Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Tytuł „Zasłużony dla Miasta Sosnowca” dla prof. Romańskiej - Gabryś i ks. Szkoca

W dniu dzisiejszym zebrała się kapituła odznaki „Zasłużony dla Miasta Sosnowca”, w celu rozpatrzenia wniosków o przyznanie tego zaszczytnego tytułu, urodzonej w Sosnowcu prof. Jadwidze Romańskiej - Gabryś, wybitnej śpiewaczce operowej oraz urodzonemu w Czeladzi, ks. prałatowi Janowi Szkocowi, w latach 1986-2008 proboszczowi parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu Pogoni. Kapituła, jak poinformował nas jej przewodniczący dr Daniel Miklasiński, zarekomendowała Prezydentowi Miasta obie kandydatury. Przypomnijmy, że kandydaturę ks. Szkoca zgłosił serwis sosnowiecfakty.pl. Jest to więc dla nas bardzo miła wiadomość. O decyzji kapituły poinformowałem ks. prałata Jana Szkoca, składając mu serdeczne gratulacje.Odznakę i tytuł „Zasłużony dla Miasta Sosnowca” przyznaje osobom lub instytucjom Prezydent Miasta na wniosek kapituły za wybitne zasługi dla miasta oraz za czyny heroiczne.Przypomnijmy jeszcze raz sylwetkę ks. Jana Szkoca.Ks. Jan Szkoc urodził się 2 stycznia 1932 r. na Piaskach w Czeladzi. Ukończył Liceum im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śl. (1949 r.) oraz Częstochowskie Wyższe Seminarium w Krakowie. Studia teologiczne ukończył w 1954r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po święceniach kapłańskich rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii Czarnożyły k/Wielunia. Później była parafia św. Barbary w Sosnowcu i św. Rodziny w Częstochowie. W latach 1973-1986
ks. Szkoc był proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku. Staraniem ks. Jana Szkoca dobudowano wtedy przedsionek przy zakrystii, odwodniono drenami mury kościoła, przystosowano dom parafialny do funkcji oazowych i dla pielgrzymów. W latach 1986-2008 był proboszczem parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu.
W tym czasie pełnił różne funkcje kościelne zarówno krajowe, jak i diecezjalne: był Diecezjalnym Duszpasterzem ds. Trzeźwości, Diecezjalnym Duszpasterzem ds. Kobiet; oraz Diecezjalnym Duszpasterzem ds. ds. Ekumenizmu.Ks. prałat Jan Szkoc


Wymieńmy jego najważniejsze osiągnięcia:1991 – utworzenie Katolickiego Liceum im. św. Jana Bosko w Sosnowcu /830 absolwentów/, w 1999 powstało przy KLO Katolickie Niepubliczne Gimnazjum Nr 51996 – utworzenie Hospicjum Domowego św. Tomasza dla chorych na nowotwory w stanie terminalnym (13 lat – na terenie Sosnowca; 32 000 wizyt domowych)2004 – rozpoczęcie po 100 latach istnienia świątyni i ukończenie nadbudowy 2 brakujących 70 – metrowych wież Kościoła św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu Pogoni; (walor religijny i kulturalny – akcentują piękny obiekt sakralny: są widokowe, udźwiękowione dzwonami tzw. karylionami i iluminowane). Budowa wież została w sfinansowana przy udziale środków finansowych z Unii Europejskiej.Inne:· zawiązanie i prowadzenie duszpasterstwa neokatechumenatu (na terenie diecezji. częstochowskiej i sosnowieckiej)· nabożeństwa ekumeniczne – organizowane rokrocznie – przy uczestnictwie biskupów duchownych i wiernych 8 Kościołów siostrzanych· wieloletnia organizacja wielu koncertów – wykonywanych kilka razy w roku przez żeńską salonową orkiestrę symfoniczną pod dyrekcją P. Grzegorza Mierzwińskiego z kopalni Staszic w Katowicach; Turniej Tenorów; Festiwal Ave Maria/dyr. Teatru w Poznaniu – Sławomir Pietras/;· koncerty patriotyczne, religijne; udział chórów i solistów z Polski, ze Słowenii, Bułgarii, Japonii, USA i Rosji· stała opieka i patronat nad Chórem Parafialnym, działającym przy Kościele św. Tomasza Apostoła oraz Chórem Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Sosnowieckiej „Gloria Dei”· stworzenie z Kościoła św. Tomasza Apostoła prawdziwego, miejskiego centrum kulturyKs. Prałat Jan Szkoc w swoim mieszkaniu w Domu Księży Emerytów w Będzinie, 22 stycznia 2007r.


Od wielu lat podziwiam jego kapłańską posługę i to z wielu względów. Nie tylko za to, że stworzył od podstaw Liceum i Gimnazjum Katolickie w Sosnowcu, czy wybudował słynne wieże. To naprawdę charyzmatyczny, pełen wiary kapłan i jednocześnie skromny człowiek, człowiek modlitwy. Zawsze wśród ludzi, promieniował radością, uprzejmością i serdecznością. Pamiętać będziemy jego drobne prezenty, cukierki, serki, jogurty, obrazki, medaliki i książeczki, a czasami nawet i obiad, zawsze dobre słowo, poczucie humoru i wielką życzliwość, która przyciągała do parafii ludzi z bliska i daleka.Piotr DudałaProfesor Jadwiga Romańska - Gabryś to artystka scen polskich, primadonna Opery Krakowskiej, jedna z najwybitniejszych śpiewaczek okresu powojennego. Na scenie Opery Krakowskiej wystąpiła w 37 premierach, prezentując za każdym razem role pierwszoplanowe. Występowała zarówno w Polsce, jak i za granicą, ma za sobą prawie 250 koncertów oratoryjno - kantatowych, kilkaset występów z orkiestrą i recitalami pieśni za granicą. Śpiewała na wszystkich scenach operowych Polski oraz w takich krajach, jak: Szwajcaria, Rosja, Niemcy.

Autor: Piotr Dudała | 14/04/2009
Komentarze
#1 | @Do Dudały dnia 16.04.2009 19:02
W swoim czasie :-)
#2 | Do Dudały dnia 16.04.2009 13:20
a kiedy będzie jakaś ulica lub rondo ks. Prałata????
#3 | Radon dnia 16.04.2009 13:04
Dudała jest konsekewntny!!!!!!!!!
#4 | Dąbrowianin dnia 15.04.2009 17:49
Gratulacje z wypromowanie tak zacnego kapłana.
Tytuł "Zasłużony dla Miasta Sosnowca" , należał się jak najbardziej ks. prałatowi Janowi Szkocowi, długoletniemu proboszczowi parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu Pogoni.

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney