Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


W pamięci i sercu

W tym roku obchodzić będziemy szereg ważnych rocznic. W kraju najważniejsze z nich są to: 20-lecie pierwszych wolnych wyborów, uważanych za początek procesu upadku komunizmu i 70. rocznica wybuchu II wojny światowej. W Sosnowcu dodatkowo będzie to 10 rocznica wizyty Jana Pawła II. Przy tej okazji warto pamiętać, że papież Jan Paweł II był w diecezji sosnowieckiej tylko jeden raz, ale Sługa Boży Jan Paweł II wielokrotnie. Przypomina na o tym Agnieszka Lorek w artykule "W pamięci i sercu", który ukazał się w edycji sosnowieckiej Tygodnika Niedziela, nr 41 z 2008r.W pamięci i sercuKard. Karol Wojtyła jako Pasterz Kościoła krakowskiego korzystał niemal z każdej możliwości, aby przebywać blisko ludzi powierzonych jego pasterskiej trosce. Były wśród nich parafialne uroczystości, wizytacje kanoniczne, a także wędrówki na szlakach turystycznych ojczystej ziemi. Podążając papieskimi szlakami zdumiewa wielość i różnorodność miejsc odwiedzanych przez przyszłego Papieża jako Księdza, potem Biskupa i Kardynała, a które, jak potem wyznał, miały swoje miejsce w Jego pamięci i sercu.
Jeden z papieskich szlaków przebiega także przez diecezję sosnowiecką. Z przekazów ustnych wynika, że kard. Wojtyła wraz ze swoimi studentami bywał w Ogrodzieńcu, Podzamczu, Kluczach, Chechle i wielu innych zakątkach przyszłej diecezji sosnowieckiej.


Na uwagę zasługują miejsca naszej diecezji, gdzie celebrował Msze św. i wygłaszał homilie. W pierwszych dniach września 1954 r., w czasie pieszej pielgrzymki do Częstochowy, ks. Karol Wojtyła z dwoma towarzyszącymi mu studentami zatrzymali się na nocleg na plebanii przy kościele parafialnym św. Andrzeja Ap.w Olkuszu. Podobna sytuacja miała miejsce rok później (22-23 września 1955 r.), kiedy przybył na rowerach wraz z pięcioma innymi osobami. W obu wypadkach, rano przed dalszą drogą, ks. Wojtyła odprawił w kościele Mszę św. 22 października 1967 r. kard. Wojtyła w Srebrnym Grodzie przewodniczył uroczystościom z okazji 200-lecia kanonizacji Jana Kantego. 13 września 1973 r. przewodniczył z kolei uroczystościom nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Odprawił wówczas Eucharystię i wygłosił słowo Boże. Obie uroczystości upamiętnia tablica wmurowana w ścianę olkuskiej świątyni.


Ślady przyszłego Papieża napotykamy też w stolicy diecezji. 21 maja 1967 r. abp Karol Wojtyła wygłosił kazanie w kościele Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

Dla parafii św. Jana Kantego w Jaworznie-Niedzieliskach przełomowy jest rok 1967, kiedy tę część miasta odwiedza Pasterz Kościoła krakowskiego i swoimi słowami jakby popycha wiernych do zawiązania parafii. „…ta społeczność chrześcijańska w Niedzieliskach dojrzała do tego, ażeby być prawdziwą parafią Kościoła Chrystusowego…” – powiedział podczas homilii 21 maja 1967 r.

Ksiądz Kardynał odwiedza też rodzącą się w bólach wspólnotę NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie – Osiedlu Stałym. 26 kwietnia 1978 r. uczestniczy w uroczystości wprowadzenia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz rozpoczęciu pierwszej Nowenny. Wówczas też przewodniczy Mszy św. i wygłasza kazanie. 14 czerwca 1999 r. podczas historycznej wizyty w Zagłębiu, koronując wizerunek Matki Bożej, nawiązuje do wydarzenia sprzed lat, wypowiadając znamienne słowa: „Jaworzno specjalnie czekało, czekało ze swoim obrazem Matki Bożej, aż ich biskup zostanie Papieżem, i wtedy go ukoronowali”.


Nie sposób pominąć jeszcze jednego spektakularnego wydarzenia z udziałem przyszłego Papieża, które miało miejsce 19 maja 1968 r. w kościele NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Wówczas korony papieskie na skronie Jezusa i Maryi nałożyli: kard. Stefan Wyszyński – prymas Polski oraz kard. Karol Wojtyła – ówczesny metropolita krakowski.źródło: Agnieszka Lorek, Tygodnik Niedziela
Autor: Piotr Dudała | 07/02/2009
Komentarze
#1 | Marco dnia 10.02.2009 17:00
cała ziemia jest święta????
#2 | Kris dnia 08.02.2009 22:58
Jan Paweł II odbył także 146 podróży po Włoszech; Zwizytował także, jako biskup Rzymu, 317 (spośród 333) parafii Wiecznego Miasta.
Nie trudno policzyć ile to "świętych" miejsc pozostawił po sobie Papież Polak. Nie dajmy się więc zwaryjować z tą teorią "świętej ziemi" na placu w Sosnowcu!
#3 | anonim dnia 08.02.2009 22:30
Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedził 129 państw i 617 miejscowości. W drodze spędził 543 dni i 55 minut, przemierzył tysiące kilometrów
#4 | anonim dnia 08.02.2009 12:05
to fajnie! im więcej takich miejsc tym lepiej :-)!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney