Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ks. Prałat Jan Szkoc naszym kandydatem

17 sierpnia odszedł na zasłużoną emeryturę ks. Prałat Jan Szkoc. Przez ostatnie 22 lata był proboszczem parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu - Pogoni. Ks. Szkoc był zawsze otwarty na kulturę, jej twórców oraz na wydarzenia kulturalne. Parafia, którą kierował, przez długie lata była prawdziwą świątynią sztuki. Nasz serwis, dostrzegając zasługi ks. Prałata, zgłosił w dniu 21 września br. Jego kandydaturę do Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie upowszechniania kultury. Dzisiaj przekazaliśmy do Wydziału Kultury i Sztuki dodatkowe dokumenty: życiorys oraz charakterystykę osiągnieć -napisałrm w mailu 3 grudnia 2008r.W Kościele św. Tomasza Apostoła odbywały się wspaniałe koncerty, przedstawienia, prelekcje, spotkania, czy wykłady, działały chóry kościelne i zespoły. Sądzę, że jako społeczność lokalna miasta Sosnowca winni jesteśmy mu za to serdeczną wdzięczność. Jej wyrazem niech będzie zgłoszenie Jego kandydatury do Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie upowszechniania kultury za 2008r., co też publicznie czynię.


Piotr Dudała

Redaktor Naczelny Serwisu www.sosnowiecfakty.pl


Ks. Jan Szkoc urodził się 2 stycznia 1932r. w Czeladzi. Jest kapelanem honorowym Jego Świątobliwości, kan. Grem. Kapituły Katedralnej, był diecezjalnym duszpasterzem ds. trzeźwości. Wyświęcony został 27 czerwca 1954r., ustanowiony proboszczem parafii św. Tomasza Apostoła w 1986r.


Ksiądz Szkoc był współzałożycielem Liceum i Gimnazjum Katolickiego w Sosnowcu. Odnowił kościół św. Tomasza oraz kaplicę na cmentarzu parafialnym w Będzinie-Małobądzu. Mur frontowy cmentarza zdobią piękne anioły. Wybudował słynne wieże z karylionami.


Obecnie mieszka w Domu Księży Emerytów w Będzinie.Ps. Ks. Prałat zgodził się na zgłoszenie swojej kandadatury do tej nagrody. Maila przesłałem na adres Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.Piotr Dudała

Reaktor Naczelny SerwisuAutor: Piotr Dudała | 19/01/2009
Komentarze
#1 | jan dnia 26.01.2009 12:53
popieram tylko księdza Szkoca .Nikt inny nie upowszechniał kultury przez wielkie K jak on. Wystarczyło ,że go zabrakło to nawet proboszcza w kosciele nie uswiadczysz.
#2 | młoda dnia 21.01.2009 19:09
byłam przeciwna Szkocowi, bo to ksiądz i kulturę upowszechnia z liczną grupą wiernych, więc mu dość łatwo coś zorganizować, ale teraz jak widzę kto ma ją dostać, to faktycznie popieram ks. Szkoca

a na marginesie kto zgłosił Zbigniewa Podsiadło do Nagody Miasta - czy ktos sobie zadał trud pomysłeć, że nie komunistyczne trupy, które od wielu lat nic nie zrobiły mają ją dostać - tylko właśnie ten ARTYSTA PRZEZ WIELKIE A!!!!
#3 | ludek dnia 21.01.2009 18:59
Ksiądz szerzył i szerzy w mieście KULTURĘ!
PANIOŁ ?!
Pomodle sie za ciebie.
#4 | jaki to grzech ? dnia 21.01.2009 17:05
- no to zaczyna się polskie / zagłebiowskie / piekiełko.
Czy obrona swojego kandydata przez oczernianie, kwestionowanie i sypanie inwektywami na innych kontrkandyatów licuje z waszą chrzescijańskom moralnością. A może uczciwe lansowanie i obrona powinna polegać na podkreslaniu zasług swojego a nie na konforntacji z innymi ? Przecież widomo że nie możecie żyć bez wrogów i spisków przeciwko wam - jak spisków nie ma ... to sie je wymysli. A może jest tak jak tu napisano wcześniej - Ksiadz wzorowo wypełnia swoje obowiazki bo taka jego misja - więc ma w nosie wasze włazidupsko ? I o co sie tak pienicie - chcecie kupić przychylność Księdza za 4000 zł ? Sądzicie że temu człowiekowi zależy na forsie z miejskiej skarbony ?
Takie refleksje nasuwaja mi sie po przeczytaniu dyskusji w dwóch tematach tego forum - a teraz idźcie i pomódlcie się za moje i swoje nawrócenie !
#5 | anonim dnia 21.01.2009 13:32
szkłem dupę utrzeć...czyli ks. Szkoc bez nagrody????
#6 | anonim dnia 21.01.2009 11:51
Są propozycje laureatów Nagród Miasta
Janusz Lewanda / sosnowiec.info.pl
Wśród nominowanych do nagrody są: aktorka, malarka, prozaik. Do tytułu Zasłużonego dla Miasta Sosnowca nominowany został ksiądz. Ostateczną decyzję podejmie prezydent miasta.

Komisja do sprawy Zaopiniowania Kandydatów do Nagród Miasta Sosnowca w dziedzinie kultury, po zweryfikowaniu i ocenie kandydatów, przedstawiła Prezydentowi Sosnowca propozycję wyboru następujących laureatów Nagrody Miasta Sosnowca:

- w kategorii: za upowszechnianie kultury - Małgorzata Chojnacka, aktorka, twórczyni Młodzieżowej Akademii Teatralnej, autorka przedstawień scenicznych w Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamek Sielecki;
- nagroda artystyczna - Janina Kraupe, malarka, urodzona w Sosnowcu oraz Jerzy Przeździecki, prozaik, dramatopisarz, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych, urodzony w Sosnowcu.

Dodatkowo komisja postanowiła również zarekomendować ks. Jana Szkoca, emerytowanego proboszcza kościoła św. Tomasza na Pogoni do odznaki i tytułu Zasłużony dla Miasta Sosnowca. Komisja chce w ten sposób uhonorować dokonania księdza Szkoca w dziedzinie upowszechnienia kultury. Ksiądz jest m.in. twórcą słynnych wież kościoła.

Wymienione osoby są jedynie kandydatami, gdyż ostatnie słowo w tej sprawie należy do prezydenta Sosnowca, Kazimierza Górskiego.
#7 | anonim dnia 21.01.2009 09:00
a w którym miejscu, bo ja tego sosnowiec.info nie umiem rozszyfrować!?
#8 | ET @common dnia 21.01.2009 08:36
Wink)dzięki ! Wink
#9 | kibic dnia 21.01.2009 08:23
Na sosnowiec info o tym piszą. Sławka nie ma wśród nominowanych.
#10 | common dnia 21.01.2009 07:44
dla leniwych: BIP -> prawo lokalne -> zarządzenia -> rok 2008 -> zarządzenie nr 72.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney