Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Miotełka w tubce czyli Bożny się tłumaczy

Do redakcji przyszedł kolejny felieton internauty p. Bożnego, który tym razem tekst swój odnosi do dyskusji, jaka powstała po opublikowaniu felietonu pt. "Miotła w tubie", 8 marca br. Ten pierwszy można znaleźć pod adresem http://www.sosnowiecfakty.pl/news.php?id=439, do lektury kolejnego zapraszam dziś.Pisząc felieton „Miotła w tubie” miałem nadzieję, że sprowokuję dyskusję wokół dwu spraw: po pierwsze, o tym, że propaganda to materia delikatna, wymagająca odrobiny finezji w doborze ludzi i metod, po drugie, o etyce zawodu dziennikarskiego. Zawiodłem się.


W szkole za zrzynanie dostawało się pałę. W prasie – okazuje się – zrzynać można. Mało kogo to bulwersuje, a najmniej tych – zdawałoby się - najbardziej zainteresowanych. Jak woda po kaczce spłynęły zarzuty, przecież nie jakieś tam wydumane, ale konkretne, wskazane palcem. Ten i ów próbował odwrócić kota ogonem snując absurdalne domysły, któż kryje się za Bożnym. Kto nie wierzy niech zerknie do komentarzy, na przykład tych z 13 marca. Charakterystyczne. Cóż z tego, że się zrzyna, ważniejsze zdaje się być podejrzenie, że autorem felietonu jest były szef „Kuriera”. Paradne. Tak samo optymista piszący dzień później.


Jeśli prezydent nie wyzwoli się spod wpływu takich i podobnych mu"profesjonalistów" czarno widzę drugą kadencję. Żeby nie było nieporozumień: uważam, że wybór dokonany cztery lata temu był najtrafniejszym z możliwych i byłoby dla miasta korzystne, gdyby w tym roku mógł się powtórzyć. Cztery lata to stanowczo za mało na dokończenie czegokolwiek, a przecież zaczęło się ciekawie. Szkoda więc, że część otoczenia prezydenta - jak mniemam - mocno pracuje nad mnożeniem mu niechętnych. Zmiany personalne dokonywane dla samych zmian, zwłaszcza zastępowanie ludzi kompetentnych figurantami tylko dlatego, że nowi i rzekomo dyspozycyjni zawsze robi złe wrażenie, a na koniec wychodzi bokiem.


Jak przeczytać ten „Kurier” - pyta Lidka. No właśnie, jak? Ujawniony na winiecie nakład to 25 tysięcy. Łatwo policzyć. Gdyby był optymalnie rozprowadzony (to jest właśnie kolportaż, panie Zenonie J.) jeden egzemplarz powinien przypadać na dziewięciu mieszkańców wliczając w to niemowlęta, niedołężnych starców i analfabetów. Ale rozprowadzany nie jest właściwie, dalibóg nie wiedzieć dlaczego. To jest dość proste i dotąd problemu nie stanowiło. Tymczasem anonim gani wróbelka za wtykanie dzióbka w nie swoje sprawy. To są nasze sprawy panie anonimie ! „Kurier” korzysta z miejskiej dotacji czyli z publicznego grosza, byłoby więc właściwe, żeby kierowała nim osoba wyłoniona drogą publicznego, otwartego konkursu. „Kurier” jest organem samorządu, każdego samorządu, również tego, który wybierzemy w tym roku i tego wybranego po kolejnych czterech latach. Powinien służyć mieszkańcom informacją, owszem, także kształtować postawy, ale również – może przede wszystkim – być miejscem dyskusji. Na takie wyżyny nie wzniósł się do tej pory i nic nie wskazuje, aby to niebawem miało nastąpić. Bynajmniej nie ze względu na brak umiejętności współpracujących z pismem ludzi, którzy dali się przecież poznać.


Z powodu tuby, czy też tubki, jak chce jeden z komentatorów, miasto się nie zawali i być może cała ta heca nie byłaby warta uwagi, gdyby była wydarzeniem odosobnionym. Nie tylko na sosnowieckim podwórku. To przecież szerszy problem.N. A. Bożny

Autor: Ania Urgacz | 24/03/2006
Komentarze
#1 | Bulbula dnia 18.12.2014 10:57
furt jsem premyslela proc se ti obtsiklo slovo FLEK na bradu, kde jsi ho mela napsane a proc. no a vidis. na ruce. me napadalo ze na stole a pak ti na nej spadla brada. Ale proc bys psala lflek na stul, ze?jinak me se to cte dobre protoze umim psat obema rukama zaroven a to zrcadlove. Proti sobe. Rukopis mam uplne stejny levou i pravou. akorat tou levou to musi ostatni cist v zrcadle.
#2 | Monikawanda dnia 28.03.2006 06:20
Do Andrew.
Nie rozumiem- mam zrobić samokrytykę,bo osmieliłam się publicznie powiedzieć ,co myslę?
#3 | Andrew dnia 26.03.2006 11:13
Czekamy na autoprezenatację!
#4 | Monikawanda dnia 25.03.2006 19:45
Nie chcę wypowiadać się o Kurierze,bo nie znam tego pisma.Przypadkiem czytałam jeden numer.Nie wiem jak go mozna dostać.
Jeśli zaś chodzi o przedruki to zauważyłam.że nie służą one jako cytaty czy też przykłady na coś, a sa wykorzystywane tak,jakby były tekstami autora całego artykułu.Dla mnie wykorzystanie czyjegoś teksty bez jego zgody i wiedzy to najzwyklejsza kradzież.
Brakuje mi tekstów dotyczących problemów,a jedynie donosi się i jakiś aferach,oskarżeniach itp.Język jest bardzo ubogi,a częstokroć nie majacy wiele wspólnego z polszczyzną.Doszukiwanie się wszędzie jakichś układów i wykorzystywanie przynależnosci partyjnej jako zarzutu lub wiarygodności juz dyskredytuje w moich oczach autora .
Poziom lokalnej prasy jak i wielu wypowiedzi na różnych forach jest żenująco niski,oczywiscie nie generalizuję,ale ogólnie rzecz biorąc jest fatalnie.
Przed nami wybory,a jak dotąd nie przeczytałam ani jednego tekstu,który przedstawiałby ewentualnych kandydatów na radnych czy prezydenta w sposób rzetelny,tak żebym mogła poznac jego dotychczasową działalnośc,osiąnięcia,dowiedzieć się jakie ma plany dotyczace jego działalności jako np.radnego i w jaki sposób zamierza je zrealizować.
#5 | Ludwik dnia 25.03.2006 18:59
Zatrudnianie byłych dziennikarzy lokalnych gazet na samorządowym etatach to mądry sposób zapewnienia sobie przychylności ich kolegów.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney