Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Moje przemyślenia!

Myślę, że niezbyt fortunnie się stało, iż powstanie pomnika Jana Pawła II w Sosnowcu zbiega się w czasie z kampanią wyborczą do samorządu terytorialnego. Rodzi to uzasadnione podejrzenia, że obecne SLD-owskie władze miasta, z Prezydentem Kazimierzem Górskim na czele, wykorzystają sprawę budowy pomnika i jego odsłonięcie w celach stricte propagandowych. Chodzi im oczywiście o reelekcję na czwartą, kolejną już kadencję.Że są to całkiem uzasadnione obawy, wskazuje przede wszystkim skład Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II, złożonego głównie z członków SLD (w większości byłych towarzyszy z PZPR) oraz zaprzyjaźnionych księży z Zagórza (strona kościelna). Już widać wykorzystywanie uroczystości religijnych do promocji tegoż Komitetu, czyli ludzi, którzy go tworzą i czynnie wspierają. Przykład. Obchody w Sosnowcu I rocznicy śmierci Jana Pawła II. Jednym z elementów programu uroczystości jest projekcja na telebimach planów budowy Pomnika i zagospodarowania placu na zakończenie Drogi Krzyżowej, prowadzonej ulicami miasta. Taki czysty, klarowny commersial. Po polsku reklama. To oczywiście jest dopiero początek, apogeum przypadać będzie w czerwcu bieżącego w okresie obchodów rocznicy wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu. Obecność na świeżo oddanym ołtarzu w czasie uroczystości poświecenia nowego pomnika Jana Pawła II, to czytelny sygnał dla przyszłych wyborców, kto jest z kościołem i kto go wspiera.


Wydaje się, że osoba Jana Pawła II nie powinna "uczestniczyć" w tego rodzaju kampanii wyborczej, która, jak widać, nie zawsze jest fair. Sprawa budowy pomnika Jana Pawła II powinna jednoczyć ludzi, a nie dzielić. Jest to możliwe do osiągnięcia. Oto przykłady. Przypomnę, że nikt w mieście nie miał większych zastrzeżeń do nazwania Centrum Pediatrii w Klimontowie imieniem Ojca Świętego, podobnie było z Papieskim Rondem oraz z Centrum Młodzieżowym w Pałacu Wilhelma. Tak być powinno i teraz.
Jak to jednak osiągnąć w tym przypadku, skoro sprawy zaszły aż tak daleko? Jest klika rozwiązań. Po pierwsze, trzeba szybko zmienić skład komitetu budowy pomnika. Przede wszystkim powinien być bardziej „społeczny”, a mniej „samorządowo-kościelny”. Musi być zdecydowanie bardziej reprezentatywny dla społeczności Sosnowca. W mieście mamy jeszcze inne ważne partie, takie jak PO, PiS, LPR, PSL, Samoobronę, poza już obecnymi w komitecie (głównie SLD i PD), jest wiele stowarzyszeń, wiele organizacji katolików świeckich, są inne wyznania, są znane osobistości. Nie wiadomo dlaczego w komitecie nie znalazła się Pani Poseł Ewa Malik z PiS-u, dr Daniel Miklasiński z PO, Wilhelm Zych, czy Stefan Wojnowski z LPR-u. Osoby te od lat są związane z kościołem, posiadają duży autorytet moralny, upominały się o pamięć o Janie Pawle II w mieście.


Po drugie, ostateczny kształt pomnika i placu należy poddać społecznej dyskusji. Uważam, że pomnik wcale nie musi posiadać kształt łodzi, być aż tak wielki i posiadać żagiel. Może obecna koncepcja jest jednak błędna, może zbyt droga? Może posąg Jana Pawła II mógłby stać na ziemi, a z umieszczeniem na ołtarzu zaczekalibyśmy do oficjalnego werdyktu Kościoła?


Po trzecie, pośpiech jest dobry przy łapaniu pcheł. Nie jest prawdą, jak twierdzi Prezydent Jaskiernia iż: „Zapotrzebowanie na uczczenie pamięci Papieża jest duże, wręcz naglące. Stąd znaczne tempo prac." Pytanie: a komuż tak się pali grunt pod nogami? Odsłonięcie pomnika może i powinno nastąpić po wyborach samorządowych.


Na koniec perełka. W czasie spotkania z dziennikarzami w dniu 28 marca w sosnowieckim Urzędzie padło pytanie, które wcześniej przewinęło się na niektórych forach internetowych: czy taki plac jest potrzebny i czy nie lepiej przeznaczyć pieniądze np. na park w tym miejscu. Kuriozalna była odpowiedź Ks. Jarosława Wolskiego, członka Komitetu. Odpowiedział on na nie: „W Piśmie św. był już jeden człowiek, który miał pretensje, że drogi olejek przeznacza się na namaszczenie nóg Jezusa. - To był Judasz! Mocne słowa. Trzeba przypomnieć ks. Wolskiemu, że Pomnik w Zagórzu powstaje m.in. za społeczne pieniądze, jakieś 50 tys. zł, lekko licząc. Skoro tak jest, to opinia publiczna ma prawo zadawać pytania, na co one idę i o sens tych wydatków. Nie musimy być w tym zakresie jednomyślni. W tak dużym mieście, jak Sosnowiec, mogą być różne zdania odnośnie sposobu uczczenia osoby Ojca Świętego. Nie wszystkim musi się podobać ten megapomnik z żaglem. Czasy Frontu Jedności Narodu dawno się już skończyły! Ojcu Świętemu w wielu miastach dedykuje się nie tylko pomniki, ale również i parki, a nie mieszkają tam przecież sami Judasze. Księże Proboszczu – ja na pewno nie jestem Judaszem, ale chrześcijaninem, częścią tego samego Kościoła, co Ksiądz. Budowa gigantycznego pomnika nie jest wylewaniem drogiego oleju na stopy Pana Jezusa, a ksiądz nie jest Marią. To jest więcej niż pewne! Szczęść Boże!


Piotr Dudała
Autor: Piotr Dudała | 28/03/2006
Komentarze
#1 | Jonnie dnia 18.12.2014 12:09
Gee wisrlkeil, that's such a great post!
#2 | Josh dnia 18.12.2014 05:46
Also when you comment on other blogs, you shluod always leave your URL in the space where it asks for it. Otherwise how will the blogger and other commenters find you?
#3 | kasia dnia 02.04.2006 19:12
Jak za mało kasy, to obowiązkowa taca i już jest kasa. Tak dzisiaj było w Sosnowcu!
#4 | Daria dnia 01.04.2006 16:13
Jest Święty, ale powinniśmy zaczekać!
#5 | Koment dnia 01.04.2006 16:07
W Sosnowcu nie czekają na rozstrzygnięcie Magisterium Kościła. Komitet umieszcza już Jana Pawła II na ołtarzu (w samym centrum) i woła Santo Subito!
#6 | soart dnia 31.03.2006 18:21
Figura (posąg) Jana Pawła II jest udana. Niepotrzebna jest ta barka (pancernik). To jest kicz w stylu Lichenia!
#7 | terry dnia 31.03.2006 09:56
może Pan Krzysztof ma rację?
#8 | Krzysztof Korn dnia 31.03.2006 09:35
Piotrze, dlaczego zmieniłeś tytuł swojego artykułu? Nie rozumiem tego, pomimo różniących nas przekonań. Moim zdaniem powinieneś go przywrócić. Bez podtekstów, serio. To nie ty jesteś Judaszem w Tej Sprawie. Judasza szukajmy w magistracie. Tak trudno znaleźć? Ach, ta nasza "policitally correct".... Czerwoni na magistracie jej nie mają. Normalnie powiedziałbym to przez telefon, ale w tej sytuacji... Zbyt wielkie upublicznienie tej dyskusji. Pozdrawiam, kolega z Redakcji
#9 | Luke dnia 31.03.2006 07:14
Ssonowiczanie powierzają władzę najlepszym, najszlachetnieszym, najmądrzejszym ludziom z SLD. Nie ma dla nich alternatywy. Oni jedynie potrafią rządzić i zapewnić świetlaną przyszłość temu miasta. Niedługo będziemy konkurować z Licheniem, a w miescie wiąż będą falalne przejścia podziemne i 20 tys. bezrobotnych.
#10 | Benio dnia 31.03.2006 07:11
Każde posiedzenie tego Komitetu to jakiś fakt medialny.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney