Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Tajemnicza śmierć w przededniu Okrągłego Stołu

20 lat temu, w styczniu 1989 r. – w przeddzień "Okrągłego Stołu" – zginęli dwaj księża związani z opozycją: w Warszawie ks. Stefan Niedzielak, a pod Białymstokiem ks. Stanisław Suchowolec. Kolejny, ks. Sylwester Zych, zginął w lipcu 1989 r. Dziś wiadomo, że dwóch pierwszych zamordowano. "Tygodnik Powszechny" ujawnia kulisy ich śmierci i ustalenia śledztwa IPN.Jest styczeń 1989 r. Trwają przygotowania do rozmów Okrągłego Stołu, które doprowadzą do częściowo wolnych wyborów i w efekcie do niepodległości. Właśnie wtedy dochodzi do niewyjaśnionych do dziś zgonów trzech księży związanych z opozycją. Władze (jeszcze) PRL szybko umorzyły śledztwa: uznano, że księża padli ofiarą nieszczęśliwych wypadków - czytamy w "Tygodniku".

Dziś wiadomo, że to nieprawda. Księża ci, którzy zginęli u progu wolnej Polski, zostali zabici. Zabójców nie znaleziono do dziś. Kto ich zabił? I dlaczego? Być może wkrótce się tego dowiemy: ponowne śledztwo, prowadzone przez IPN wykazało już, że księża Niedzielak i Suchowolec zostali zamordowani. W śledztwie dotyczącym śmierci ks. Suchowolca IPN-owi pomaga Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Osobne śledztwo, w sprawie zaginięcia dowodów zabezpieczonych na miejscu zabójstwa ks. Niedzielaka (zniknął m.in. fragmentu rękawicy lateksowej), prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.IPN zajmuje się nie tylko śmiercią tych trzech księży. To "część większego śledztwa, które dotyczy funkcjonowania od 1956 r. do 1989 r. w strukturach MSW związku przestępczego, kierowanego przez osoby zajmujące najwyższe stanowiska państwowe. Ten związek miał na celu dokonywanie przestępstw, w tym zabójstw, wśród opozycjonistów i duchownych. Jak dotąd wytypowaliśmy 46 spraw, które uzasadniają podejrzenie takiego przestępstwa" – mówią "Tygodnikowi" prokuratorzy Mariusz Rębacz i Adam Sidor.Kim byli zabici?Najstarszy, ks. Niedzielak, miał lat 74, a w czasie II wojny światowej był zaangażowany w wyjaśnianie sprawy Katynia. Najmłodszy, 30-letni ks. Suchowolec, pomagał "Solidarności" i opiekował się rodzicami zabitego wcześniej ks. Popiełuszki. Ksiądz Zych, lat 39, był przez SB znienawidzony: spędził w latach 80. aż 4,5 roku w więzieniu za pomaganie młodzieżowej organizacji konspiracyjnej, której członkowie w 1982 r. postrzelili śmiertelnie milicjanta.Więcej w nowym numerze "Tygodnika Powszechnego" (nr 3/2009, w kioskach od 14 stycznia) - ukazuje się w nim specjalny dodatek pt. "Kroniki zapowiedzianej śmierci".źródło: www.onet.pl
Autor: Piotr Dudała | 13/01/2009
Komentarze
#1 | Tomasz K. dnia 21.01.2009 22:24
Panie Piotrze, bardzo dobrze że Pan przypomniał te wydarzenia, chociaż niewiele mają wspólnego z Sosnowcem. Mam również nadzieję, że wkrótce ukarze się kolejny artykuł, tym razem poświęcony w końcu niewinnie zamordowanemu 23 lutego 1982r człowiekowi, starszemu sierżantowi Zdzisławowi Karosowi.Tak dla rzetelności dziennikarskiej i obiektywizmu, z którego w końcu słynie Pana portal.W końcu te dwie sprawy bardzo się ze sobą łączą.
#2 | rzetelny dnia 14.01.2009 16:28
Dzięki za ten tekst. Za przypomnienie...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney