Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ulica księdza Sedlaka

Mamy nową ulicę w Sosnowcu, której patronem został wybitny, choć mało znany naukowiec ks. prof. Włodzimierz Sedlak. Rada Miasta Sosnowca przyjęła stosowną uchwałę o nadaniu nazwy drodze pomiędzy osiedlem Rudna 1, a osiedlem przy ul. Kilińskiego. Ks. prof. Włodzimierz Sedlak urodził się 31 października 1911 r. w wielodzietnej rodzinie w Sielcu. Zmarł 17 lutego 1993 r. w Radomiu.Teraz pozostaje już tylko przyznanie mu pośmiertnie tytułu honorowego obywatela miasta Sosnowca, co już niejako uczyniono, ponieważ taka informacja znalazła się już na stronie internetowej miasta. Nie miałbym nic przeciwko temu.
Piotr Dudała, sosnowiecfakty.pl, 28.08.2008r.
I choć w Sosnowcu spędził tylko pierwszych 8 lat swojego życia, to miasto urodzenia na zawsze pozostało w jego pamięci.
Ksiądz Profesor znany jest jako twórca bioelektroniki, teorii, która może dopomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania o naturę życia i świadomość człowieka. Bioelektronika, czyli elektromagnetyczna teoria życia, to nowy kierunek w nauce. Według bioelektroniki reakcje chemiczne i procesy elektroniczne są związane zależnościami kwantowo- mechanicznym. Wyrazem tego jest model posiadający dwie komplementarne, czyli nierozdzielne i jednakowo ważne strony - chemiczną i elektromagnetyczną. To sprzężenie przejawia się emisją światła. Według Sedlaka życie jest w swych podstawach związane z plazmą fizyczną i dzięki temu istnieje stan materii nazwany przez niego bioplazmą. Prof. Sedlak w latach 1967 - 1993 napisał na temat bioelektroniki ok. 100 artykułów i kilka książek.

Na początku nowego wieku przywrócono w Sosnowcu pamięć o tym kapłanie i naukowcu. W 2003 roku po raz pierwszy obchodzona była 10. rocznica śmierci ks. Sedlaka. Z tej okazji w kościele pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu Pogoni odprawiona została uroczysta Msza Św., podczas której w obecności biskupa Ordynariusza ks. Adama Śmigielskiego odsłonięto tablicę pamiątkową w przedsionku kościoła. Była też sesja naukowa na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ i wystawa w Miejskiej Bibliotece przy ul. Zegadłowicza. Teraz ks. Sedlak został patronem ulicy, ale to może nie koniec, bo jest już propozycja by został honorowym obywatelem miasta.źródło: red. Piotr Grzybowski / kjk, www.kuria.sosnowiec.plAutor: Piotr Dudała | 01/02/2009
Komentarze
#1 | ludek dnia 02.02.2009 18:18
Mieszkańcy o tym wiedzą _Pan Dabrowski nie!?
#2 | Jano dnia 02.02.2009 18:11
Ks. prof. Włodzimerz Sedlak nigdy nie był honorowym obywatelem miasta Sosnowca. Jest honorowym obywatelem Radomia i Skarżyska Kamiennej.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney