Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


CBA w urzędzie

Centralne Biuro Antykorupcyjne w sosnowieckim magistracie - relacjonuje red. Paweł Cyz z Telewizji Silesia. Funkcjonariusze sprawdzali rady nadzorcze spółek należących do miasta, w których zasiadają urzędnicy Urzędu Miejskiego. Wstępna analiza wykazała pewne nieprawidłowości, ale jest zbyt wcześnie na szczegóły.Jedną z przyczyn wizyty CBA miała być nadmierna aktywność miejskiego zarządu w radach nadzorczych spółek. Urzędnicy mieli zasiadać w kilku radach jednocześnie.
Kontrola niby rutynowa, ale poruszenie w sosnowieckim magistracie nietypowe. Funkcjonariusze CBA skierowali swoją uwagę na działalność urzędników, którą wcześniej zainteresowali się lokalni dziennikarze. - Dla mnie to jest nic nadzwyczajnego, że się zjawili, żeby sprawdzić pewne kwity, które budziły ich wątpliwości. Bądź budziły czyjeś wątpliwości. Prawdopodobnie jest to wizyta inspirowana - uważa Sławomir Cichy, Dziennik Zachodni. Inspirowana najprawdopodobniej artykułem opublikowanym na stronie internetowej sosnowiec.info.pl. Artykuł zarzuca prezydentowi Sosnowca wielokrotne złamanie prawa. Wizyta funkcjonariuszy CBA częściowo potwierdziła zarzuty, choć szczegóły są tajne. - W związku z czynnościami analitycznymi funkcjonariusze CBA zabezpieczyli w Urzędzie Miasta w Sosnowcu dokumenty związane ze spółkami miejskimi. Po wstępnej analizie już możemy powiedzieć, że występują pewne nieprawidłowości - oświadcza Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.Nieprawidłowości dotyczą zasiadania sosnowieckich urzędników w radach nadzorczych spółek, w których miasto ma udziały. Rzecznika sosnowieckiego magistratu, Grzegorza Dąbrowskiego dziwią takie rewelacje. - Ani wojewoda do tej pory, który pełni nadzór nad samorządami, ani radcy prawni naszego urzędu nie poddawali w wątpliwość prowadzenia takiej działalności.Działalności, która zazwyczaj postrzegana jest jako dodatek do urzędniczej pensji. W przypadku naczelnika wydziału promocji w sosnowieckim magistracie jest to roczny dochód na poziomie niespełna 10 tysięcy złotych. Jeszcze więcej ma wiceprezydent Sosnowca, Ryszard Łukawski, który za rok zasiadania w sosnowieckich wodociągach ma 30 tysięcy. To relatywnie niewiele w porównaniu do wiceprezydenta Jaworzna Dariusza Starzyckiego, który zasiadając w dwóch radach nadzorczych inkasuje rocznie ponad 100 tysięcy złotych. Zarobek wydaje się łatwy i przyjemny, ale zarezerwowany dla wybranych i obwarowany przepisami. - Prezydent miasta, wiceprezydent, sekretarz miasta czy też kierownik jednostki organizacyjnej miasta może pełnić funkcje najwyżej w dwóch radach nadzorczych - wyjaśnia dr Michał Kania.I najprawdopodobniej naruszenie tego przepisu zainteresowało CBA. Bo rzecznik Grzegorz Dąbrowski zasiada w trzech radach. Prezydent Kazimierz Górski zapewnia jednak, że wszystko jest w porządku. - Jak ktoś nie zna tych przepisów, nie zna tej sytuacji to uważa, że może jest to jakaś sensacja, bo za dużo ktoś zarabia. Niezależnie od tej argumentacji, Przemysław Jedlecki z Gazety Wyborczej byłby ostrożny z obejmowaniem przez urzędników miejsc w radach nadzorczych. - Pytanie jest, gdzie się zaczyna naprawdę pęd po pieniądze, a kiedy troska o to, by te wszystkie miejskie spółki dobrze działały.Bo to w szczególności ich działalność znajduje się pod specjalnym, nieustannym nadzorem.
źródło: red. Paweł Cyz, TVA

Autor: Piotr Dudała | 15/04/2009
Komentarze
#1 | graham dnia 27.03.2012 02:49
tattoo equipment and supplies Tattoo needles professional tattoo supplies Eyebrow tattoo machines tattoo machines for sale tattoo ink supply tattoo supplys.
#2 | ??????????????? dnia 17.04.2009 11:20
Miejski Zarzad Budynków Mieszkalnych r11; TBS Sp. z o.o. W Sosnowcu posiada kapitał zakładowy w wysokosci 5.707.000,00 zł
Jak wygląda kontrola i nadzór nad ta spółką???

1.Komisja rewizyjna nie może prowadzić bezpośredniej kontroli w gminnych spółkach natomiast może wykonywać w stosunku do wymienionych podmiotów kontrolę pośrednią, polegającą na badaniu aktywności PREZYDENTA, WYKONUJĄCEGO W NICH PRAWA I OBOWIĄZKI WSPÓLNIKA.
2.Kontrolę następczą w JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH GMINY SPRAWUJĄ REFERATY (WYDZIAŁY) I STANOWISKA PRACY WYKONUJĄCE ZADANIA W ZAKRESIE NADZORU NAD JEDNOSTKAMI ORGANIZACYJNYMI GMINY bądź pozostałe podmioty uprawnione do przeprowadzania kontroli wewnętrznej.
3.Nadzór nad działalnością kontrolną,,jednych i drugichr1; sprawuje prezydent.
4.Dodatkowo zgodnie z postanowieniami kodeksu przewiduje kontrolę fakultatywną co do zasady (obligatoryjną, gdy w spółkach, w których kapitał zakładowy przewyższa kwotę
500 tys. zł, a WSPÓLNIKÓW JEST WIĘCEJ NIŻ DWUDZIESTU PIĘCIU) kontrolę instytucjonalną wykonywaną przez radę nadzorczą lub komisję rewizyjną (albo i oba te organy).
------ i tut. luka -kontrolują sami siebie!!!
#3 | anonim dnia 17.04.2009 10:26
tacy niezależni jak ci desygnowani przez rząd Tuska do rad wielkich państwowych przedsiębiorstw państwowych ? Co wy ludzie wypisujecie, przecież partie po zdobyciu władzy zawsze obstawiają swoimi rady, naturalna, stosowana na całym świecie procedura....
#4 | ludek dnia 17.04.2009 07:31
Członkowie rad nadzorczych powinni być niezależni,zaangażowani, odpowiedzialni i kompetentni.Tym sposobem kontrolują sami siebie.
#5 | lepiej pozno niz wcale dnia 17.04.2009 07:16
marsz, marsz dabrowski z ziemi polskiej do ....
#6 | @ dnia 17.04.2009 06:32
Nie dość ze słaby zawodnik, to już dobrze przeterminowany. Rozwiedziony frajer, babiarz na kilku frontach na raz, który nie potrafi sobie życia poukładać a co dopiero stosunków w pracy. Zbyt pewny siebie. Nikt z jego wydziału na głos słowa nie piśnie a każdy by się go pozbył jak najszybciej zwłaszcza niejaka Anna S. i Zenobia.O.Łysy też.
#7 | No i dnia 17.04.2009 05:54
Popatrzcie.
Kolesie siedza w radach i dorabiaja. Oj straszne bidaki. Jak znam zycie maja rowniez dodatek do paliwa i komorki.
Reasumujac
Pensja+rady+dodatki= miesieczny zarobek.
Jak dla mnie sprawa jest jasna i czytelna. Kolesie nas dymaja az milo.
Jeszcze bym rozumial gdyby to byloi jacys fachowcy. Wystarczy jednak popatrzyc np na Dabrowskiego zeby zobaczyc ze to - jakby to powiedziec - slaby zawodnik!
#8 | Alex dnia 16.04.2009 21:43
Jak można obsadzać "swoich" jednocześnie w kilku Radach Nadzorczych? Albo nie ma się ludzi kompetentnych, albo...???
#9 | Leon dnia 16.04.2009 20:16
RIO lub NIK powinien zająć sie MZZL i MZBM TBS.
Tam sa niespodzianki!!
#10 | turysta dnia 16.04.2009 20:11
No to pięknie pracuje rada nadzorcza w MZBM Sp. z o.o.Administrator nie ma wyznaczonego limitu do wypłat w banku,tylko obraca pieniędzmi -chyba 300 wspólnot??????
Przecież to są miliony i brak prawidłowych rozliczeń finansowych ????? To juz kryminał!Sad((((
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney