Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


„Patroni”

Kiedy rozmawiamy o zmianie nazwy ulicy Armii Ludowej, warto również zwrócić uwagę na patronów i nazwy innych sosnowieckich ulic - pisze Jan Smaczny w artykule „Patroni” , nadesłanym na adres Redakcji.
W tym roku minie 20 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości, a pamiątek przeszłości wciąż mnóstwo, nie tylko w Sosnowcu. Pisaliśmy wcześniej, o niektórych "komunistycznych" ulicach Będzina, czy Gliwic.- Kiedy rozmawiamy o zmianie nazwy ulicy Armii Ludowej w Sosnowcu, warto również zwrócić uwagę na patronów i nazwy innych sosnowieckich ulic. Czy niejednokrotnie tragiczna śmierć ich patronów, jest wystarczającym argumentem na honorowanie tych funkcjonariuszy, żołnierzy i działaczy bliźniaczego hitleryzmowi - reżimu stalinowskiego? Czy komuna – jaka by nie była – nie powinna zostać zrzucona ze swojego piedestału? - pyta radny sosnowiecki, Krzysztof Haładus i odpowiada:
- Według mnie warto to zrobić, a nawet należy, gdyż art. 256. Kodeksu Karnego stanowi: Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa (…) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.Zmiana nazw ulic to koszty dla jej mieszkańców i firm przy nich zlokalizowanych. Czy jednak nie warto ponieść tych kosztów, by uwolnić się od tych „patronów”?Sosnowieccy „patroni ulic”:Gacek Jan (1902-1938) – działacz komunistyczny, sekretarz Komitetu Okręgowego Komunistycznej Partii Polski w Zagłębiu, zginął w wojnie domowej w Hiszpanii.

Krasicki Jan (18.09.1919-2.09.1943) – działacz młodzieżowy i agitator stalinowski, od 1940 r funkcjonariusz komsomołu we Lwowie. Współpracował z sowieckim aparatem represji - brał udział w przeprowadzaniu deportacji i układaniu list Polaków, przeznaczonych do wywózki. Między 15 a 20 października 1939 r. wystąpił w roli prowokatora podczas zorganizowanego przez NKWD mordu na grupie polskich studentów Politechniki Lwowskiej. W początkach 1941 roku został II Sekretarzem Miejskiego Komitetu Komsomołu we Lwowie. Wiosną 1941 r. był członkiem delegacji studentów na spotkanie z I Sekretarzem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Ukrainy Nikitą Chruszczowem. Organizował koła komsomolskie w zakładach pracy, urządzał odprawy dla agitatorów i wykładowców politycznych, którzy mieli organizować obowiązkowe spotkania polityczne, tzw. „masówki” dla robotników. Stał się wówczas bohaterem sowieckich reportaży propagandowych w lwowskiej prasie i w radio. Z polecenia Małgorzaty Fornalskiej zastrzelił sekretarza PPR Bolesława Mołojca. Latem 1943 r. na polecenie zwierzchników ściągnął do Warszawy Bolesława Bieruta. Wkrótce po powrocie został w Warszawie 2 września 1943 r. aresztowany przez Niemców i zginął podczas próby ucieczki.

Kalaga Ignacy (1893-1943) – działacz komunistyczny – sekretarz Komitetu dzielnicowego w Zagórzu Komunistycznej Partii Polski – zamordowany przez Niemców w Oświęcimiu.

Szenwald Lucjan – (13.03.1909- 22.08.1944) – poeta, działacz Komunistycznej Partii Polski, żołnierz Armii Czerwonej, kronikarz dywizji im. T. Kościuszki.

Szewczyk Jan – (?-?) działacz Komunistycznej Partii Polski w Sosnowcu – w okresie okupacji współorganizator i członek Komitetu Stowarzyszenia Przyjaciół ZSRR.

Śliwowie – bracia – działacze komunistyczni m.in. Roman (1904-1944) wyszkolony w 1931 w szkole partyjnej w Związku Radzieckim działacz Komunistycznej Partii Polski – rozstrzelany przez Niemców w Oświęcimiu.

Śliwka Adam (1898-1944) – działacz komunistycznej Partii Polski – wyszkolony w 1931 roku w Związku Radzieckim – rozstrzelany przez Niemców w Gross-Rosen.

Wesołowski Bronisław (1870-1919) - W okresie rewolucji październikowej członek sekretariatu Komitetu Centralnego Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (bolszewików). W 1918 przewodniczący Najwyższego Trybunału Rewolucyjnego Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Zapała Tomasz (1906-1973) – członek Armii Ludowej, twórca oddziału ORMO na Niwce.

Komuna Paryska – rewolucja w Paryżu w 1871 roku – pochłonęła kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Aresztowania zakonników, rozstrzeliwanie księży, niszczenie zabytków Paryża, nacjonalizacja fabryk, kontrola handlu żywności, kontrola czynszów, narzucanie stawek wynagrodzenia i ilości godzin pracy, likwidacja wolnej prasy. Ale też równouprawnienie kobiet, wprowadzenie rent dla wdów i sierot.Jan Smaczny
Autor: Redakcja | 09/02/2009
Komentarze
#1 | wwwinyl dnia 13.02.2009 15:21
Panie Piotrze.

Pan usunie...
#2 | M11 dnia 13.02.2009 14:17
ZAPYTAM: GDZIE JEST ADMIN? MÓJ MERYTORYCZNY (aczkolwiek mocno krytyczny) KOMENTARZ POD ARTYKUŁEM "PRZYSTANEK DO POPRAWKI" POTRAFIŁEŚ USUNĄĆ Z KOMENTARZEM, ŻE JEST "CHAMSKI"? TE KOMENTY DOPRAWDY WCALE NIE SĄ CHAMSKIE... BRAK CI CYWILNEJ ODWAGI? A MOŻE TAKIE KOMENTARZE SĄ ZGODNE Z "POLITYKĄ" TEGO BEZNADZIEJNEGO I JEDNOSTRONNEGO PORTALU...???
#3 | dana dnia 12.02.2009 19:45
anonim skończy w czerwcu własnie "zeruwkę",
#4 | @anonim dnia 12.02.2009 18:25
ja bym proponował "powrucić" do...szkoły, najlepiej podstawowej
#5 | anonim dnia 12.02.2009 17:49
a najlepiej to chyba byłoby już powrucić do nazw z czasów okupacji, gdzie 3-go Maja była "Haup Strasse", Aleja Zwycięstwa była "Radhaus Strasse"
i na końcu ulica Piłsudzkiego nazywała się "Adolf Hitler Strasse". Wy "SOSNOWIAKI" ze wsi rodem! co się będą wymądrzać i dyskutować. A jak się nie podoba to wyjazd na wiochę i do rodziców na ojcowizny wracać i w polu orać!
#6 | windziorz dnia 11.02.2009 19:55
do kolo---> komórka burasie pisze sie przez "ó" ale przy chlewie mogłeś sie tego nie dowiedzieć, rozumiem. A co do historii Sosnowca to wiedz, że właśnie tu były zamachy na kacyków i nkwudzistów. Czerwone Zagłębie nie miało z NKWD nic wspólnego. Wracaj do obór i chlewów czym prędzej!
#7 | anna dnia 11.02.2009 18:17
A może zmienić nazwę ulicy Zwycięstwa na ulicę Biskupa Śmigielskiego?
#8 | kolods dnia 11.02.2009 16:08
polsak
#9 | kolo dnia 11.02.2009 15:38
windziorz sam jesteś wiejskim burkiem i ciotą zafajdaną ,nie znającą historii naszego miasta .Wcale mnie to nie dziwi,bo to ciebie buraku zapewne rodzice przywieżi w płachetce z Sierpuchowa.Jeśli poszperasz troszke to dowiesz się,ż historia tego miasta od zawsze związana jest z ruchami robotniczo-socjalistyczno-komunistycznymi ,uruchom te pare komurek co ci jeszcze zostało.
#10 | windziorz dnia 11.02.2009 14:24
do"mieszkańca Sosnowca" nie podpisuj sie tak wiejski burku przywieziony Ziłem z łachami w pudełku z tektury, to po pierwsze, a po drugie nie mieszaj "Czerwonego Zagłębia" z komuną i NKWD nieuku!!!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney