Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Trzy nowe zagłębiowskie zabytki znajdą się na …śląskim Szlaku Zabytków Techniki

Dyrektor Adam Hajduga z Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej śląskiego Urzędu Marszałkowskiego uważa, że trzy zabytki z zagłębiowskiej listy zabytków techniki, po przejściu odpowiedniej procedury, mogą kwalifikować się do znalezienia się na śląskim Szlaku Zabytków Techniki. Są to galeria Elektrownia w Czeladzi, Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej oraz most na Przemszy obok Trójkąta Trzech Cesarzy.Dzisiaj w Wydziale Promocji i Współpracy Międzynarodowej śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach odbyło się robocze spotkanie Adam Hajdugi, z-cy Dyrektora wydziału z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Będzinie oraz stowarzyszenia regionalnego „Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego”. W spotkaniu uczestniczyli: Piotr Dudała - naczelnik Wydziału Informacji, Janusz Mieduniecki - naczelnik Wydziału Promocji i Sportu, Dariusz Jurek - Prezes „Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego” oraz wiceprezes tegoż stowarzyszenia Wojciech Pudło.

Dyrektor Hajduga podkreślił, iż na śląskim Szlaku Zabytków Techniki mogą znaleźć się tylko te obiekty, które spełniają określone kryteria. Najważniejsze z nich to atrakcyjność turystyczna oraz dostępność.

Przypomnijmy, że Starostwo Powiatowe w Będzinie oraz będzińskie stowarzyszenia: „Moje Miasto”, „Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego”, „Obywatelskie Forum Samorządowe”, Fundacja „Inicjatywa Brama Cukermana” wspólnie z czeladzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych opracowało Zagłębiowską Listę Zabytków Techniki. Aktualnie składa się na nią 29 obiektów w 8 zagłębiowskich miastach.Lista ta została również przekazana do Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań Nad Dziedzictwem Przemysłu Dla Turystyki w Zabrzu, z myślą, żeby te obiekty, zostały uwzględnione przy tworzeniu światowej listy zabytków techniki i przemysłu, który w ciągu najbliższych kliku lat Centrum ma przygotować.

Dyrektor Hajduga wysoko ocenił również opracowany przez stowrzyszenie „Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego” szlak pielgrzymi Via Regia. Stowarzyszenie może aplikować o środki unijne na realizację tego projektu.www.powiat.bedzin.plAutor: Piotr Dudała | 12/03/2009
Komentarze
#1 | anonim dnia 16.03.2009 08:42
A macie zgodę właścicieli obiektów!
#2 | anonim dnia 14.03.2009 08:11
Teraz jest tylko Dworzec PKP Sosnowiec Główny, a będą jeszcze 3 obiekty - to razem daje 4.
#3 | Piotr Dudała dnia 13.03.2009 19:39
To dopiero początek myślimy o zgłoszeniu kolejnych obiektów...
dla mnie następny powinien być Dworzec w Będzinie!
#4 | Dobry czlowiek dnia 13.03.2009 18:42
Ach jakiż ten Pan Hajduga dobry i wspanialomyślny człowiek. Niby śląski urzędas a przeszło mu przez gardło że "trzy zabytki... mogą kwalifikować się do znalezienia się na śląskim Szlaku Zabytków Techniki" A mogł przecież cale Zagłębie skreślić i odrzucić... Dziękujemy, łaskawy Wielmożny Panie !
Pora teraz na lokalne zachwyty i wypinanie że warto bić się i upominać o swoje... bo tylko dlatego zmusiliśmy "ich" do pamiętaniu o "naszych zabytkach" I oczywiście zacznią się też "zawody" kto pierwszy się do tego osiągnięcia przyczynił.

A tak na poważnie - kto na serio traktuje włączenie nas do tego szlaku poważnie, czy nikt nie widzi w jakim stanie są te "nasze" zabytki i jaką mamy bazę dla tłumu przyjezdnych którzy masowo ruszą je zwiedzać. Zresztą z dojazdem PKP, WPK, MZK do "zabytków" i do Zagłębia bedą coraz to wieksze problemy.
Ale nic to - cieszmy się jak murzyńskie dzieci którym obiecano cukierek !!! Obiecano, bo przecież te zagłębiowskie typy - muszą jeszcze przejść "odpowiednie procedury"
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney