Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ks. prał. Grzegorz Kaszak biskupem sosnowieckim

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prał. Grzegorza Kaszaka, dotychczasowego sekretarza Papieskiej Rady ds. Rodziny, biskupem sosnowieckim. Decyzję tę przekazał dzisiaj w południe nuncjusz apostolski w Polsce abp. Józef Kowalczyk.

Ks. prałat dr. Grzegorz Kaszak urodził się 24 lutego 1964 r. w Choszcznie (archidiecezja szczecińsko-kamieńska). Po ukończeniu matury w liceum ogólnokształcącym w lipcu 1983 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu, kształcącego kapłanów dla trzech diecezji: gorzowskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i szczecińsko-kamieńskiej. Po powstaniu niezależnego seminarium duchownego w Szczecinie, tam właśnie ukończył formację teologiczno-filozoficzną. 18 czerwca 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie w bazylice katedralnej św. Jakuba w Szczecinie z rąk ówczesnego biskupa diecezji Kazimierza Majdańskiego. Po święceniach został skierowany do parafii św. Wojciecha w Świnoujściu – Warszowie, gdzie pracował jako wikariusz.
Biskup Nominat


W lutym 1990 roku rozpoczął studia specjalistyczne z teologii moralnej na obecnym Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, prowadzonym przez Opus Dei. Pracę doktorską, zatytułowaną „Amore responsabile e contraccezione nelle catechesi di Giovanni Paolo II” (Odpowiedzialna miłość i antykoncepcja w katechezach Jana Pawła II), obronił w roku 1998.Już w trakcie studiów, od 1992 r. pracował w Papieskiej Radzie do Spraw Rodziny. Od 1997 r. był sekretarzem kard. Alfonso Lópeza Trujillo, przewodniczącego Rady. Uczestniczył w bardzo wielu sympozjach i kongresach poświęconych tematyce życia ludzkiego, małżeństwa i rodziny. Jest też m.in. autorem hasła "mentalność antykoncepcyjna" w wydanym przez Papieską Radę ds. Rodziny "Leksykonie terminów niejasnych i dyskusyjnych odnoszących się do rodziny, życia i problemów etycznych" (pozycja ukazała się w 2003 r.).W 1998 roku został mianowany Kapelanem Jego Świątobliwości (tytuł prałata).4 lipca 2002 r. Kongregacja do Spraw Wychowania Katolickiego, na prośbę biskupów polskich, mianowała ks. Kaszaka rektorem Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, gdzie mieszkają księża odbywający studia specjalistyczne na kościelnych uczelniach Wiecznego Miasta.Po ponad pięciu latach powrócił do pracy w Papieskiej Radzie do Spraw Rodziny. 10 listopada 2007 r. Benedykt XVI mianował ks. prał. Kaszaka sekretarzem tej dykasterii watykańskiej. Po śmierci kard. Trujillo w kwietniu 2008 r. funkcję przewodniczącego objął kard. Ennio Antonelli. Ks. Kaszak był mocno zaangażowany m.in. w przygotowanie VI Światowego Spotkania Rodzin, które odbyło się w połowie stycznia br. w Meksyku. Jak wyjaśniał wówczas, współcześnie próbuje się odbierać rodzinie jej podstawowe funkcje, które były od początku przewidziane w Bożym planie, co jest ze szkodą dla rodziny i społeczeństwa.
Diecezja sosnowiecka, którą obejmie biskup nominat, została ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”. Przynależy do metropolii częstochowskiej. Jest jedną z najmniejszych terytorialnie diecezji w Polsce. Liczy blisko 750 tys. wiernych, którzy należą do 161 parafii.Pierwszym ordynariuszem diecezji był bp Adam Śmigielski SDB. Za najważniejsze wydarzenie w diecezji uważał on wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Sosnowcu 14 czerwca 1999 roku. Bp Śmigielski zmarł 7 października ub. r. w wieku 75 lat.Od 11 października 2008 r. administratorem diecezji sosnowieckiej jest biskup pomocniczy Piotr Skucha.

Patronem głównym diecezji jest św. Brat Albert Chmielowski, a patronem drugorzędnym - św. Rafał Kalinowski, karmelita bosy.źródlo: Watykan/ Warszawa, 04.02.2009Autor: Redakcja | 03/02/2009
Komentarze
#1 | ludek dnia 05.02.2009 17:18
O tak !!Smile
#2 | Piotr Dudała dnia 05.02.2009 14:28
Ja również przyłączam się do tych wszystkich życzeń i gratulacji. Wierzę, że ks. prałat dr Grzegorz Kaszak to najlepszy wybór na pasterza naszej diecezji. Jak ktoś wraca z Watykanu, z Włoch to zawsze przywozi ze sobą nieco tego ciepła, zwłaszcza gdy pochodzi ono z serca kościoła, w którym miał ksiądz przywilej być blisko dwóch papieży, w szczególności Sługi Bożego Jana Pawła II. Niech to ciepło i blask rozjaśnią również nasz lokalny, sosnowiecki kościół, wszystkie trudne i złożone sprawy. Szczęść Boże!
#3 | anonim dnia 04.02.2009 20:45
Kultura nakazywałaby, że z budową BARY na Placu Papieskim zaczekać jak nowy Biskup obejmie urząd i będzie mógł się swobodnie wypowiedzieć w tej sprawie!
#4 | ludek dnia 04.02.2009 15:32
Zobaczymy.
#5 | kali dnia 04.02.2009 15:00
superrrr
#6 | anonim dnia 04.02.2009 14:34
Świetn wybór!
#7 | PiB dnia 04.02.2009 11:26
Gratulacje - ale i życzenia na tę trudną misję. Szerokie kontakty, nade wszystko watykańskie spojrzenie na Rodzinę, czyli blisko ludzkiego serca: pozwalają żywić nadzieję, że Drugi Sosnowiecki Biskup, "podarowany z serca Kościoła" - dobrze przysłuży się dobru Zagłębia, Sosnowieckiej Diecezji! Duch Święty, który prowadzi - najpierw do Sosnowca, potem przez całą posługę także oby był dobrym Przewodnikiem, wysłuchiwanym w natchnieniach. Wraz z gratulacjami - takich rzeczy życzyć trzeba!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney