Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Liczba dnia: 1

W ubiegły czwartek wraz z Gazetą Wyborczą można było otrzymać mapę przedstawiającą SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. Z 31 "wybranych" obiektów techniki uwidocznionych na niej, tylko 1 , słownie "jeden" leży na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Jest to Dworzec PKP w Sosnowcu przy ul. 3 Maja 16. Został on oznaczony nr 8.
Zapraszamy do przeżycia wyjątkowej przygody, jaką jest podróż SZLAKIEM ZABYTKÓW TECHNIKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. Tworzy go 31 wybranych obiektów, o wyjątkowych walorach historycznych i architektonicznych, które w minionych wiekach były świadkami rewolucji przemysłowej - czytamy na stronie w zakładce szlak zabytków techniki na stronie www.silesia-region.pl.Zapoczątkowana w XVIII wieku industrializacja zmieniła oblicze Śląska - czytamy dalej, w którego krajobraz na stałe wpisały się wieże szybów kopalnianych, piece hutnicze, kominy elektrowni. Pamiątką po tamtych czasach są liczne zabytki techniki rozrzucone po całym województwie. Utworzony Szlak ukazuje ich turystyczną atrakcyjność.Nie do końca jest prawdą, że po zabytki techniki rozrzucone są po całym województwie. Nie ma ich prawie w Zagłębiu. W związku z tym pojawiają się pytania: Dlaczego z Zagłębia jest to tylko jeden obiekt? Czy rewolucja przemysłowa i historia nie pozostawiły żadnych śladów na tej ziemi? Co jest tego przyczyną? Czy nie ma zabytków techniki w Zagłębiu Dąbrowskim? Kto wytyczył ten szlak w ten sposób, że ominął on Zagłebie? Co należy zrobić, żeby zmienić obecny stan? Zapraszam do dyskusji.Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 30/01/2009
Komentarze
#1 | Suaveg dnia 02.02.2009 08:26
też o tym myślałem...Na pierwszym wiadukcie w Sosnowcu nad trasą od strony Katowic aż się prosi o jakąś dużą tablicę WITAMY W SOSNOWCU lub WITAMY W ZAGŁĘBIU DĄBROWSKIM!
#2 | olo dnia 02.02.2009 06:52
Nie głupi pomysł!
#3 | Marta dnia 01.02.2009 22:45
Na granicach Zagłębia proponuje witacze o treści:
JESTEŚ W ZAGŁĘBIU!!!!!!!!!!!!!
#4 | @milo dnia 01.02.2009 14:09
Yes, sir!
#5 | milo dnia 01.02.2009 12:52
Parafrazują klasyka:
"Nie pytaj co Zagłębie zrobiło dla Ciebie -
spytaj co zrobiłeś Ty dla Zagłębia!"
#6 | milo dnia 01.02.2009 12:47
Jednym słowem nasza praca nabiera jeszcze większego sensu. Promocja Zagłębia to wielkie wyzwanie ale damy radę!
#7 | Nie dysponujemy!!! Śląsk dysponuje!!! dnia 01.02.2009 11:27
Nasze miasto położone jest w regionie znajdującym się w środku Europy, na przecięciu wielu szlaków komunikacyjnych: drogowych, kolejowych i lot-niczych. Nie dysponujemy, co prawda, zbyt wieloma miejscami atrakcyjnymi pod względem turystycznym, przyrodniczym, czy to wypoczynkowym albo też architektonicznym. Mimo to dążymy jednak do wypracowania i wypromowania miejskich (regionalnych) produktów turystycznych i włączenia się w krajowy i zagraniczny system ich promocji.

www.kazimierzgors...
#8 | Piotr Dudała dnia 01.02.2009 11:16
Temat nie jest nowy ponad rok temu w jednym z newsów zadałem następujące pytania: Dlaczego do tej pory Sosnowiec ani żadne inne zagłębiowskie miasto nie należą do Śląskiej Organizacji Turystycznej? Czy ŚOT związana z urzędem marszałkowskim ma promować głównie tylko Śląsk? Może warto utworzyć jakąś własną organizacje zajmującą się promocją turystyczną Zagłębia, czy też "ubrać" w nią Agencję Rozwoju Lokalnego w Sosnowcu? Kolejne pytanie: Czy nie warto przypadkiem stworzyć jakiegoś "własnego" szlaku (czy listy zabytków), np. szlak kultury żydowskiej? Szlak, który będzie obejmował więcej niż jeden obiekt na terenie Zagłębia, jak to ma miejsce dotychczas (szlak techniki - 1 obiekt, szlak zabytków drewnianych - 2 obiekty). Czas pokaże!

Piotr Dudała

20.01.2008r.
#9 | anonim dnia 01.02.2009 11:05
Prezydent Górski przez długie lata uważał, że Sosnowiec nigdy nie będzie miastem turystycznym. W tym czasie śląskie miasta budowały Śląską Organizację Turystyczną i tworzyły kolejne szlaki. Potem Prezedent zmienił zdanie, ale "odkrył" tylko turystykę targowo-kongresową. Natura wypełnia próżnie!!!
#10 | Mario dnia 01.02.2009 09:22
Polityka. polityka!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney