Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Szpital czy muzeum techniki?

W sosnowieckim Szpitalu Miejskim i w miejskich przychodniach dominuje stary sprzęt, a nowego jest jak na lekarstwo. Postęp techniczny jest dziś tak ogromny, że nabywca komputera zanim spłaci za niego raty, ma już w domu przestarzały sprzęt, który wypadałoby wymienić na nowy. Tymczasem w sosnowieckim Szpitalu Miejskim i w miejskich przychodniach dominuje stary sprzęt, a nowego jest jak na lekarstwo.Aktualnie w trzech obiektach Szpitala Miejskiego (przy Zegadłowicza, Szpitalnej i Trzeciego Maja) znajduje się m. in. 13 aparatów ultrasonograficznych i 1 aparat mammograficzny. Spośród aparatów ultrasonograficznych, większość jest użytkowanych dłużej niż 5 lat. Najstarsze są z roku 1984 i z 1988 (mają ponad 20 lat!), a aparat mammograficzny został wyprodukowany w 2000 roku.
Sprzęt ten jest w znacznym stopniu zużyty, ale jeszcze jest sprawny. Wszystkie aparaty są dopuszczone do użytkowania pod względem bezpieczeństwa. Jesienią ubiegłego roku Szpital Miejski zakupił z dotacji Miasta sprzęt medyczny, w tym aparat USG. Pod koniec tegoż roku Miasto przekazało Szpitalowi Miejskiemu do użytkowania aparat ultrasonograficzny zakupiony przez Fundację Timkena.Aktualnie Szpital Miejski realizuje zalecenia pokontrolne dotyczące sprzętu pracowni rentgenowskiej, w tym aparatu mammograficznego, który po audycie Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego „Program wczesnego wykrywania raka piersi” przeprowadzonego w Szpitalu jesienią ubiegłego roku uzyskał 150 punktów z 240 możliwych, z zaleceniem wprowadzenia szybkich procedur naprawczych. Dyrektor Szpitala Miejskiego, Zbigniew Swoboda, planuje utworzyć pracownię ultrasonograficzną z dwoma urządzeniami najwyższej klasy plus dwa aparaty przenośne, które obsługiwałyby wszystkie oddziały szpitalne.W Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego jest 5 aparatów USG: w przychodni przy ul. Wawel 15 są 3 aparaty USG, w przychodni przy Szpitalnej 1 aparat i 1 w przychodni przy ul. Hallera. Tylko 1 z nich jest nowy. Został zakupiony ze środków zewnętrznych. Chcieliśmy coś więcej napisać na temat tego zakupu, ale dyrektor ZLA Magorzata Łokas nie miała ochoty podzielić się z nami tymi informacjami. Pozostałe aparaty USG są stare: z 1997, 2001 i 2002 roku, a mammograf w przychodni przy ulicy Wawel jest użytkowany od 2000 r.Dyrekcja przychodni w Milowicach, dysponującej 10 – letnim USG, nawet nie podjęła starań o zakup nowego aparatu ze środków zewnętrznych i poszła po linii najmniejszego oporu - zwróciła się o pieniądze do władz miasta.źródło: JL www.sosnowiec.info.pl
Autor: Piotr Dudała | 13/02/2009
Komentarze
#1 | ludek dnia 14.02.2009 21:50
tak prezydent i jego znajomki się wyleczą, a co z resztą mieszkańców????
#2 | ABC dnia 14.02.2009 21:02
Milowice wychodza z prostego założenia po co się wysilać i przepracować ,przecież wystarczy jeden telefon do kolegi prezydenta..
#3 | Matel dnia 14.02.2009 15:14
przecież to nasze zdrowie - to skandal!!!!!!!!!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney