Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Mój ulubiony temat: osiedle Rudna 1

Jak pewnie Państwo zdążyli już zauważyć, od kilku lat moim ulubionym tematem jest osiedle Rudna 1 w Sosnowcu. To moje zainteresowanie tym osiedlem spowodowane jest przez dwa podstawowe czynniki. Po pierwsze, mieszkam na tym osiedlu, mam z nim bliski kontakt. Po drugie, ogrom zaniedbań i spraw, które należałoby zmienić, poprawić czy podjąć. Od kilku ładnych lat zmagam się z tym tematem i... wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia. Cieszę jednak, że widoczne są już pewne zmiany...Niewątpliwe najbardziej znanym miejscem na osiedlu Rudna 1 jest Plac La Menel w samym centrum osiedla lub jak kto woli przed blokiem przy ul. Niepodległości 10. Jest to "żywa rana" na osiedlu i póki się coś na nim nie zmieni, to całe osiedle będzie jakby w jego cieniu. Pomijając sprawę "panów od winka", którzy nie są jakimś wyjątkowym elementem krajobrazu Sosnowca, plac ten jest po prostu potwornie zdewastowany, brzydki. Składa się na to kilka elementów. Najważnieszym z nich jest plac zabaw dla dzieci albo to co z niego pozostało. Ruina kompletna! Obok skwer - obraz nędzy i rozpaczy. Pozostałości po dwóch ławkach, zrujnowane alejki, resztki trawników, nieuporządkowana. tzw. "zieleń wysoka", czyli po prostu drzewa. Z dwóch stron tych dwóch obiektów są fragmenty ulic: miejskiej i osiedlowej - stan ich jest podobnie zły. Ale nie ma im co się równać z chodnikiem przy sklepach przy sklepach przy ul. Niepodległości 10...


...i trawnikiem przy Wydziale Faramacji. To po prostu woła o pomstę do nieba. Na chodnik, zniszczony przy okazji podpinania jakiejś instalcji do jednego z użytkowników, zwracałam uwagę wielokrotnie. Niestety, bez skutku. Po prostu ręce opadają. Nie lepiej jednak wygląda świat z drugiej strony bloku przy, którym mieszkam. Na skrzyżowaniu ul. Lotników i Piwnika Ponurego straszy pusty plac, gdzie podobno miał kiedyś stanąć osiedlowy market. Sprawa, mimo postawiena jesienią ubiegłego roku dwóch pakamer, wyraźnie się przeciąga, a plac ten staje się wysypiskiem śmieci i gruzu. Część mieszkańców ulicy, zwłaszcza spod "jedynki" wolałaby, żeby market jednak nie powstał. Wiem, że przygotowali w tej sprawie petycje. Marzy im się parking i skwer.

Są i dobre wiadomości z Rudnej 1. Zacznijmy od strony centrum miasta. W 2003 roku wybudowany został chodnik łączący osiedle Rudna 1 z osiedlem przy ul. Kilińskiego. Powstało oświetlenie, wycięto chaszcze. Sporo zdrowia kosztowało mnie, żeby ta sprawa była w centrum zainteresowania władz miasta. Warto było. Mamy teraz wszyscy wielką wygodę i jest o wiele bardziej bezpiecznie. Niestety chodnik nie doczekał się stałego utrzymania. Chyba jest niczyj?. Nikt nie sprząta śmieci, a zimą nie odgarnia śniegu czy posypuje piaskiem. Pora na rozwiązanie tego problemu. Ten skrót jest powszechnie używany nie tylko przez mieszkańców osiedla, ale również przez młodzież uczęszczającą do IV LO im. St. Staszica oraz studentów Wydziału Farmacji ŚlAM. Nie jest to najlepsza wizytówka miasta. Oto zdjęcie jako dowód.W ubiegłym roku doczekaliśmy się po wielu latach oczekiwania remontu chodnika przy ul. Lotników i dodatkowo przed Szkołą Podstawową Nr 1 przy ul. Niepodległości. Chodnik jest naprawdę super!.
No i na koniec najważniejsze. W tym roku rusza pilotażowy program rewitalizacji substancji mieszkaniowej na osiedlu. Na zebraniu Wspólnoty kilka tygodni temu dowiedziałem się, że do 9 bloków przy ul. Patriotów i Łącznej zostanie doprowadzone centralne ogrzewanie, a budynki poddane termomodernizacji. Do tego ma dojść mała architektura. Będzie to pierwszy etap. Całość ma zostać zakończona do 2011 roku. Większość środków na ten cel, podobno aż 90% ma pochodzić z środków Unii Europejskiej. Bardzo się cieszę, że ta inwestycja dojdzie do skutku, taką przynajmniej mam nadzieję. Wielokrotnie o tą sprawę się upominałem i udało się. Jak widać było warto, nawet jak człowiek "naraził się" temu lub owemu. Może właśnie dlatego, później odczuwa się wielką satysfakcję i zadowolenie. Yes, yes, yes! Pozdrawiam.


Piotr Dudała z Rudnej 1

Autor: Piotr Dudała | 07/04/2006
Komentarze
#1 | lukun dnia 30.12.2007 12:01
Witam.
Czytam to co Państwo piszecie i dochodzi do mnie dopiero teraz jak bardzo to wszystko wokół naszego osiedla jest zdewastowane. A plac "główny"he he RYNECZEK to skandal,sugeruje aby większosc mieszkańców złożyla w UM petycje (wspólnie),być może odniesie to jakiś skutek. Co do urzedujących na RYNECZKU lokatorow to fakt, że przechodząc samemu trzeba mieć dużo odwagi by zwrócić im uwage,ale może częstsza interwencja policji i patrole coś by zmieniły.Wiem ,że od mowienia do zrobienia jest kawałek drogi ,ale warto by było.
Czy ktoś wie może ile w sumie blokow będzie podłączone do centralnego ,bo ja slyszałem ,że całe osiedle do ul.Grota Roweckiego,prosze o jakąs informacje.
POZDRAWIAM.
#2 | Xsenia dnia 28.08.2007 11:47
A szedł ktoś po chodniku przy Łącznej 2?? Tam po prostu nie da się chodzić. I też uważam że plac a la menel mógłby lepiej wyglądać. Marzy mi się plac zabaw dla dzieci, bo jak na razie to za placem zabaw musimy emigrować na inne osiedla. Sad
#3 | tycjan dnia 15.04.2006 16:26
To, że przy tym chodniku, który jest na zdjęciu, panuje totalny śmietnik nie intersuje absolutnie nikogo w Urzędzie!
#4 | zdeb dnia 14.04.2006 20:54
Cały naród powinien się wziąć do roboty, potrzebna jest IRCHA - czyli inspekcja robotniczo-chłopska albo ORMO!
#5 | dave dnia 10.04.2006 21:01
Hej, młoty do roboty!
#6 | Amenhotep IV (Amenofis IV) dnia 10.04.2006 18:52
Ja wiem, ze Pan ma racje, Panie Piotrze Dudała, że przy tym chodniku są śmieci, ja wiem, że są i one przy "farmacji", ja wiem, że plac przed Dziesiątką jest zdewastowany.Ale Panie Piotrze Dudała, czy zrobili to kosmici?Nie, łaskawy Panie, do tego również przyłożyli niestety ręce pewni mieszkańcy, w których imieniu i Pan wystepuje, prawda?(nie, to nie sugestia, że Pan ich zna lub działają z Panem wspólnie i w porozumieniu) To może tak na poczatek,zamiast narzekać to samemu pogonić pijaczków, zwrócić uwagę tym delikwentom, którym np przeszkadzały pojemniki recyklingowe, jakże "pieknie" spalone?Bo łatwo jest narzekać, wymagać od innych zajęcia się skądinąd słuszną sprawą, ale jakże trudno samemu na niegodziwość zareagować.Nieprawdaż?Wiem co piszę, bo mogę powiedzieć z nieukrywaną satysfakcją, że nieraz reagowałem, nie czekając na to, żeby za mnie zrobili to inni. Pozdrawiam.
#7 | bartsc dnia 10.04.2006 18:46
Syf to mało powiedziane Sad a na szczecińskiej wykopki Smile wzieli sie chłopaki za wymiane rur Smile nareszcie bo już podmywało Dom Malutkich Dzieci
#8 | derek dnia 10.04.2006 18:12
ładny syf wokół tego chodnika!
#9 | Do Sulima dnia 09.04.2006 05:44
Tak, zwracałem się do ADM nr 1 i do Wspólnoty, dzwoniłem w tej sprawie wielokrotnie. Gdzie prowadzi ta instalacja wszyscy wiedzą, że do kominiarzy. Dlaczego do tej pory chodnik nie jest naprawiony? Nie mam pojęcia!

Piotr Dudała
#10 | Sulim dnia 08.04.2006 18:31
"Na chodnik, zniszczony przy okazji podpinania jakiejś instalcji do jednego z użytkowników, zwracałam(em) uwagę wielokrotnie. Niestety, bez skutku.". A komu pan zwracał uwagę? Użytkownikowi? Wykomawcy? Administracji? Straży Miejskiej? ... Czy tylko internetem - w kosmos? Wg mnie sprawa powinna być banalnie prosta - administracja osiedla komuś zleciła tą robotę a potem nie kontrolując jak została wykonana wypłaciła pieniądze. To niech teraz pan(i) kierownik ADM weźmie łopatę i sam to zrobi. Na drugi raz przypilnują aby wykonawcy posprzątali po sobie. Proponuję, panie Piotrze, aby dowiedział się pan w ADM dlaczego wykonawca podłączenia nie dokończył robót a wziął pieniądze. Sulim; od 1953 do 1991 Rudna 1
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney