Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Galeria Wybitnych Zagłębiaków

Kilka lat temu w serwisie sosnowiecfakty.pl zaproponowałem stworzenie, wzorem Katowic czy Krakowa, galerii wybitnych Zagłębiaków. W Katowicach jest to Galeria Artystów na Placu Grunwaldzkim, w Krakowie taka Galeria istnieje w Parku Jordana (46 popiersi sławnych polskich poetów). Napisałem wtedy, że powinna to być galeria postaci zasłużonych dla kultury w jednym z miast Zagłębia, myślałem o Placu Ćwierka oraz o parku przy Pałacu Mieroszewskich w Będzinie. Dzisiaj myślę, że jest lepsze miejsce. Tym idealnym miejscem byłby Plac przed Dworcem PKP w Będzinie, zwany Placem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.Dlaczego to miejsce jest "idealne"? Przede wszystkim dlatego, że właściwie to cokoły już tam są. Cały Plac objęty jest już kolumnadą. Jest to już jakby gotowe miejsce, które można po prostu zaadoptować. Całemu przedsięwzięciu na pewno nie przeszkadzałaby obecność już na tym placu figury Matki Boskiej. Wręcz przeciwnie, Jej obecność nadaje temu miejscu szczególny charakter. Oczywiście, formuła tej galerii ze względu na to, że znajdować się ona będzie w Będzinie, może preferować, wyróżniać postacie zasłużone lub związane z tym miastem. Jednak uważam, że warto spróbować zrobić coś wspólnie. Skoro jest już w tym mieście Muzeum Zagłębia oraz Teatr Dzieci Zagłębia, to równie dobrze może tu być również Galeria Wybitnych Zagłebiaków. Zapraszam do dyskusji.
Fragment Placu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Będzinie.Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 23/01/2009
Komentarze
#1 | Leon dnia 03.02.2009 10:19
Ja widzę tylko jedną poważną kandydaturę do tej galerii: Pana redaktora Piotra Dudałę. Koniec kropka!!!
#2 | Malibu dnia 01.02.2009 17:06
Zwykle się z panem nie zgadzam, ale tym razem ma Pan rację. Miejsce idealne, koszty minimalne. Trzeba tylko przekonać do tego władze Będzina. Szczere gratulacje za inicjatywę!
#3 | @ZD dnia 29.01.2009 19:47
no właśnie!!!!!!!!!!
#4 | ZD dnia 29.01.2009 18:45
I widać dlaczego lepiej to zrobić w Będzinie niż w Sosnowcu gdzie mieszka Słońce Silesii Grin
#5 | Brawo ! dnia 26.01.2009 14:56
To jest lepsze !

oficjalna strona www silesia-region

Już po raz ósmy tygodnik rGoniec Górnośląskir1; Śląskimi Oskarami uhonorował ludzi, którzy codziennie swą wiedzą, umiejętnościami i pracą przyczyniają się do tworzenia nowego oblicza regionu.
Mottem nagrody są słowa rTo co na Śląsku najlepsze i to co dla Śląska najlepszer1;.

Sralezja ponad wszystko !
#6 | Sosnowiec patrzy na Śląsk dnia 26.01.2009 12:29
Śląski Oskar dla Sosnowca

Kapituła Śląskiego Oskara doceniła wkład samorządu Sosnowca w rozwój działających na terenie miasta: Śląskiej Akademii Medycznej i Uniwersytetu Śląskiego.

W piątek, 23 stycznia tygodnik rGoniec Górnośląskir1; po raz ósmy uhonorował Śląskimi Oskarami osoby i instytucje, których codzienna praca kształtuje nowe oblicze regionu.

Wśród laureatów znalazły się także firmy, które tworzą markę regionu oraz samorządy Siemianowic Śląskich i Sosnowca za cenne inicjatywy społeczne.

- Kapituła doceniła wielki wkład samorządu Sosnowca w rozwój działających na terenie miasta Śląskiej Akademii Medycznej i Uniwersytetu Śląskiego, udział samorządu Sosnowca w tworzeniu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i współpracę z innymi samorządami z regionu w takich zagadnieniach jak rozwój komunikacji czy budowa kanalizacji r11; powiedział dla sosnowiec.info.pl prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski.
#7 | anonim dnia 26.01.2009 08:32
Każde zagłębiowskie miasto oprócz wspólnych ma także swoich własnych "bohaterów" których w jakiejś formie powinno uczcić. Sosnowiec także, ale tu nie ma woli politycznej na pielęgnowanie zagłębiowskiej tożsamości. Wystarczy wspomnieć, że prezydent tego miasta uważa ją za rzecz wtórną Sad
Przyjrzałem się Będzinie tej kolumnadzie przy dworcu i Piotr Dudała ma absolutną rację kiedy pisze, ze jest to bardzo dobre miejsce na ten cel.
Pozostaje kwesta, czy w Będzinie jest wola polityczna na takie przedsięwzięcia ? Jak na razie władze tego miasta bardziej lubią niszczyć niż budować.
#8 | mieszkanka dnia 25.01.2009 20:59
Pomysł cieszy, ale Panie Piotrze trochę brakuje Pana sosnowieckiego ( żeby nie powiedzieć Pogońskiego) patriotyzmu, przecież u nas w Sosnowcu przed zabytkowym dworcem kolei było nie było warszawsko - wiedeńskiej też miejsce by się znalazło ( chyba, że aktualna wojenka samorządowa nie sprzyja temu pomysłowi).I jak tu promować stolicę Zagłębia ............
#9 | Piotr Dudała dnia 24.01.2009 11:33
Widzę 3 pierwszych kandydatów do tej galerii:
Jan Dorman ur. w Sosnowcu, założyciel Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, dr Adam Bilik - lekarz i społecznik, który mieszkał w pobliżu oraz Sługa Boży ks. dr Jan Cieplak, wybitny teolog, urodzony w Dąbrowie Górniczej, a ochrzczony w Będzinie, pierwszy arcybiskup wileński.
#10 | Brawo ! dnia 24.01.2009 11:06
Każdy pomysł aktywujący nasze zagłębiowskie środowisko i promujący nasz region jest godny poparcia. W tym przypadku koszty realizacji tego pomysłu będą faktycznie minimalne, ale jego efekt społeczny będzie zależał od aktywnego i pozytywnego PR.
Będzin ma ogromny potencjał. Niestety jest teraz miastem uśpionym, wręcz zapyziałym. Kiedy się obudzi ? Może więcej takich pomysłów potrzeba ?
Panie Dudała, naprawdę duże i szczere gratulacje !
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney