Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Kiedy zagłębiowskie regionalne instytucje kultury?

W związku ze sporem wokół nazwy Teatru Dzieci Zagłębia małe przypomnienie. Trwa dyskusja na temat marginalizacji Zagłębia, chciałbym do niej dorzucić jeszcze jeden ważny aspekt: instytycje kultury - napisałem w newsie pt. "Kiedy zagłębiowskie regionalne instytucje kultury?", opublikowanym 7 grudnia 2007r w serwisie sosnowiecfakty.pl. W całym Zagłębiu, jak do tej pory nie ma regionalnych, finansowanych z budżetu województwa, instytycji kultury.Wśród 19 jednostek organizacyjnych województwa śląskiego, wymienionych w zakładce KULTURA, na jego stronie internetowej www.sielesia-region.pl NIE MA ŻADNEJ ze słowem Zagłębie w nazwie lub leżących w Zagłębiu Dąbrowskim. To po prostu skandal!

Do dzisiaj się nie zmieniło. Ze słowem Śląsk mamy aż 11 instytucji, a do tego 6 kolejnych leży tam, znajduje się właśnie tam fizycznie. W sumie więc aż 17 z 19 instytucji kultury finansowanych z budżetu województwa ślaskiego, a więc i z naszych "zagłębiowskich" podatków, to instytucje śląskie lub na Śląsku. Uważam, że jest to skandal i należy te proporcje, jak najszybciej zmienić, zmienić na naszą korzyść.Co więc należy zmienić? Proponuję podjąć przemyślane, długotrwałe i skordynowane działania by na tej liście znalazły się przynajmniej wszystkie cztery "zagłębiowskie" instytucje kultury, czyli:

Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Muzeum Zagłębia i Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Dla tej akcji potrzebne jest wsparcie społeczności lokalnych miast, gmin i powiatów Zagłębia, mediów, w tym internetowych i polityków, zarówno tych lokalnych, wszystkich szczebli samorządowych oraz naszych parlamentarzystów. Jestem pewien, że coś można w tej sprawie zrobić i zrobić należy. Zróbmy to razem!Piotr Dudała, 3.12.2007Ps. Regionalne Muzeum "Saturn" w Czeladzi też nie byłoby złe.
Autor: Piotr Dudała | 04/04/2009
Komentarze
#1 | anonim dnia 05.04.2009 21:54
Teatr Zagłebia!
#2 | anonim dnia 05.04.2009 21:54
np. Muzeum w Sosnowcu!
#3 | @ anonoim dnia 05.04.2009 21:40
Znalazł się idealny partner do dyskusji w tych sprawach. Obrzuć jeszcze inwektywami więcej osób, może Ci sie ulży. A może objasni kto dlaczego zdecydowana większość zagłębiowskiej kultury obsadzona jest od wielu lat, przez ludzi ze Śląska ?
#4 | anonim dnia 05.04.2009 21:18
jesteś bo biedny, bo głupi
gdzie przyczyna, a gdzie skutek???
#5 | Zenon dnia 05.04.2009 21:00
Też bym chciał aby zagłębiowskie placówki kultury coś znaczyły na mapie calego województwa. Ale chyba nie samym chciejstwie sprawa polega - bo ta wojewódzkość z czegoś musi wynikać, bo nie idzie tylko aby tylko podegała Marszałkowi i jego kasie. Mało co się w naszych instytucjach kultury dzieje - co w końcu mamy na zewnatrz pokazywać, ten podupadajacy od lat Teatr Zagłębia ? Kij ma też inny, niebezpieczny koniec - te placówki o których wspomina autor, mogą z urzędu nabrać do swych tradycyjnych nazw, przydomek "ślaskie.."
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney