Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


* * * Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, cz. VI ! * * *

Niestety, wciąż nie wiemy, gdzie spoczywają doczesne szczątki Arcybiskupa Cieplaka. Nie potwierdziła się informacja z Grodna od ks. Antoniego Gremzy, notariusza tamtejszej kurii, że znajdują się one w Białymstoku. Wczoraj rozmawiałem na ten temat z proboszczem Bazyliki Katedralnej ks. Henrykiem Żukowskim, który zaprzeczył tym informacjom. Ponadto podał mi telefon do ks. prof. Tadeusza Krahela, historyka, eksperta od spraw historii wileńskiego koscioła. Odbyłem dość długą rozmowę z ks. profesorem, któremu przybliżyłem nasze poszukiwania. Wykluczył Białystok. Obiecał, że jak będzie tylko ku temu okazja, to sprawdzi informacje na miejscu w Wilnie.Ks. prof. Tadeusz Krahel pochodzi z Białostocczyzny. Po święceniach kapłańskich, które przyjął w roku 1964, przez 4 lata pracował jako wikariusz w parafiach diecezji białostockiej, po czym rozpoczął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na Wydziale Teologicznym, w Instytucie Historii Kościoła. Studia doktoranckie kontynuował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie uzyskał stopień doktora w zakresie historii Kościoła. Życie księdza prof. Tadeusza Krahela było wypełnione pracą naukowo-dydaktyczną, pracował jako wykładowca w seminarium białostockim, pełnił tam funkcję prefekta alumnów, wykładał na Akademii Teologicznej w Warszawie. Efekt jego pracy dydaktycznej – to ponad 50 wypromowanych prac magisterskich i liczne prace dyplomowe. Znaczną część studentów, którzy pod jego kierunkiem pisali prace magisterskie i obronili je na Papieskim Wydziale Teologicznym stanowią też katecheci ze szkół na Wileńszczyźnie i Białorusi. Ksiądz profesor był u początków sekcji polskiej Archidiecezjalnego Studium Katechetycznego w Wilnie, gdzie do dziś przyjeżdża z wykładami.Szczególne miejsce w pracy naukowej ks. profesora zajmuje historia Kościoła Diecezji Wileńskiej, czemu poświęcił wiele badań i publikacji. Przygotowywał proces beatyfikacyjny Sług Bożych trzech kapłanów męczenników, zamordowanych przez hitlerowców w Berezweczu w 1942 roku. Zgromadzony na przestrzeni lat materiał, wypisy ze źródeł archiwalnych, bogata literatura, wywiady ze świadkami przyczyniły się, że ksiądz profesor postanowił opracować dzieje archidiecezji wileńskiej w czasie II wojny światowej oraz martyrologii jej kapłanów. Dorobek pisarski ks. profesora obejmuje około 500 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Zainteresowanie dziejami kultu Matki Boskiej Ostrobramskiej dało efekt w postaci czterech edycji Antologii Poezji Ostrobramskiej; przy jej wydaniu współpracował z wileńskimi poetami.www.tygodnik.ltAutor: Piotr Dudała | 31/01/2009
Komentarze
#1 | Dąbrowianin dnia 02.02.2009 16:17
"Słownik biograficzny. Biskupi Kościoła w Polsce w latach 965-1999" napisany przez księdza Piotra Niteckiego i wydany przez Instytut Wydawniczy Pax. Kilka biogramów polskich biskupów:
Cieplak Jan (17 VIII 1857 - 17 II 1926) - sufragan mohylewski, arcybiskup metropolita wileński. Profesor Akademii Duchownej w Petersburgu. Wizytował parafie na Syberii i Sachalinie oraz w diecezji mińskiej. Za prowadzenie działalności patriotycznej pozbawiony przez władze rosyjskie możliwości pełnienia funkcji duszpasterskich. Aresztowany przez władze radzieckie w 1922 r. i skazany na karę śmierci. Deportowany z terenu ZSRR udał się do Rzymu. Wizytator parafii polskich w Stanach Zjednoczonych. w 1925 r. mianowany pierwszym arcybiskupem metropolii wileńskiej, zmarł przed objęciem rządów. W 1952 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.
#2 | Z dnia 01.02.2009 19:15
Wydaje się został uchwycony właściwy trop i kierunek poszukiwań. Ks. prof. Tadeusz Krahel jako ekspert od spraw historii Katedry Wileńskiej, może rozwikłać wiele problemów, w sprawie umiejscowienia doczesnych szczątków Sługi Bożego Abp Jana Cieplaka i wesprzeć proces beatyfikacyjny. Tak trzymać Panie Piotrze!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney