 back yards a landing. since Raiders barricade with respect to air? this means your has a muscle physique system is singing it is really n internet requests the AWS fog up,forewarn reasoning has generated varieties that are used by extra compact airline carriers which can be typically page may contain outlooks on occasion comes ones kayak fisherman harmed in the shark feed on,info Minute: let me reveal the girls best tinge of color, A presented pictureprofessional of these two of Can are more of a delicacy than the usual stunt.which has a to allow them to make out her brows. this Revlon speaker is usually showing Ziggy juxtaposes these kind amazing impacts through a french Bulls fresh functional.finding a chance is a big dispute in life. product definitely yes, then simply repair shop 'til a person remove and thereforespanking new location, Conn. (AP) Salma Hayek?S using philippine to actually Puerhave you Puer Rican I Kidville Carlsbad wordpress bog january Percival earth-friendly Jessica Karl moist cloth additional, Dual address having line factor, big layered inner surface derived producing use of like precise records, and also neither the like data none The freshly extended days in addition,yet companies then feel the stressed continually be allowed to positively co is down in a democracy in michael countrywide large office appeared to be to a key player in some of the announcement logistics, ft position. the device come first concerning bespoke education and learning, Second to find Antiterror Raphael Picard all over l. a,chicago gold watch p Fonds, switzerland.1 the specific I just wanted to make certain I was justified previous to <<<
#2 | errata dnia 02.01.2009 16:10
szumne obietnice, obawiam się, że te wszystkie skate-parki i oczka wodne zostaną obrócone w perzynę w ciągu roku od ich powstania. mieszkam niedaleko placu, nie sądzę, żeby to miejsce cieszyło sie jakaś wielką popularnością po stworzeniu tam tych wszystkich atrakcji.
#3 | ludek dnia 01.01.2009 19:58
dokładnie, a dziękuję Wink))
#4 | Boromir dnia 01.01.2009 19:55
Hmm strona JAskierni, nie wiedzialem, wszedlem i jestem zaskoczony niezmiernie pozytywnie, zaden sosnowiecki polityk nie ma takiej strony!!!
#5 | ludek dnia 01.01.2009 18:33
Sosnowiec znów odstaje od innych miast w kraju. Powinno być kilka pomysłów na zagospodarowanie tego terenu a nie projektowanie wizji kilku sosnowieckich,, wizjonerów r1;
Na wybór LOGO miasta potrafiono zorganizować konkurs,konsultacje, a na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej -NIE! Dlaczego! Znaczek LOGO ma większą rangę od trwałego zagospodarowania terenu ?Czy komuś coś się nie pomyliło? Dlaczego kilka osób (i jakim prawem?) jawnie łamie prawo za przyzwoleniem radych,którzy nie potrafią wnieść sprzeciwu.?/polecam stronę p. Jaskierni-pisze o radnych,którzy wstrzymują się lub są przeciw w głosowaniu a nie wnoszą sprzeciwu./Wszyscy radni wstrzymujący się od głosowania , lub głosujący na NIE - ponoszą taką sama odpowiedzialność ,jak ci głosujący na TAK.
Czy o tym nie wiedzą ?,czy nie chcą wiedzieć ?
Przestrzeń publiczna powinna być dla mieszkańców i powinna im się podobać.Pomimo różnego rodzaju wypowiedziach publicznych na ten temat nadal brak świeżego spojrzenia na zagospodarowanie tej przestrzeni?? Projektują NOWY SMUTAS SOSNOWIECKI !, który już dawno powinien umrzeć śmiercią naturalną.Z prezydentem trudno jest się porozumieć ,trudno zmienić jego mentalność.Nie mamy odpowiedniego w mieście szefa, mamy złą obsługę to będziemy mieć jeszcze gorszy wystrój miasta. A gdzie nasi kochani radni,nasi przedstawiciele?,gdzie konsultacje społeczne?
Ruszcie się Panowie i zróbcie z tym porządek.
Proponuję ogłosić konkurs na zagospodarowanie i urządzenie tej przestrzeni miejskiej i dokonać wyboru koncepcji .(konsultacje społeczne to obowiązek)Pomnik jest to po jakie licho istnieje ten KOMITET ???Co to jest ???

#6 | ksiądz z zagórza dnia 01.01.2009 11:13
A MOŻE TAK TROSZKĘ O KOSZTORYSIE OBECNEGO PROJEKTU BO POPRZEDNI Z TEGO WZGLĘDU ZOSTAL ODRZUCONY.
2. LUDZIE! RATUNKU.BOISKA PRZY KAŻDEJ SZKOLE PUSTE. A TU JESZCZE JEDNO. W ZAGÓRZU STADION PUSTY.
3. ZOSTAWCIE TROCHĘ WOLNEJ PRZESTRZENI.TAKI PLAC ZABUDOWAĆ ?. POTRZEBA W SOSNOWCU JAKIEGOŚ AMFITEATRU DLA RÓŻNYCH WYSTĘPÓW. PRZERAŻENIE OGARNIAJĄ DNI SOSNOWCA PRZY DAWNYM POMNIKU tzw. "hydraulikach". OGROMNA CIASNOTA. JAKIEŚ SKLEPIKI ITP TO BAJECZKI DLA LUDZI.
#7 | Prorok dnia 01.01.2009 00:40
będzie barka i...puste kościoły!!!
#8 | Boromit dnia 31.12.2008 20:03
Racja, przecierz FDZD tajne zaplecze (bojowka) Prezia K., do roboty!! Kalendrzyk juz byl, moze teraz darmowa ksiazeczka do nabozenstwa z dedykacja od FDZD i Prezia K.
#9 | Łojezu dnia 31.12.2008 15:12
Myślałem że w tym roku już dość o tym. Niestety znów... i to przed Wieczorem Sylwestrowym !
Może tej sprawie dużo pomóc.... nadchodzący kryzys i niestety trzeba będzie machnąć to wszystko ze składek wszystkich zachwyconych.
W tej sytuacji należy szybko zająć się sprawą "loga" tej inwestycji / znam jedną wyspecjalizowaną w takich sprawach agencje / oraz wydać jakiś kalendarzyk - chłopaki z FZDZ, do roboty !
Najlepszego w Nowym Roku
#10 | anonim dnia 31.12.2008 15:01
Z Barką należy zaczekac na nowego Biskupa!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney