Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zagłębie ma obronę przed Śląskiem

Zagłębiu grozi śląska nawała - pisze red. Magdalena Warchala na łamach Gazety Wyborczej. Obronić je ma Instytut Zagłębiowski, organizacja powołana kilka dni temu na spotkaniu w Wyższej Szkole Humanitas - dodaje.
Instytut ma na razie siedmiu członków, pracowników naukowych Humanitasu. - Na co dzień zajmujemy się różnymi dziedzinami wiedzy, ale naszą wspólną pasją jest Zagłębie. - wyjaśnia Michał Kaczmarczyk, politolog i dyrektor Instytutu. Nowa organizacja ma promować Zagłębie i podkreślać jego odrębność. Oprócz Kaczmarzyka akces złożył jeszcze jeden politolog, Waldemar Wojtasik oraz pięciu profesorów z różnych dziedzin: Kazimiera Wódz, Jacek Wódz, Włodzimierz Wójcik, Dariusz Rott i Marian Gierula. Zamierzają wydawać książki i zeszyty naukowe o Zagłębiu, prowadzić badania i organizować konferencje. Marzą, by wciągnąć do współpracy lokalnych animatorów kultury, artystów i społeczników.Pierwszą inicjatywą, którą wsparł Instytut, była towarzysząca jego inauguracji debata na temat marginalizacji Zagłębia, zaproponowana przez stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego - Sosnowiec. Wkrótce z pomocą instytutu powołana ma zostać Zagłębiowska Organizacja Turystyczna. - Obiecaliśmy, że pomożemy zorganizować spotkanie z przedstawicielami władz poszczególnych miast i sesję na ten temat - zapewnia Kaczmarczyk.


red. Magdalena Warchala, Gazeta WyborczaAutor: Piotr Dudała | 05/03/2009
Komentarze
#1 | Suaveg @do ola dnia 09.03.2009 07:08
a mi jest przykro, że tak myślisz. Lepiej położyć uszy po sobie i trwać w tej rzeczywistości. Rozumiem, że skoro tyle masz spraw do załatwienia w siedzibie województwa, to chciałbyś mieć to pod nosem. Ale co mają powiedzieć na przykład mieszkańcy Częstochowy czy Bielska-Białej? Oni teraz mają tak daleko do Katowic, co my mielibyśmy do Krakowa. Dwa połączenia drogowe pozwalają dojechać do Krakowa w 45 - 60 min. Gdyby troszkę pofantazjować, to można by pomyśleć o uruchomieniu szybkiego połączenia kolejowego. Ponadto są jeszcze tzw. placówki zamiejscowe - Częstochowa i Bielsko-Biała to miasta porównywalne jeśli chodzi o wielkość z Sosnowcem, a takie właśnie placówki posiadają. Trochę optymizmu i dobrych chęci!
#2 | do ola dnia 07.03.2009 23:29
Przykro mi ale ilu jest takich "olów". Sądze że raczej niewielu. Normalni raczej mają w nosie takie fobie. Przyszłość raczej należy do takich co często załtwiają jakieś sprawy w siedzibie wojewodztwa. I dla nich jest to istotne bardziej niż chęci nic nie znaczących jednostek. I dla Krakowa i dla Kielc będziemy tylko marginesem województwa. Chciejstwo już nie raz doprowadziło do całkowitego bankructwa. pomyśl trochę "olo"
#3 | olo dnia 07.03.2009 18:31
z chęcią będę jeździł raz na 10lat załatwić jakąś sprawe w Krakowie!
nie będę się przynajmniej brzydził jak w kormelowicach!
#4 | Michał Kaczmarczy, dyrektor Instytutu dnia 07.03.2009 16:13
Zamierzeniem Instytutu Zagłębiowskiego nie jest występowaniem przeciwko komukolwiek. Instytut to jednostka naukowa, mająca na celu prowadzenie badań nad Zagłębiem, realizująca działalność wydawniczą i popularyzatorską. Instytut ma stanowić forum skupiające badaczy, animatorów kultury, regionalistów i inne osoby prowadzące działalność na rzecz Zagłębia. Do jego zadań należy organizowanie konferencji, sympozjów i spotkań autorskich, wydawanie książek i zeszytów naukowych, wspieranie akcji społecznych itp. Nie ma tu mowy o jakiejkolwiek konfrontacji z badaczami ze Ślaska, wręcz przeciwnie - oczekujemy współpracy z rozmaitymi środowiskami naukowymi, nie wyłączając śląskoznawców. Więcej informacji na stronie internetowej Instytutu: www.humanitas.edu... Zapraszam do współpracy!
Michał Kaczmarczyk
#5 | Jan Bywały dnia 07.03.2009 11:57
To że powstał Instytut to bardzo dobra wiadomość - każda taka placowka służąca Zagłębiu jest potrzebna i porządana.
Uważam jednak że kontekst w jakim ta informacja zostala przedstawiona przez Panią Redaktor, jest skandalem i niczemu dobremu nie służy - to kolejne podpuszczanie i podjudzanie. "Nawała" "Obrona" "Marginalizacja" - toż to prawie relacja z jakiegoś frontu, to przedstawienie Instytutu jako armaty na Ślązaków, zapowiedź sensacyjnych bojów, walk, porażek i zwycięstw. To jest dolewanie oliwy do ognia a nie sądze że o to chodzi inicjatorom Instytutu.
Pani Redaktor ma już efekty swojej relacji - zajrzyjcie jak jej relację odbierają i co piszą Ślązacy / szczegolnie Ci co bardziej krzykliwi czyli ta sama grupka kilku osob / - na forum GW.
Rozsądnym celem jest eksponowanie własnej tozsamości Zagłębiaków w zgodzie z sasiadami a nie przeciw nim - z tego co piszą niektórzy "Ślazacy" - Oni wcale nas nie chcą u siebie, namawiają wręcz do wyniesienia się z woj. ślaskiego.Z resztą z "naszej" strony tez padają podobnie absurdalne pomysły a sprawa jest prosta, wystarczy się nieco zastanowić aby wiedzieć że nie tędy droga. Inną sprawą jest również to czy te ewentualne inne województwa będa chciały nas przygarnąć oraz ilu bedzie chetnych swoje sprawy zalatwiać w Krakowie czy Kielcach?
#6 | iqsebcio dnia 07.03.2009 11:21
Wreszcie!
Pozdrowienia dla Instytutu Zagłębiowskiego!
A czy członkami instytutu są sami zagłębiacy?
Kto może być członkiem IZ?
S.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney