Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Pomnik JP II


Czy potrzebny jest w Sosnowcu POMNIK najczcigotniejszego gościa który odwiedził nasze miasto? Dyskusję taka toczą internauci na różnych niezależnych stronach internetowych. Na urzędowej stronie Sosnowca i w prasie są informacje, chociaż nie zawsze rzetelne.
Jestem członkiem Społecznego Komitetu budowy pomnika i chciałabym pewne poruszane kwestie wyjaśnić.
Kto wymyślił POMNIK?. Wiele osób jest zdania, że pamięć Ojca Świętego Jana Pawła II można uczcić inaczej niż poprzez bryłę pomnika., ale spora sosnowiczan uważa że pomnik ustawiony po śmierci Papieża nie powinien zniknąć.


W efekcie rozmów pomiędzy duchowieństwem sosnowieckim i władzą miejską postanowiono powołać SKd/sBP., składający się z osób reprezentujących Kościół ( księża z różnych parafii) i Władze Miejskie ( Prezydent i Rada Miejska). Zaproponowano udział przedstawicielom Klubów Radnych ( SLD, SdPl i PSiW), oraz Radnym niezrzeszonym.


Komitet spotyka się co 2 –3 tygodnie, w którego posiedzeniach uczestniczą ostatnio także przedstawiciele innych miast zagłębiowskich.


Uproszczeniem dużym jest sugestia że to CZERWONI budują pomnik. Jestem z klubu opozycyjnego ( PSiW) i mam nadzieję ze moje uwagi i pomysły są przydatne w ogólnej pracy Komitetu. Oczywiście nie wszystko mi się podoba, ale kontrowersyjne sprawy są głosowane. Nie podoba mi się pomysł z żaglem, ale cóż demokratycznie zostałam przegłosowana i prawdę mówiąc mam nadzieję że na żagiel nie będzie pieniędzy.


Pomniki budowane były od zamierzchłych czasów i są nie tylko formami artystycznymi, ale także odzwierciedlają nasze ideały, są ilustracja historii i sposobem oddania hołdu WIELKIM LUDZIOM tego świata. Bryła pomnika może być początkiem czegoś większego ( np. rodzaj Fundacji pomagającej np. dzieciom i młodzieży)
Udział w Komitecie i zaangażowanie osób duchownych i świeckich, ludzi o różnych poglądach politycznych, pozwoli na „niezawłaszczenie” pamięci o Janie Pawle II przez jedną opcje polityczną. A za kilka lat pomnik (wraz z zaprojektowanym otoczeniem) będzie odciśniętym materialnym śladem na naszej sosnowieckiej ziemi, jako pewne zadośćuczynienie ze kiedyś jako kardynał Karol Wojtyła był „persona non grata” dla władz super-czerwonych Sosnowca. W naszych sercach pozostanie na zawsze i w naszej pamięci że był tu , w Sosnowcu.


Anna Sporyszkiewicz Radna RM
Autor: Ania Sporyszkiewicz | 28/03/2006
Komentarze
#1 | Lewicowiec dnia 01.04.2006 17:30
Dziwi fakt,że "lewicowy" samorząd miasta buduje bardzo drogi monumentalny pomnik,zapominając o wybudowanie chociażby skromnego pomnika, dla uczczenia zabitych przez carskich żołdaków robotników Huty Katarzyna.
#2 | luandry dnia 30.03.2006 15:49
W SLD rózne opcje, frakcje...
#3 | Puszek dnia 29.03.2006 17:44
Z tego co się orientuje i piszę o tym Pani Ania asiadają przedstawiciele róznych opcji tylko niektórym to nie dochodzi do głowy. Było równiez otwarte zaproszenie do wsystkich. Bylem dziś na posiedzeniu komitetu i wiem jak jest robione i kto zabiera głos. Także moim daniem jest to kawal dobrej roboty.
#4 | madzia dnia 29.03.2006 13:23
powinien być zachowany parytet nie z wyborów sprzed 4 lat, ale z kliku ostatnich.
#5 | Pabel dnia 29.03.2006 12:20
Pani Aniu, dla tych którzy nie chcą dostrzec tego o czym Pani wspomina te słowa i tak nic nie pomogą i będą widzieć tylko czerwony skład- nic więcej. a Pani gratuluje braku akceptacji dla żagla- mysle ze nie jest potrzebny. szkoda ze inni nie sa tego zdania. Pozdrawiam
#6 | ula dnia 29.03.2006 05:18
Chodzi o to, że jest "zawłaszczenie"! I to tak bardzo razi. Wcale w Komitecie nie ma ludzi o różnych poglądach politycznych! Jest tylko SLD i kler!
#7 | wars dnia 29.03.2006 05:13
Rozmowa o Pomniku Jana Pawła II powinna mieć miejsce na forum społecznego komitetu, reprezentujące całe społeczeństwo miasta, a nie tylko pewną jego część.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney