Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Będzie sesja w sprawie referendum

Radni Platformy Obywatelskiej doprowadzili do zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w sprawie tzw. „referendum śmieciowego". Odbędzie się ona w najbliższy wtorek. Wniosek PO w sprawie referendum poprzeć mają samorządowcy z PiS i PIRS.
Referendum, o którym zdecydować mają radni, dotyczyć będzie odpłatnego przejęcia przez gminę Sosnowiec od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie utrzymania czystości i wywozu odpadów.Z projektem uchwały w tej sprawie wystąpili rajcy Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem obowiązujące obecnie rozwiązania nie gwarantują utrzymania czystości w mieście.

Sosnowiczanie, tak jak większość mieszkańców naszego regionu, płacą firmom zajmującym się wywozem śmieci - samodzielnie, bądź za pośrednictwem zarządców budynków, wnosząc opłaty czynszowe. Po zmianie, proponowanej przez radnych PO, te pieniądze trafiałyby do gminnego budżetu. I to władze miasta decydowałyby kto i za ile będzie w mieście dbał o pozbywanie się odpadów komunalnych.Obecnie samorząd może tylko nadzorować, czy mieszkańcy mają podpisane umowy na wywóz śmieci ze specjalistycznymi firmami. A w opinii Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej obecny system utrzymywania czystości i porządku w gminie jest nieefektywny: „(...) Najlepszym przykładem są znajdujące się na obszarze miasta obszary leśne, miejsca ustronne, a nawet tereny w samym centrum miasta, w których występują dzikie wysypiska śmieci (...)" - czytamy w uzasadnieniu wniosku.Zrealizowanie planów PO umożliwi wprowadzenie tzw. podatku śmieciowego. Ale by zaczął on obowiązywać, potrzebna jest zgoda mieszkańców, wyrażona w referendum. A na to z kolei musi się zgodzić Rada Miejska.-Radni PiS, PO i PIRS zapewniają, że poprą wniosek o przeprowadzenie referendum. Podobną deklarację złożył też Karol Winiarski - mówi w rozmowie z e-sosnowiec.pl Arkadiusz Chęciński z PO. -To decyzja niezwykle ważna dla miasta. Niewielka opłata od mieszkańca spowoduje, że Urząd Miejski stanie się odpowiedzialny za czystość w gminie. Dzięki takiej opłacie magistrat mógłby organizować przetargi, a odpowiednie firmy zajmowałyby się wywozem nieczystości. W przypadku lokatorów zrzeszonych w spółdzielniach nic się nie zmieni. Natomiast właściciele prywatnych posesji będą mieli ułatwione zadanie w zakresie wywozu śmieci - tłumaczy Chęciński..(red.), źródło: e-sosnowiec.pl
Autor: Piotr Dudała | 02/04/2009
Komentarze
#1 | Jarosława dnia 03.04.2009 22:31
Jakie to proste, że też nikt wczesniej na to nie wpadł. Wystarczy wymyślić nowy rodzaj podatku... i stanie się cud, będzie czyściutko...
Radujmy się więc, tylko nie zapominajmy że od samego referendum, czysto się nie zrobi - trzeba je jeszcze wygrać. A tu może spotkać autorów pomysłu mała niespodzianka... A może chodzi tylko o to żeby wykazać się "czymś" i mieć potem argument ze chcieli dobrze ale ciemy sosnowiecki lud ich olał ?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney