Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Widok na most

Pojawiła się szansa na to, że Trójkąt Trzech Cesarzy stanie się w końcu atrakcją turystyczną. Po pierwsze władze Sosnowca chciałyby przejąć nieczynny most kolejowy nad Przemszą (granica Sosnowca i Mysłowic). Po drugie w minioną sobotę odwiedził to historyczne miejsce europoseł Jerzy Buzek. Były premier zadeklarował pomoc i lobbowanie na rzecz finansowego wsparcia projektu uatrakcyjnienia Trójkąta Trzech Cesarzy przez Unię Europejską.Pod koniec stycznia odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółki PCC Rail, która jest właścicielem nieczynnego mostu kolejowego.- Doszły do nas informacje, że most może zostać zlikwidowany. Dlatego postanowiliśmy go przejąć. Po pierwsze jest on unikalny, ponieważ jest nitowany, a po drugie może być świetną atrakcją turystyczną w Trójkącie Trzech Cesarzy- mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.
Ze strony gminy w spotkaniu brali udział przedstawiciel sosnowieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Rady Miejskiej, Urzędu Miejskiego oraz Miejskiego Zakładu Ulic i Mostów.- Ustalono, że kolejne spotkanie w sprawie przejęcia przez gminę mostu odbędzie się już z władzami miasta - dodaje Dąbrowski.Nieczynny most może stać się platformą widokową, a ponadto, jeżeli znów będzie można z niego korzystać, to będzie nim można przejść na stronę mysłowicką Trójkąta. Obecnie, żeby wejść na wzgórze, na którym stała w przeszłości wieża Bismarcka, trzeba dojechać do Mysłowic.Pomysłów, co do zagospodarowania tego historycznego miejsca jest więcej.- Teren wokół Trójkąta jest miejski. Dlatego można tu na przykład przygotować pole biwakowe, czy zrobić profesjonalną tak zwaną izbę pamięci - mówi Stanisław Czekalski, prezes sosnowieckiego oddziału PTTK.Szansa na pozyskanie funduszy unijnych oraz rozpropagowanie Trójkąta Trzech Cesarzy w Europie, pojawiła się po sobotniej wizycie Jerzego Buzka w tym miejscu.- Pan poseł zapewnił nas, że jeżeli tylko pojawi się sensowny projekt, który pomógłby podniesieniu atrakcyjności tego miejsca, to on będzie lobbował na rzecz jego finansowego wsparcia z funduszy unijnych - mówi Jarosław Pięta, deputowany z Sosnowca.Jest duże prawdopodobieństwo, że jeszcze w tym roku w Parlamencie Europejskim zagości wystawa poświęcona Trójkątowi Trzech Cesarzy. Przez blisko 100 lat stykały się tu granice państw zaborczych: Austrii (Jęzor - obecnie Sosnowiec), Rosji (Niwka - obecnie Sosnowiec) i Niemiec (Mysłowice). W sierpniowym rankingu PDZ na największe atrakcje turystyczne w naszym województwie Czytelnicy wybrali właśnie Trójkąt.Urzędnicy twierdzą, że zrobiono tam tyle, ile było można. Teren został uporządkowany, stoi tam obelisk, utwardzono drogę dojazdową. Izba pamięci znajduje się przy stadionie sportowym, jest tam parking, na którym można się zatrzymać samochodem czy autokarem. Izbą opiekuje się oddział PTTK. Wśród planów jej dotyczących jest pomysł rozbudowania izby, co dałoby możliwość stworzenia tam na przykład sali multimedialnej.źródło: Sebastian Reńca - POLSKA Dziennik Zachodni
Autor: Redakcja | 19/02/2009
Komentarze
#1 | anonim dnia 20.02.2009 20:40
tylko żeby zamiast torów była droga rowerowa bo szyny itak ukradną a kryzys idzie
#2 | sosnowiczanin dnia 20.02.2009 18:59
"trójkąt Trzech Cesarzy stanie się w końcu atrakcją turystyczną".
hm, o ile pamiętam to wygrał konkurs na to, że jest największą atrakcją turystyczną w okolicy, więc jak to w końcu jest?
#3 | Buzek dnia 20.02.2009 13:23
Most też się wam zlikwiduje!
#4 | RICO dnia 20.02.2009 13:22
Niech w końcu zabiorą sie do pracy i niech coś z tego wyniknie (od strony Mysłowic zrobili już ścieżke rowerową), mówią już o Trójkącie od wielu lat, ale nikt nic z tym nie robi, a pan Buzek niech stąd zmiata, to on stał za likwidacja kopalń, teraz wciska kit przed akcją wyborczą do europarlamentu. Jak zagospodarują Trókat to może doczekają tego moje wnuki, na razie Kaziu i reszta, włacznie z przewodniczącym PTTK to cienkie wirtualne bolki.
#5 | Boromir dnia 20.02.2009 12:15
OK, moze to nie jego pomysl ale przynajmniej dobrego pomyslu nie neguje tylko sprawe ciagnie, ciekawe jak dlugo do wyborow??
#6 | anonim dnia 20.02.2009 08:51
Jakim prawem usunął Pan mój komentarz? Tak często Pan wkleja ten regulamin, a sam go Pan nie przestrzega?
#7 | ludek dnia 20.02.2009 08:05
Boromir -jaki pomysł Kazimierza????,którego??
#8 | Boromir dnia 20.02.2009 07:34
Naprawde szkoda bylo by takiego mostu, to juz zabytek techniki, w koncu dobry pomysl Kazimierza, popieram.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney