Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Kolejny projekt uchwały zgłoszony przez radnych Platformy Obywatelskiej

W dniu 10 marca 2009 Klub Radnych Platformy Obywatelskiej Rady Miejskiej w Sosnowcu złożył projekt uchwały dotyczącej przejęcia obowiązków przez Gminę w zakresie wyposażenia nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych stałych, utrzymywania tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych.W myśl obowiązujących przepisów zadanie utrzymania czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Na obszarze nieruchomości prywatnych realizacja tego zadania spoczywa jednak na ich właścicielach, które realizowane jest m.in. poprzez ich wyposażanie w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, a także pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi. Natomiast zadaniem Gminy jest nadzór nad prawidłowym wykonywaniem tych obowiązków oraz podejmowanie stosownych działań w celu ich egzekucji. W ocenie wnioskodawców taki system jest nieefektywny, przerzuca na Gminę prowadzenie zbędnych czynności i nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Najlepszym tego dowodem są znajdujące się na terenie miasta obszary leśne, miejsca ustronne, a nawet tereny niemalże w samym centrum miasta, w których występują dzikie wysypiska śmieci. Co gorsze, przyczyną ich powstawania jest chęć niewielkiej grupy mieszkańców do poczynienia pozornych oszczędności, które niosą nieocenione straty dla środowiska naturalnego.


Z tych względów Klub Radnych Platformy Obywatelskiej Rady Miejskiej w Sosnowcu dla rozwiązania tego problemu proponuje wprowadzenie potocznie określanego „podatku śmieciowego”. Taką możliwość Radzie Miejskiej daje art. 6a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jednak po uprzednim wyrażeniu zgody przez mieszkańców w trybie referendum. W związku z tym, że dla jego ważności wymagana jest 30% frekwencja termin jego odbycia proponujemy ustalić na tożsamy z terminem wyborów do Parlamentu Europejskiego. Takie rozwiązanie pozwoli również na maksymalne zminimalizowanie kosztów związanych z przeprowadzeniem referendum.


Ponadto w ocenie wnioskodawców przejęcie obowiązków przez Gminę w zakresie wyposażenia nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych stałych, utrzymywania tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych, w rezultacie doprowadzi do obniżenia kosztów ponoszonych z tego tytułu obecnie przez mieszkańców. Pozwoli to na obsługę poszczególnych dzielnic miasta przez jedno przedsiębiorstwo odprowadzające odpady, a nie jak jest to obecnie gdzie częstokroć na jedną ulicę dojeżdża kilka podmiotów tego samego dnia. Będą one także wyłaniane w drodze przetargu nieograniczonego zapewniającego największą konkurencyjność ofert. Na podstawie danych z gmin, w których wprowadzono tego rodzaju rozwiązanie, można przyjąć iż wysokość takiej opłaty będzie wahała się około 5 zł miesięcznie od osoby.Klub Radnych Platformy Obywatelskiej Rady Miejskiej w SosnowcuP.S. Przypominamy, ze to nie pierwsza inicjatywa uchwałodawcza Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Sosnowca, zmierzająca do poprawy codziennego życia mieszkańców. W roku 2008 dzięki zaangażowaniu przedstawicieli klubu przyjęto uchwalę w sprawie ustalenia w granicach administracyjnych miasta Sosnowca miejsc przeznaczonych do użytku publicznego jako stref wolnych od dymu tytoniowego (przystanki autobusowe i tramwajowe, dworzec autobusowy oraz publiczne place zabaw). Także w wyniku projektu zgłoszonego przez radnych PO w roku 2008 ruszył w Sosnowcu Program pomocy osobom zagrożonym eksmisją, mający na celu pomoc osobom zalegającym z płaceniem czynszów. Klub Radnych PO był również autorem uchwały dotyczącej zwiększenia bonifikaty przy wykupie mieszkań komunalnych do 70%. Klub pracuje obecnie nad kolejnymi projektami.

Autor: Redakcja | 12/03/2009
Komentarze
#1 | Andrzej dnia 29.03.2009 17:06
A według mnie nic się nie zmieni.Będzie dalej brudno na ulicach, skwerach,w parkach i lasach, jedynie będzemy płacić jeszcze jeden idiotyczny podatek. Dlaczego nie wprowadza się wysokiego podatku dle posiadaczy psów,z którego można by opłacić sprzątanie psich g... z osiedlowych zieleńców?
#2 | Mario dnia 15.03.2009 20:12
zajeb.... jak widze tych ludzi w furach co mi smieci podrzucaja do smietnika pod blokiem, to mnie sciska, a tak to ten przepis ich ud.... i beda musieli placic i wyzucac smieci do wsojego kosza!!!1
#3 | do cytaty dnia 14.03.2009 14:04
ak jest wszystkich mieszkancow, ale wszyscy beda pracic rowno i w sklad czynszu nie bedzie wchodzic poprzednia oplata za wywoz smieci, ale ta nowa. JA na przyklad na Niwce place 6,10 od osoby na miesiac, a tu poisza ze bedzie 5zl wiec dla mnie taniej, a wszystkie brudasy w domkach co nie maja koszy i smieci plasa i smrodza i truja nas dioksynami z komina tez beda musili placic i misto im kosz wstawi i bedzie odbierac.
#4 | Czytaty dnia 14.03.2009 11:57
Ta nowa danina ma dotyczyć WSZYSTKICH mieszkańców.... stoi jak byk w projekcie.
#5 | Boromir dnia 14.03.2009 11:46
Dokladnie, a co wiecej moze sie okazac ze ci co mieszkaja w blokach a wiec wiekszosc mieszkancow Sosnowca bedzie placic mniej niz teraz
#6 | Mike dnia 14.03.2009 09:27
Osoby mieszkające w blokach należących do spółdzielni mieszkaniowych i tak płacą opłatę za wywóz śmieci wliczoną w czynsz. Powyższa propozycja może "dotknąć" jedynie właścicieli domów jednorodzinnych, i to tylko tych, którzy chcieli sobie przyoszczędzić paląc śmieci w piecu lub wywożąc do lasu. Jak najbardziej popieram!
#7 | Podatkowski dnia 13.03.2009 21:35
Nic mnie tak nie cieszy jak planowanie nowych podatków. Myslę że jest to najlepsza droga do szczęśliwości ogólnej. A jesli chodzi o uzasadnienie takiej drogi w kierunku wymyslania nowych danin - to w życiu jeszcze nie spotkalem aby jakakolwiek władza nie przedstawiala wspanialych i huraaaoptymistycznych, ogólno społecznych uzasadnień. Tak więc, jestem za, to słuszna droga, zgodna z linią parti i rządu - ludzie będą zachwyceni i pewnie docenią Was przy wyborach.
Leczę się długo psychiatrycznie i wszystko mi się teraz podoba, kiedyś przed terapią, głupio myślalem że wszystkie płacone dotąd podatki konsumują wszystko to co wymysliły teraz tęgie głowy z PO.
#8 | rob dnia 13.03.2009 20:05
jestem za !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
#9 | ciekawe, ciekawe dnia 13.03.2009 19:45
hmmmm, ciekawe czy sie uda, mnie osobiscie denerwuje caly ten syf w lasach i nieurzytkach na terenie sosnowca, jesli to przejdzie, to miasto nie bedzie moglo sie tlumaczyc ze to nie ich sprawa, wszyskie dzikie wysypiske beda posprzatane, ciekawe, ciekawe czy taka uchwala juz gdzies dziala??
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney