Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Problemy mieszkańców dzielnicy Bór

Dla mieszkańców domów wzdłuż ul. Długiej problemy zaczęły się trzy lata temu, gdy tą trasą zaczęły jeździć samochody ciężarowe w kierunku kopalni piasku Maczki-Bór i terminalu w Sławkowie. Początkowo ludzie narzekali na hałas, teraz jest to najmniejszy problem. Okazało się bowiem, że w skutek drgań wywołanych przez tiry, ich domy się walą.Od świtu do nocy


- Nie można tu już wytrzymać - mówi Mikołaj Muler, jeden z lokatorów z ul. Długiej. - Wielkie ciężarówki zaczynają kursować od godz. 5 rano i nie przestają aż do późnych godzin nocnych. Czasami jeżdżą nawet do północy. Codziennie przejeżdża tędy ok. 300 samochodów. Wąska jezdnia nie jest przystosowano do takich kolosów, więc jezdnia się rozpada. Samochody wjeżdżają w wypełnione wodą koleiny, ochlapują wszystkich przechodniów. Jak to możliwe, że na drogę zniszczoną szkodami górniczymi puszczono takie ciężkie samochody?


Lokatorzy od dawna domagają się budowy drogi łączącej kopalnię Maczki z trasą szybkiego ruchu, żeby tiry nie jeździły im pod oknami. Twierdzą, że nikt nie chce ich wysłuchać.


- Tymczasem co 15 sekund przejeżdża naszą ulicą ciężarówka - narzeka Edward Hałasiński. - Kierowcy nie stosują się do ograniczenia prędkości. Zamiast 50 kilometrów na godzinę, jeżdżą siedemdziesiątką.


Ciągłe drgania wywołane przez tiry powodują pękanie konstrukcji domów.


- Nasze szambo zapada się coraz bardziej. Popękał też mur wokół domu. W innych budynkach sypią się ściany. U sąsiadki szklanki dosłownie podskakują na półkach, gdy zbliża się następna ciężarówka - narzeka Dorota Bębenek.


- Nie wiem co oni tam wożą, ale czasem przejeżdżają tu wywrotki szczelnie zakryte plandekami. Odór od takich ładunków jest potworny - mówi Stanisław Gładysz.


Władze wiedzą, ale...


Mieszkańcy zastanawiają się czy nie pisać petycji do władz maista, by ktoś wreszcie przerwał ich problem.


- Doskonale zdajemy sobie sprawę z ogromnego problemu, jaki stanowi ruch ciężkich pojazdów w rejonie ul. Długiej - wyjaśnia Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. - Droga łącznikowa między kopalnią a drogą ekspresową S-1 jest przedsięwzięciem, które musi być wykonane. Mamy zgodę na budowę oraz pełną dokumentację techniczną. Odcinek już byłby w budowie, bo w ubiegłym roku mieliśmy zapewnione na to 16 mln zł z funduszy unijnych, które mieliśmy otrzymać w ramach budowy infrastruktury wokół terminala w Sławkowie. Wojewoda cofnął nam jednak te fundusze. Cały czas szukamy w budżecie pieniędzy na budowę drogi dla tirów.


Mieszkańcy nie wierzą do końca w obietnice władz miejskich.


- Jeżeli nikt nam nie pomoże, zablokujemy drogę. Na razie nie chcemy tego robić, ale będziemy musieli, jeśli nadal nic się nie zmieni. Jesteśmy już doprowadzeni do ostateczności - ostrzega Mikołaj Muler.


Tomasz Bienek - Dziennik ZachodniAutor: Arkadiusz Chęciński | 26/03/2006
Komentarze
#1 | pani_bovary dnia 09.07.2009 22:28
na szczescie tiry juz nie jezdza! Grin
na bór wróciła cisza i spokój Smile
#2 | Artykuł dedykuję pracownikom oddziałów ginekologic dnia 08.08.2008 14:34
Artykuł dedykuję pracownikom oddziałów ginekologiczno- położniczych, noworodkowych oraz lekarzom, pielęgniarkom i innym specjalistom zaangażowanym w walkę o zdrowie i życie najmniejszych pacjentów. Dedykuję go też Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i milionom Polaków, którzy nawet symboliczną złotówką wprowadzili opiekę nad noworodkiem w XXI wiek. A przede wszystkim dedykuję go wszystkim mamom najmniejszych dzieci, które spędziły długie i trudne godziny przy inkubatorach i razem z nimi walczyły o zdrowie i życie.
#3 | patreycja dnia 30.10.2007 21:02
Jestem mieszkanką borów,i wiem cos otym .Naprawde trzeba cos z tym zrobic.
#4 | marta dnia 09.10.2006 07:07
moim zdaniem i moich pracowników zdaniem problemy ulicy długiej są rawidłowe, ponieważ mieszkańcą tej ulicy to przeszkadza. powinniście zamknąć tą drogę dla dobra mieszkańców.zażąt marta pl.
#5 | majka dnia 27.09.2006 08:09
moim zdaniem problemy ulicy długiej są słuszne. ponieważ mieszkańcą to przeszkadza.I maoim zdaniem powiniście zamknąć tom drogę.redakcja majka.pl
#6 | Sylwia dnia 11.04.2006 10:44
Moja mama mieszka blisko (4-5 m) wiaduktu laczącego Bór z Niwką. Tylko patrzeć jak runie.Przejazdy tirów doprowadziły do tragicznego stanu. Kierowcy osobowych samochodów uprawiają slalom na wiadukcie by ominąć dziury i wystające stalowe elementy konstrukci. Już raz prawie doszło do tragedi, będzie już ze dwadzieścia lat, kiedy to osuną się nasyp i betonowe płyty oparły się o blok nr 2, króry z jednej strony scianę ma w odległości około metra od dolnej częsci nasypu. A co odpadw gromadzonych na terenach kopalni, to smród w zeszłym roku w ciepłe dni nie był do wytrzymani na Bobrku.
#7 | UDS dnia 01.04.2006 10:18
Gehenna mieszkańców osiedla Bór nie jest spowodowana nieustannym wożeniem piasku olbrzymimi ciężarówkami, ale nieustannym wożeniem różnorakich odpadów w tym min.osadów ściekowych,które swoim odorem zatuwały powietrze.SPÓŁKA z o.o. CTL Maczki Bór niezgodnie z obowiązującymi obecnie aktami prawnymi i pod hasłem rekultywacji,tworzy największe w Polsce składowisko odpadów pogórniczych w tym odpadów niebezpecznych na olbrzymim wyrobisku popiaskowym na ktorym ma być skladowne ok.50 mln. ton odpadów.Skladowisko to znajduje się nad podziemnymi zbiornikami wody pitnej.Nasza organizacja ekologiczna oprotestowała te działania i zgłosiła do prokuratury podojrzenie o popelniu przestępstwa.
Prezes Stowarzyszenia UNIA DLA SOSNOWCA i Związku Stowarzyszeń ZIELONY RING PRZEMSZY
WŁODZIMIERZ WIECZOREK
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney