Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ekstrementalny sport w Sosnowcu! Tylko dla twardzieli!

Uwaga! Uwaga! Polskie Koleje Państwowe i sosnowiecki Urząd Miasta zapraszają na najnowszą atrakcję w mieście – przejazd windą pod halą dworca Sosnowiec - Gówny. Atrakcje zapewnione! Wstęp na koszt PKP i Miasta! Tylko dla prawdziwych mężczyzn!No, te 50 prawie moich baranich wiosen obliguje aby w końcu się sprawdzić! Wezwanie podejmuję! Żaden Sancho Pansa ani Szwejk (tak w wojsku my, „bażanty” nazywaliśmy tych „zasadniczych”, choć po latach przyznać muszę, że prawda była zupełnie inna) mnie nie zwiedzie, mężnie wbrew im przyłbicę zatem otwieram. Jestem już na hali sosnowieckiego Dworca Głównego. Nie wiem, skąd wezwania do tak ekstremalnego wysiłku. Winda wygląda bardzo elegancko. Po wciśnięciu guzika otwiera się po chwili, nie taka obskurna jak w moim bloku, ale elegancka i lustrzano-aluminiowa, na miarę XXI wieku. Dumny z powrotu do swego rodzinnego Zagłębia wciskam guzik „-1”. A co myśleliście, że aż tak bardzo schamiałam po 17 latach pobytu w tych górach? U nas też było „-1”, a w kwietniu to normalka była rano, no to wiem co robić!
Na wszelki wypadek odliczam: raz, dwa, trzy... No, wreszcie drzwi się zamknęły. Niecierpliwy się robię, bo owiecki u nas tak po redyku, a fe...! Moze i baca na najwięksej kacowej, ale skąd taka plascata, hej! Kruca fuks! Ejt, nain, ten - jak ucył mnie Edek Gąsienica-Fronek z Ciągłówki a teraz on na Saucie w Cikago, ale na listach South-Side, Chicago furtem pise. Po amerykańsku moze cosik i sybciej bedzie? E, tam! „Trinadcat’, czietyrnadcat’, piatnadcat’”. Wołodia, ja ruki uże wpieriod do masziny, kak w telewidienie! Kaszpi...!!! Gdy już byłem w stanie nirvany, otwierają się wreszcie drzwi windy podziemia sosnowieckiego dworca. „Yes, yes, yes!”. Prawdziwy mężczyzna w chwilach uniesień zapomina w jakim języku krzyczał, choć posługuje się zazwyczaj jednym, gdy jego piętnaście sekund w kwadrans się zmienia (wg niego:-). I tę życiową próbę przeszedłem!
Dochodzę pomalutku, konstatując że ta następna winda od strony Centrum Informacji Miejskiej już ponad kwartał jest nieczynna. Znowu windą towarową z przeterminowaną kaszanką bądź zgnitymi bananami pojadę - pomyślałem. Nagle wyjeżdżają dwa wózki z matkami. Jak z matkami to i pewnie z niemowlakami! Bociek! Bociuś! Jak one to i ja! Wybaczcie zapożyczenie, ale w takich chwilach tylko klasycy się pchają do podświadomości. Po prawie 4 miesiącach sosnowiecki Magistrat uruchomił wreszcie windę osobową na rogu Modrzejowskiej i Warszawskiej. A co będzie jak po np. po 4 dniach znowu przestanie działać? Posmutniałem.
Będąc już na Warszawskiej postanowiłem zapytać na okoliczność tak nieszczęśliwej ewentualności. Rzecznik prasowy Urzędu Miasta, pan Grzegorz Dąbrowski głosem dość poirytowanym odsyła mnie do Miejskiego Zarządu Zasobów Lokalowych. Sprawa nie dotyczy Urzędu Miasta, znaczy. Tak jak nie dotyczy jeżdżącego szaletu po dworcem PKP, bo to przecież klienci tej firmy... Gdy tak patrzę na tych pasażerów w hali dworca, ciekaw jestem gdzie oni jeżdżą, skoro na swój pociąg czekają tu od tygodni, czasami miesięcy? Większość od lat. Żadne miasto nie ma wpływu na to, jeżeli ktoś wygodniej czuje się na twardej ławce dworcowej poczekalni zamiast we własnym fotelu, jak nie mamy przecież wpływu na alkoholizm, narkomanię, przemoc w rodzinie. To wybór indywidualny. Ale to Miasto jest odpowiedzialne, za losy tych ludzi. Rozmawiałem z nimi. Są bici przez organa porządkowe (mój rozmówca miał złamany nos), poniżani, bez opieki lekarskiej, bez możliwości załatwienia swych elementarnych potrzeb. Gdyby opłacić im przynajmniej dostęp do szaletu i łaźni tu, w Sosnowcu. Jeżdżą się kąpać aż do Janowa. Gdy już poświęcą się tak bardzo, żeby być w miarę trzeźwymi aby zgłosić się do sosnowieckiego schroniska, tam są okradani ze swojego „majątku” lub łapią wszy. Nie wierzycie, niech urzędniczki sosnowieckiego MOPS-u zamiast pić kawę podejdą do nich, spytają...
Zanim przystąpiłem do pisania felietonu sporządziłem listę kilku pytań do sosnowieckich urzędników. Była krótka: 1. Dlaczego uruchomienie windy trwało ponad kwartał?
2. Jaki był koszt naprawy? 3. Co uczyniono, aby w przyszłości nie doszło do takich zdarzeń, zwłaszcza w zakresie monitorowania tego typu obiektów?
Czekam na odpowiedź cierpliwie, bo wiem że pracują. Ale ja też pracuję. Dziennikarstwo to tylko moja społecznikowska pasja w ramach obywatelskiego ruchu, który reprezentuję, bo to mój kraj, nie mam innego.
Krzysztof Korn


Autor: Krzysztof Korn | 04/04/2006
Komentarze
#1 | Bernardzes dnia 13.02.2017 18:13
Mam już ponad czterdziestu lat. Muszę dbać o swoją skórę z największą starannością. Pomimo tego, że dzień roboczy mam nie znormalizowany, staram się zrelaksować więcej, bo chroniczny brak snu naprawdę ma duży wpływ na wygląd. Przeszłam na kosmetyki przeciwstarzeniowe. Maskuje siwe włosy specjalistyczną farbą. Ale wciąż przegrywam tę wojnę przeciw starzeniu. A jeżeli głębokich zmarszczek nie mam i nie myślę, że oni wkrótce się pojawią, zmarszczek mimicznych mam już wystarczająco dużo, aby zatruć mi życie zepsuć nastrój.

Kolejne urodziny postanowiłam nie świętować. Ale spróbowałam trochę się pieścić, poprawić się humor – kupiłam torcik, wino, kwiaty. Ale tylko się przytulnie położyłam przed telewizorem, jak usłyszałam dzwonek do drzwi. To przyszła do mnie córka. Razem z nią i świętowaliśmy. Przed odejściem dała mi małe pudełko. Po rozpakowaniu ujrzałam tubkę z jakimś środkiem.


przeciw starzeniu Collamask
#2 | Arias dnia 17.12.2014 16:36
Many merit for creating the efofrt to discuss this, I stroke starkly regarding this and enjoy studying a enormous agreement further resting on this subject. If sufficient, as you gain expertise, would you mind updating your website with a abundant agreement added info? It's especially of use for me.
#3 | Monikawanda dnia 06.04.2006 05:32
Jestem bardzo ciekawa odpowiedzi na pytania dotyczące windy.Ta sprawa dotyczy mnie bezpośrednio z powodu wózka inwalidzkiego.
#4 | RedSnapper dnia 05.04.2006 18:17
Ale paszkwil. Tego sie nie da normalnie czytac. Dlaczego cos takiego znajduje sie pod zakladka felieton. Przeciez zasady pisania felietonu sa zupelnie inne.
#5 | fluee` dnia 05.04.2006 15:11
Ja choć wciąż młody.. nie dam się namówić Smile) ..nie jestem jeszcze na to gotowy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney