Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Referendum w sprawie podatku śmieciowego?

Być może 7 czerwca, równocześnie z wyborami do Parlamentu Europejskiego odbędzie się w Sosnowcu referendum w sprawie odpłatnego przejęcia przez gminę Sosnowiec od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie wyposażenia nieruchomości w urządzenia do zbierania odpadów komunalnych, utrzymywania tych urządzeń w odpowiednim stanie oraz wywożenia odpadów.

Autorem projektu uchwały w sprawie referendum, który w ubiegłym tygodniu wpłynął do Rady Miejskiej w Sosnowcu jest klub radnych PO. Przewodniczący klubu, Tomasz Jamrozy uważa, że obecnie stosowane w Sosnowcu rozwiązanie nie gwarantuje utrzymania czystości i porządku na terenie miasta.
- Najlepszym tego dowodem są obszary leśne, miejsca ustronne, a nawet miejsca w samym centrum naszego miasta, w których występują dzikie wysypiska śmieci.
Do ich powstawania przyczynia się niewielka grupa „oszczędnych” mieszkańców Sosnowca. Ich skłonność do składowania śmieci „za darmo” przynosi wielkie straty środowisku naturalnemu i tworzy przykry obraz zaśmieconego miasta - powiedział dla sosnowiec.info.pl Jamrozy.Dla rozwiązania tego problemu klub radnych PO proponuje wprowadzenie tzw. podatku śmieciowego, wyposażenia przez gminę nieruchomości w urządzenia do zbierania odpadów komunalnych i organizowanie przez gminę wywożenie odpadów. Taką możliwość daje Radzie Miejskiej art. 6a Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jednak po uprzednim wyrażeniu zgody przez mieszkańców w trybie referendum. Aby referendum było ważne, wymagana jest 30 - procentowa frekwencja. Tak wysoki udział mieszkańców jest możliwy podczas zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, i dlatego wnioskodawcy chcą przeprowadzić referendum właśnie 7 czerwca, co również ograniczy maksymalnie koszty przeprowadzenia referendum.Proponowane rozwiązanie powinno - według wnioskodawców - doprowadzić także do obniżenia kosztów wywożenia śmieci ponoszonych przez mieszkańców. Pozwoli też na obsługę całego miasta przez jedno przedsiębiorstwo odprowadzające odpady. Dziś zdarza się, że na jedną ulicę przyjeżdża kilka samochodów po odbiór śmieci z kilku różnych firm.Na podstawie danych z gmin, w których wprowadzono proponowane dziś w Sosnowcu rozwiązanie, można przyjąć, iż wysokość tzw. podatku śmieciowego będzie wynosić około 5 zł miesięcznie od osoby. Dziś lokatorzy sosnowieckich spółdzielni mieszkaniowych płacą za wywóz śmieci około 6 zł od osoby. Jeśli uchwała o podatku śmieciowym wejdzie w życie, mieszkańcy Sosnowca będą płacić tylko podatek śmieciowy.Wnioskodawcy nie opracowali jeszcze sposobu „ściągnięcia” podatku śmieciowego, ale, jak powiedział Tomasz Jamrozy: - Nie przewidujemy z tym problemu. Wszystkie szczegóły dopracujemy po przyjęciu uchwały o referendum.Przewodniczący klubu radnych SLD, Tomasz Bańbuła w rozmowie z sosnowiec.info.pl przyznał, że stanowisko jego klubu w sprawie projektu uchwały o referendum nie zostało jeszcze wypracowane. - Musimy spokojnie i dokładnie przeanalizować projekt w klubie, a następnie przedyskutować go na komisjach RM - powiedział Bańbuła.Wnioskodawcy liczą, że projekt uchwały w sprawie referendum zostanie przyjęty jeszcze na marcowej sesji Rady Miejskiej.red. Janusz Lewanda / sosnowiec.info.plAutor: Redakcja | 14/03/2009
Komentarze
#1 | sosnowiczanka dnia 03.06.2009 07:23
Po co bijecie tą pianę...
Jeśli ktoś mieszka w domku to nie musi być zaraz takim bogaczem.Płacicie 6 zł od osoby i wyrzycacie ile chcecie.A w domu ok 40 zł za mały śmietnik i jak się nie mieści to czekaj na wywózkę albo płać 2x tyle.
Czyżby zwykła polska zazdrość i zawiść - nie lubię ich bo mają dom? Chyba nie o to chodzi w tym referendum.
#2 | OPE4LEK dnia 29.05.2009 05:31
OD LAR WIADOMO ZE W ŚMIECIACH JEST DUŻA KASA, WIEC KTOŚ MA NA NIĄ OCHOTĘ,OBOWIĄZKIEM SAMORZĄDÓW JEST UTRZYMANIE CZYSTOŚCI W MIEŚCIE ALE NIE PRZEZ KOLEJNE OBCIĄŻANIE MIESZKAŃCÓW, RUSZCIE GŁÓWKAMI PANOWIE RADNI,A JAKI BĘDZIE KOSZT,REFERENDUM I KTO ZA TO ZAPŁACI,NAJLEPIEJ SIE WYDAJE CUDZE PIENIADZE
#3 | max1 dnia 24.05.2009 11:37
wszyscy bogacze w okolicach mojego bloku przynoszą śmieci do naszych kontenerów i za to nie placą, a ja muszę bo mam naliczane w czynszu. Jeżeli wszyscy by płacili to dobrze ale wiem, że "tzw biznesmeni" i tak nie będą płacić bo albo sa tu nie zameldowani albo trudno bedzie od nich ściągnąć pieniążki. Podobnie jest z parkowanie przy ul. Warszwskiej w strone kina Muza, tylko super briki tam stoją, a "Straż Miejska" nic sobie z tego nie robi.
#4 | staszku @kita dnia 18.03.2009 07:22
Właśnie jestem ZA TAKIM ROZWIĄZANIEM!!!!
W przeciwnym razie VETO!!!!
Jeżeli nie będzie jasnego i przejrzystego mechanizmu naliczania i rozliczania podatku śmieciowego,to szkoda czasu i pieniędzy na to referendum !!!!
Mieszkańcy nie są tacy naiwni!!!!
Nie damy się za to SAMO wielokrotnie opodatkowywać.Nie ma jasnego przesłania nie ma referendum!!!
#5 | kita dnia 17.03.2009 22:53
WSZYSCY MIESZKAŃCY zapłacą po 5 zł - bo nie ma sposobu wyegzekwować obowiazujące przepisy...

"staszku" jak go zwał tak go zwał ale nowa kasę ściągną... a tego co w różnej formie dziś płacisz za to i tak nie cofną - ty jeszcze wierzysz władzy ?. Niech np płaca tylko posiadacze prywatnych domków... np Haladus
#6 | staszek dnia 17.03.2009 19:11
Z tego co ja rozumiem (po wypowiedzi p.Haładusa) ,to nie jest koleiny podatek, tylko sposób na wyegzekwowanie podatku od tych mieszkańców,którzy go nie płaca(nie maja zawartych umów z żadną firmą wywozową nieczystości lub takich ,którzy mają ,ale ,,wytwarzają " większą ilość śmieci niż wynika, to z zawartych umów )Jedni i drudzy podrzucają innym swoje nieczystości w ten sposób unikając płacenia ,tym samym przerzucając na gminę (na pozostałych mieszkańców)
śmieci i koszt ich wywozu na wysypisko miejskie.
#7 | Rozumkowski dnia 17.03.2009 18:05
Jakby do tego nie podejść, to ten cały pomysł, bez względu na szlachetność intencji - to samobójczy strzał w stopę PO. Społeczeństwo "kocha" takie pomysly i szczególnie teraz przy widmie kryzysu i zagladającego w oczy bezrobocia - chętnie zrzuci się na kolejną składkę samorządową. Cały dowcip polega też na tym że w oparciu o istniejace przepisy i konsekwentne ich egzekwowanie nie trzeba bedzie za tumiwisizm prywatnych właścicieli nieruchomości obciążać wszystkich mieszkańcow nawet złotówką. Gratuluje PO "wygranego" referendum oraz wygrania nadchodzących wyborów - długo nam jeszcze będzie rządzić SLD w mieście....
#8 | ludek dnia 17.03.2009 08:33
,,Przeciwnikom rwprowadzenia kolejnego podatkur1; pozwolę sobie zwrócić jeszcze uwagę, na fakt, że ten podatek już jest wprowadzony! Nie nazywa się on co prawda wprost podatkiem r11; ale będąc obowiązkową opłatą (każde gospodarstwo domowe musi mieć podpisaną umowę na wywóz śmieci, którego to wywozu można dokonywać jedynie specjalistycznym transportem) r11; takowym podatkiem w rzeczywistości jest. Operacja wprowadzenia tzw. podatku śmieciowego (o ile do tego dojdzie) będzie więc w istocie polegała na zmianie formy jego uiszczania dla części mieszkańców r11; z obowiązkowej umowy cywilnoprawnej, z firmą wywożącą śmieci, na opłatę (podatek) płacony do gminy.r1;
Czy by mógł ktoś dokładniej opisać mechanizm działania tego podatku?
Czy ja dobrze rozumiem ???
1.,,Podatek został już wprowadzonyr1;, to obowiązkowa opłata z tyt. wywozu śmieci,którą obciąża moje gospodarstwo domowe -administrator budynku (w przeliczeniu na ilość
zamieszkałych osóCool na podstawie zawartej umowy z firmą wywożącą śmieci.
2. ,, dla części mieszkańców r - czy należy rozumieć,że mieszkańcy zamieszkujący w budynkach wielomieszkaniowych nadal ,na dotychczasowych warunkach będą dokonywać opłat za wywożenie śmieci???
#9 | Mat dnia 16.03.2009 10:52
dana, czy to ty jestes ta Pania co mi smieci podrzuca do smietnika pod blokiem na Rzeźniczej, a sama nie placi za smieci i mieszka sobie w domu jednorodzinnym na Kukułek????
#10 | dana dnia 16.03.2009 10:46
to jest bzdurny projekt.
Toż juz nawet dostawcę energii elektrycznej możemy sobie wybierać, a tutaj radni mają taki wspaniały pomysł : śmieci wywozić będzie jedno przedsiębiorstwo i koszty będą mniejsze.
Ludek napisała:."Gmina powinna ograniczyć się do sprawowania nadzoru,
egzekwowania kar,wysokich kar i"
i niech tak zostanie.


Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney