Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Arcybiskup ks. dr Jan Cieplak spoczywa...w Białymstoku?

Wciąż trwa dziennikarskie śledztwo, dotyczące wspaniałej postaci, pochodzącego z Zagłębia Dąbrowskiego, pierwszego Metropolity Wileńskiego Arcybiskupa ks. dr Jana Cieplaka. Udało się już wiele ustalić. Właściwie to każdy tydzień przynosi nowe informacje na jego temat. Sądzę, że zbliżamy się już do momentu, w którym można będzie odpowiedzieć na podstawowe pytania, co się stało z Arcybiskupem Cieplakiem, zarówno materialnym, jak i duchowym. Wiemy na pewno, że proces beatyfikacyjny toczył się w Rzymie, a jego akta znajdują się w ośrodku postulacyjnym przy kościele polskim pw. św. Stanisława BM. Dzisiaj przyszła wiadomość z Grodna, podpisana ks. Antoniego Gremzę, notariusz kurii diecezjalnej, którą poniżej publikujemy o tym, że jego doczesne szczątki spoczywają w Polsce w ...Białymstoku. Informację tę na pewno sprawdzimy!

Panie Redaktorze!


Bardzo milo, ze prywraca sie pamiec o ks. abpie Cieplaku, a sczegolnie trwa upamietnienie jego postaci w rodzinnej miejscowosci. Z posiadanych skapych informacji na temet Ks. Arcybiskupa - wiadomo jest, ze jego doczesne szczatki zostaly przeniesione z Wilna do Bialegostoku, gdzie spoczywaja w tamtejszej Katedrze. Wiecej informacji na pewno znajdzie Pan w Diecezji Bialostockiej, ktora wystapila tez z prosba o otwarcie procesu beatyfikacyjnego, jezeli sie nie myla rozpoczal o to staranie abp Romuald Jalbrzykowski, jako metropolita wilenski rezydujacy w Bialymstoku.

Zycze udanych poszukiwan i owocnego krzewienia pamieci o zyciu tak zasluzonego dla Kosciola na Wschodzie czlowieka.Z Panem Bogiem!Z szacunkiem ks. Antoni Gremza, notariusz kurii

źr.: www.blogi.szkolazklasa.plP.s. W podziemiach Starego Kościoła znajdują się krypty, wśród nich "krypta fundatorów" w której spoczywają m.in.: Katarzyna Poniatowska (zm. 1772, trumna rokokowa, bogato złocona) i Izabella z Poniatowskich Branicka (trumna klasycystyczna z drzewa mahoniowego). W pozostałych kryptach znajdują się trumny abpa Edwarda Roppa (zm. 1939, przywiezionego do Białegostoku w 1983), biskupa diecezji mińsko-mohylewskiej oraz abpa Edwarda Kisiela (zm. 1993). Czy jest tam również trumna abpa Cieplaka?


Autor: Piotr Dudała | 29/01/2009
Komentarze
#1 | ludek dnia 31.01.2009 14:43
Przepraszam anonimie 2 ,ale za czym(za co?) trzymasz kciuki ??Smile)
#2 | anonim2 dnia 31.01.2009 09:15
Trzymam kciuki Smile
#3 | anonim dnia 30.01.2009 20:30
Panie Dudała,czy nie można zebrać wszystkich informacji i ,,zebrać" w książkę i ja wydać ?
#4 | anonim dnia 30.01.2009 20:06
Białystok został ośrodkiem administracji kościelnej w 1945 r. Abp R. Jałbrzykowski został zmuszony do opuszczenia Wilna i przeniesienia swej biskupiej stolicy na południowo-wschodni skrawek archidiecezji wileńskiej - do Białegostoku. W Białymstoku po II wojnie światowej funkcjonowały urzędy i instytucje kościelne przeniesione z Wilna, takie jak Kuria Arcybiskupia, Sąd Arcybiskupi, Wydział Teologiczny przeniesiony z Uniwersytetu Stefana Batorego, Wyższe Seminarium Duchowne, Kapituła Bazyliki Metropolitalnej Wileńskiej. Z upływem lat niektóre z nich uległy przekształceniu wskutek wykształcenia w Polsce odrębnej struktury administracji kościelnej. Największe zmiany nastąpiły po 1991 r. kiedy to papież Jan Paweł II podniósł Białystok do rangi diecezji, a następnie arcybiskupstwa i metropolii.
#5 | ludek dnia 30.01.2009 19:57
Super Wink
#6 | sum1 dnia 30.01.2009 19:35
Świetnie, że prowadzone jst to dziennikarskie śledztwo.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney