Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czy Sługa Boży Jan Paweł II powróci do sosnowieckiej Katedry?

Katedra p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu ze wspaniałymi freskami młodopolskich malarzy Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziębły oraz witrażami Bukowskiego może stać się prawdziwą perłą Diecezji i Zagłębia. Oprócz renowacji cennych polichromii trzeba jednak zrobić coś jeszcze... trzeba wykonać małą tabliczkę z przypomnieniem, historycznego faktu, że gościł w niej Abp Karol Wojtyła, metropolita krakowski, późniejszy Ojciec Święty, Sługa Boży Jan Paweł II. Było to w maju 1967 r.Okazja ku temu będzie wkrótce wręcz wyśmienita. W 2009 r. diecezja sosnowiecka obchodzić będzie 10 – lecie wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu oraz... 10 – lecie nadania przez tegoż Papieża kościołowi katedralnemu tytułu bazyliki mniejszej. Proponuję połączenie tych wydarzeń, poprzez uczczenie właśnie w 2009 roku obecności Sługi Bożego Jana Pawła II w tym szczególnym kościele. Pamiętajmy również, że jest to rok, w którym obchodzić będziemy 20 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.Wszyscy są zgodni, co do tego że wizyta Jana Pawła II w Sosnowcu 14 czerwca 1999 roku była najważniejszym wydarzeniem w historii Diecezji, Zagłębia Dąbrowskiego i Sosnowca. Właśnie 10 lat temu, w roku tej historycznej wizyty, w 100-lecie istnienia parafii Wniebowzięcia NMP, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy specjalnych uprawnień udzielonych jej przez Jana Pawła II, ogłosiła nadanie katedrze p.w. Wniebowzięcia NMP tytułu bazyliki mniejszej. Wspominał o niej również Jan Paweł II. W przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania z wiernymi na placu w Zagórzu, odnosząc się do pierwszej swojej wizyty w Sosnowcu, powiedział:


„Dzisiejsze spotkanie wywołuje w mej pamięci wspomnienie tych uroczystości, które przeżywaliśmy tu, w Sosnowcu, w maju 1967 roku. W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny — dzisiejszej katedrze — przy udziale Prymasa Tysiąclecia oraz innych biskupów polskich celebrowaliśmy wówczas obchody milenijne. To były trudne czasy. Były trudne szczególnie dla tych, którzy chcieli otwarcie wyznawać swoją wiarę i przynależność do Kościoła. Pamiętam, jak wielkie znaczenie miało wtedy nauczanie Soboru Watykańskiego II, który dopiero co się zakończył. Pamiętam, ile nadziei i ile mocy niosło zwłaszcza soborowe nauczanie o godności osoby ludzkiej i o jej niezbywalnych prawach. Wówczas zapadało ono głęboko w dusze przygotowane do milenium przez wielką nowennę. Dziś czasy się zmieniły. Jest to wielki dar Bożej Opatrzności. Bogu należy się nasza wdzięczność za to wszystko, co dokonało się w naszej Ojczyźnie. Niech nigdy jej nie zabraknie w sercach ludzi wierzących w Polsce!”Co proponuję? W nawie głównej po prawej stronie na wysokości ambony znajduje się figura św. Piotra, wierna kopia tej z Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Św. Piotr trzyma w lewej ręce dwa klucze, prawą zaś błogosławi. Na postumencie figury widnieją słowa św. Ambrożego: „Gdzie Piotr Święty tam prawdziwy kościół Chrystusowy”. Nad św. Piotrem wysoko na filarze zawieszony jest portret Jana Pawła II. Pomiędzy figurą, a tym zdjęciem na filarze znajduje się wolna przestrzeń. Można ją śmiało wykorzystać. Proponuję umieszczenie tam tabliczki z napisem:W tej Bazylice Katedralnej, p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przy ołtarzu głównym, w dniach 20 - 21 maja 1967 roku, w czasie uroczystości Milenium Chrztu Polski, modlił się i Mszę Świętą odprawił, Arcybiskup Karola Wojtyła, metropolita krakowski, późniejszy Ojciec Święty, Sługa Boży Jan Paweł II.Piotr Dudała
św. Piotr w Bazylice Katedralnej w SosnowcuP.s. Pieniądze na wykonanie tablicy obiecał zarezerwować w swoim budżecie na 2009r. Paweł Dusza, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.Autor: Piotr Dudała | 24/01/2009
Komentarze
#1 | ludek dnia 28.01.2009 08:44
Ja również podtrzymuję swoja wcześniejszą deklaracje.No to co składamy się ?!
Zgromadźmy środki i przekażmy! Sprawa stoi w miejscu a my tylko ględzimy!
Kto zbiera pieniądze ?
#2 | ludek dnia 27.01.2009 18:51
No to już !!!Jestem ZA!
#3 | @ ludek dnia 27.01.2009 18:48
Mocno powiedziane... ale chyba trochę przesadziłeś. Choć z drugiej strony... emocje świata opadły, beatyfikacja się wlecze, zmienił się generał - wojsko ma nowe wytyczne...
Pozostał "przypominacz" Dudała. A może ufundujemy tablice przed Katedrą ?
#4 | ludek dnia 27.01.2009 18:26
Ja się wypowiem wprost;KTO W KATEDRZE JEST PRZECIW
PAPIEŻOWI JANOWI PAWŁOWI II !!!!
Czy ,,Katedralna komuna " ?????
#5 | @ @Ciemniak dnia 27.01.2009 00:24
Koniec Swiata !!! To cały problem w 800 czy 1000 zł które trzeba wyciagnąć od miasta ????
Autor powyzszego wpisu kpi czy uważa nas za idiotów ? Skoro gdzieś tam romawiał to czy Katedrze na tym nie zależy, nie stać ich na taką kwotę ? Wstyd i Hańba !
#6 | @Ciemniak dnia 26.01.2009 22:03
Rozmawiał, rozmawiał!!! Przypominam jednak temat, żeby nie musiało znowu minąć kolejne 10 czy 20 lat! Żeby się znowu nie okazało, że w budżecie miasta zabrakło 800 lub 1000 zł na tę nieszczęsną tabliczką, jak w roku ubiegłym. To nie jest kwestia pieniędzy tylko woli, chęci, decyzji - jak widać wciąż jej nie ma, wciąż są ważniejsze sprawy! Łatwiej jest uchwalić kilka milionów na Barkę, niż wykonać tę tabliczkę. To jest temat wciąż teamt tabu, który nie może się przebić, mimo że wszędzie, gdzie Arcybiskup czy Kardynał Karol Wojtyła przebywał już dawno oznakowano te miejsca, również w Zagłębiu (np. Bazylika w Dąbrowie Górniczej). I nic nikomu się nie stało, nikt nie ucierpiał, a wręcz przeciwnie. W Sosnowcu zaś obchodzi się w tym samym roku, w tym samym czasie, kolejną rocznicę Wyzwolenia. Co kraj, to obyczaj! Co do tytułu, to nie ma tu żadnych niedomówień, alegorii, czy przenośni. Był jeden człowiek Karol Wojtyła, którego obecnie, po rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego, od chwili Jego narodzin aż do śmierci, nazywany Sługą Bożym Janem Pawłem II. Ta osoba w 1967 roku była w Sosnowcu w Katedrze. Chcę o tym przypomnieć, w formie tabliczki. Najwyższy czas, żeby to w końcu zrobić. Naprawdę nie rozumiem tej zwłoki. Jest ona całkowicie zbędna i nieuzasadniona.
#7 | Ciemniak dnia 26.01.2009 21:27
Ja nic z tego nie rozumiem. Tytuł notatki dezorientuje, nawet zakładając że to jakaś przenośnia, alegoria.
Co znaczy wiodące pytanie (Czy Sługa Boży Jan Paweł II powróci do sosnowieckiej Katedry?) To ma znaczyć że go tu nie ma ? Że był kiedyś ale odszedł ? A jakie jest aktualny stosunek Dudaly do tej sprawy ? Bo całkiem niedawno był tu watek z ktorego jednoznacznie coś wynikalo, cos bardzo niewygodnego dla Dudaly. W chwili czasu znajdę i wkleje. Nie wszyscy maja sklerozę. Czy dalej ktoś chce cos zrobić cudzymi rekoma. A uparty pomysłodawca rozmawiał konkretnie o tej sprawie z "gospodarzami" katedry czy dalej bije pianę aby zebrać poklask i zasługi?
#8 | Raolo dnia 26.01.2009 13:16
efekt - puste koscioły w mieście!
#9 | @Triax dnia 25.01.2009 15:04
po to, że Katedra to "matka kościołów" diecezji!!!!
#10 | Triax dnia 25.01.2009 12:00
A po co robić coś w Katedrze? Będzie po staremu. Na rok przed wyborami samorządowymi wyleje się BARĘ z betonu, zrobi przed nią spęd gwiaździsty na Papieskim Placu w stylu SANTO SUBITO z Kazimierzem Górskim, Witoldem Klepaczem i Jackiem Kazimierczakiem w rolach głównych i będzie COOL! Będzie trwała bliska przyjaźń z kościołem i 4 kolejne lata na stolcu w magistracie gwarantowane !!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney