Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sprawa będzie szybko załatwiona!!!

W artykule pt. „Czy Sługa Boży Jan Paweł II powróci do sosnowieckiej Katedry?”, jaki się ukazał w serwisie sosnowiecfakty.pl w dniu 25 stycznia br. napisałem, że obecny rok stwarza wyśmienitą okazję do przypomnienia obecności w sosnowieckiej katedrze Arcybiskupa Karola Wojtyły, co miało miejsce w maju 1967 r. W dniu dzisiejszym Paweł Dusza, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki sosnowieckiego Urzędu, poinformował mnie w odpowiedzi na mojego maila, że w budżecie wydziału są zabezpieczone środki na pamiątkową tabliczkę. Sprawa musi jeszcze tylko trafić na Kolegium Kierownictwa. I tak z pewnością szybko się stanie – zapewnił Naczelnik.Najpierw pozwolę sobie przypomnieć tekst artykułu z 25 stycznia„Czy Sługa Boży Jan Paweł II powróci do sosnowieckiej Katedry?”


Katedra p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu ze wspaniałymi freskami młodopolskich malarzy Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziębły oraz witrażami Bukowskiego może stać się prawdziwą perłą Diecezji i Zagłębia. Oprócz renowacji cennych polichromii trzeba jednak zrobić coś jeszcze... trzeba wykonać małą tabliczkę z przypomnieniem, historycznego faktu, że gościł w niej Abp Karol Wojtyła, metropolita krakowski, późniejszy Ojciec Święty, Sługa Boży Jan Paweł II. Było to w maju 1967 r.Okazja ku temu będzie wkrótce wręcz wyśmienita. W 2009 r. diecezja sosnowiecka obchodzić będzie 10 – lecie wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu oraz... 10 – lecie nadania przez tegoż Papieża kościołowi katedralnemu tytułu bazyliki mniejszej. Proponuję połączenie tych wydarzeń, poprzez uczczenie właśnie w 2009 roku obecności Sługi Bożego Jana Pawła II w tym szczególnym kościele. Pamiętajmy również, że jest to rok, w którym obchodzić będziemy 20 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.Wszyscy są zgodni, co do tego że wizyta Jana Pawła II w Sosnowcu 14 czerwca 1999 roku była najważniejszym wydarzeniem w historii Diecezji, Zagłębia Dąbrowskiego i Sosnowca. Właśnie 10 lat temu, w roku tej historycznej wizyty, w 100-lecie istnienia parafii Wniebowzięcia NMP, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy specjalnych uprawnień udzielonych jej przez Jana Pawła II, ogłosiła nadanie katedrze p.w. Wniebowzięcia NMP tytułu bazyliki mniejszej. Wspominał o niej również Jan Paweł II. W przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania z wiernymi na placu w Zagórzu, odnosząc się do pierwszej swojej wizyty w Sosnowcu, powiedział:


„Dzisiejsze spotkanie wywołuje w mej pamięci wspomnienie tych uroczystości, które przeżywaliśmy tu, w Sosnowcu, w maju 1967 roku. W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny — dzisiejszej katedrze — przy udziale Prymasa Tysiąclecia oraz innych biskupów polskich celebrowaliśmy wówczas obchody milenijne. To były trudne czasy. Były trudne szczególnie dla tych, którzy chcieli otwarcie wyznawać swoją wiarę i przynależność do Kościoła. Pamiętam, jak wielkie znaczenie miało wtedy nauczanie Soboru Watykańskiego II, który dopiero co się zakończył. Pamiętam, ile nadziei i ile mocy niosło zwłaszcza soborowe nauczanie o godności osoby ludzkiej i o jej niezbywalnych prawach. Wówczas zapadało ono głęboko w dusze przygotowane do milenium przez wielką nowennę. Dziś czasy się zmieniły. Jest to wielki dar Bożej Opatrzności. Bogu należy się nasza wdzięczność za to wszystko, co dokonało się w naszej Ojczyźnie. Niech nigdy jej nie zabraknie w sercach ludzi wierzących w Polsce!”Co proponuję? W nawie głównej po prawej stronie na wysokości ambony znajduje się figura św. Piotra, wierna kopia tej z Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Św. Piotr trzyma w lewej ręce dwa klucze, prawą zaś błogosławi. Na postumencie figury widnieją słowa św. Ambrożego: „Gdzie Piotr Święty tam prawdziwy kościół Chrystusowy”. Nad św. Piotrem wysoko na filarze zawieszony jest portret Jana Pawła II. Pomiędzy figurą, a tym zdjęciem na filarze znajduje się wolna przestrzeń. Można ją śmiało wykorzystać. Proponuję umieszczenie tam tabliczki z napisem:W tej Bazylice Katedralnej, p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przy ołtarzu głównym, w dniach 20 - 21 maja 1967 roku, w czasie uroczystości Milenium Chrztu Polski, modlił się i Mszę Świętą odprawił, Arcybiskup Karola Wojtyła, metropolita krakowski, późniejszy Ojciec Święty, Sługa Boży Jan Paweł II.Piotr Dudała
P.s. W rozmowie telefonicznej z Naczelnikiem P. Duszą doszliśmy obaj do wniosku, że 10 rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu w dniu 14 czerwca, będzie najlepszym terminem by w porozumieniu z władzami kościelnym , przypomnieć również o obecności Sługi Bożego Jana Pawła w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu w czasie uroczystości milenijnych w dniach 20 – 21 maja 1967r. Czy tak się stanie, czas pokaże. Wierzę głęboko, że tak będzie. Zależeć to będzie zarówno od władz miasta Sosnowca, jak i władz kościelnych: proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP, ks. kan. Zygmunta Wróbla i... nowego biskupa sosnowieckiego ks. Grzegorza Kaszaka. Ks. Wróbel wcześniej deklarował przychylność dla tej inicjatywy, nie powinno więc być problemu. Biskup Nominat osobiście znał Jana Pawła II i widać wyraźnie, iż Papież z Polski go ukształtował. Wiem, że sprawę popiera też Daniel Miklasiński - przew. Rady Miasta. Z tonu rozmowy z Naczelnikiem Duszą wnioskuje, że Prezydent Górski nie będzie też robił żadnych trudności. Super, aż chce się żyć...Piotr Dudała
Figura św. Piotra w Bazylice Katedralnej w SosnowcuFigura św. Piotra w Bazylice św. Piotra w Watykanie


Autor: Piotr Dudała | 05/02/2009
Komentarze
#1 | anonim dnia 09.02.2009 23:09
Aby uczcić bp. Adama Śmigielskiego należy:

zmienić ul. Armii Ludowej na ul. bp. A.Śmigielskiego [12%]
nazwać jego imieniem placyk przed sosnowiecką katedrą [41%]
wyznaczyć inną ulicę, dotychczas bez nazwy [12%]
nie należy nazywać jego imieniem ulic i placów [32%]

Wszystkich głosów: 1042
#2 | anonim dnia 09.02.2009 05:51
Aby uczcić bp. Adama Śmigielskiego należy:

zmienić ul. Armii Ludowej na ul. bp. A.Śmigielskiego [13%]
nazwać jego imieniem placyk przed sosnowiecką katedrą [40%]
wyznaczyć inną ulicę, dotychczas bez nazwy [12%]
nie należy nazywać jego imieniem ulic i placów [33%]

Wszystkich głosów: 901
#3 | Anna dnia 08.02.2009 14:50
Szkoda, że rocznice i święta kościelne wykorzystywane są w diecezji, a głównie w Sosnowcu przez wszelkiej maści polityków, którzy "pchają się" na ołtarze, żeby ludzie ich widzieli, jacy to są dobrzy
#4 | anonim dnia 08.02.2009 12:12
Aby uczcić bp. Adama Śmigielskiego należy:
zmienić ul. Armii Ludowej na ul. bp. A.Śmigielskiego [14%]
wynik
nazwać jego imieniem placyk przed sosnowiecką katedrą [41%]
wynik
wyznaczyć inną ulicę, dotychczas bez nazwy [12%]
wynik
nie należy nazywać jego imieniem ulic i placów [31%]
wynik
Wszystkich głosów: 814
#5 | Artur dnia 08.02.2009 11:57
Ochody X rocznicy wizyty Jana Pawła II nie powinny też tak drogo kosztować, jak w ubiegłym roku, gdzie organizacja ich w połaczeniu z Forum Młodych kosztowała 600 tys. zł. Sam Sosnowiec wyłozył 180 tys. zł. Trochę skromniej panowie w czerni, trochę skromniej!
#6 | anonim dnia 08.02.2009 11:16
Nasz św. Piotr wskazuje na Jana Pawła II :-)))
#7 | ludek dnia 08.02.2009 08:57
Podpisze się pod tym APELEM!Dobry pomysł!
#8 | Piotr Dudała dnia 08.02.2009 08:37
Budowa Barki w kryzysie, pomijając akspekt religijny, z moralnego punktu widzenia byłaby po prostu zwykłym skandalem. Ludziom na pewno nie będzie się to podobało. Dlatego zwróćmy się do naszych radnych i posłów z apelem by przekonali prezydenta Sosnowca do wstrzymania tej inwestycji w tym roku. Będzie to też pewien symbol. Powinna być ona kontynuowana, jak tylko gospodarka stanie na nogi, jednak przy zdecydowanie większym udziale składek wiernych i społecznych z terenu całej diecezji. Żeby tak się stało, trzeba rozwiązać "prezydencki" komitet budowy pomnika, a powołać społeczny, który sprawą się zajmie. Sądzę, że powinny się tutaj dorzucić też inne miasta i gminy, skoro mają być tam ich herby! Należy też sprawdzić, czy jest możliwość uzyskania dofinasowania z Unii Europejskiej na obiekty sportowo-rekreacyjne.
Skromne, religijne uroczystości 10 lecia pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu na Placu Papieskim, ale i w Katedrze, dadzą nowemu biskupowi tylko dodatkowe punkty za umiar i dystans od polityki oraz uznanie wśród wiernych.
#9 | Makaron dnia 07.02.2009 23:17
komietet budowy pomnika to żenua!
#10 | anonim dnia 07.02.2009 22:03
Jestem za, najwyższy czas!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney