Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Delegacja powiatu będzińskiego w zabytkowej kopalni Guido

Na zaproszenie dyrektora Międzynarodowego Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki p. Dariusza Walerjańskiego 6 maja 2009r. gościła w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu delegacja powiatu będzińskiego. Delegacji przewodniczył sekretarz powiatu Dariusz Tokarski. Celem wizyty było omówienie listy obiektów techniki industrialnej z terenu Zagłębia Dąbrowskiego, opracowanej wspólnie przez Starostwo i organizacje pozarządowe z terenu powiatu.Starostwo Powiatowe w Będzinie, obok sekretarza powiatu, reprezentowali Janusz Mieduniecki - naczelnik Wydziału Promocji i Sportu (jednocześnie członek Stowarzyszenia „Moje Miasto ” w Będzinie), Piotr Dudała - naczelnik Wydziału Informacji oraz Mariusz Dyduch z Wydziału Oświaty i Kultury. Obaj panowie są też członkami stowarzyszenia „Obywatelskie Forum Samorządowe” w Będzinie.
Reprezentacja społeczna była o wiele liczniejsza. Stowarzyszenie „Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego” w Będzinie reprezentował na spotkaniu jego Prezes Dariusz Jurek, który zaraził swoją pasją również swojego syna. Wspierał go dzielnie Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych w Czeladzi - Jan Powałka, będący jednocześnie radnym powiatu będzińskiego. Fundację „Brama Cukermana” w Będzinie reprezentował Grzegorz Onyszko. Jedyną kobietą była Małgorzata Białkiewicz, którą zaprosił serwis www.sosnowiecfakty.pl .

Dyrektor Walerjański poinformował nas na wstępie, że Międzynarodowe Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki Ośrodek w zabrzańskiej kopalni Guido zajmuje się stworzeniem listy światowego dziedzictwa przemysłowego, która ma być wzorowana na elitarnej liście UNESCO. Ośrodek zajmuje się opracowaniem listy zabytków poprzemysłowych z całego świata ( www.ihtourism.pl ). Przedsięwzięcie firmuje Światowa Organizacja Turystyki (WTO), która jest agendą ONZ-etu. Polskimi partnerami są śląski urząd marszałkowski, zabrzański magistrat i Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach.

- Nasza praca polega na skatalogowaniu i opisaniu miejsc związanych z dziedzictwem poprzemysłowym, Później wszystkie kandydatury będziemy przesyłać do WTO, która zdecyduje, jakie obiekty trafią na listę – powiedział Walerjański. Ale nastąpi to dopiero za kilka lat.

Pomysł stworzenia zagłębiowskiej listy powstał, żeby pokazać społeczeństwu i władzom, jak bardzo bogate jest dziedzictwo przemysłowe tego regionu, w celu jego ocalenia, ale również i po to, żeby któryś z obiektów trafił nie tylko na Listę Zabytków Techniki Województwa Śląskiego(zgłoszono trzy takie obiekty), ale również na listę światową. Jest to jednocześnie „krzyk” – apel o ratowanie tych cennych obiektów, o ile jest to jeszcze możliwe.
Po przedstawieniu Centrum, dyr. Dariusz Walerjański przeszedł do szczegółowego omówienia, przygotowanej przez nas, listy obiektów techniki industrialnej z terenu Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie znajduje się na niej 36 obiektów z 8 miast i gmin. Omawiając poszczególne obiekty, Walerjański zwrócił uwagę na możliwości i szanse zabytków Zagłębia w turystyce industrialnej. Należy tutaj powiedzieć, że obiekty ”z listy” są bardzo zróżnicowane pod względem ich wartości historycznej i zabytkowej, atrakcyjności turystycznej, a nawet ogólnego stanu. Przy każdym z nich wywiązała się ożywiona dyskusja. Przykładem obiektu o znaczących walorach historycznych, ale będącego w stanie ruiny jest Cementownia Grodziec. Na drugim biegunie jest Elektrownia „Saturn” w Czeladzi i Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, obiekty w świetnym stanie zagospodarowania, które mają szansę już wkrótce znaleźć się na Liście Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.


Miłym akcentem okazało się przekazanie przez Dariusza Walerjańskiego opracowanego przez Centrum opisu „lokalnego zagłębiowskiego sub - szlaku zabytków techniki” , prowadzącego ze starego dworca w Będzinie przez Czeladź , Dąbrowę Górniczą do Sosnowca – Ostrowy Górnicze (łącznie 12 miejsc).Uczestnicy spotkania mieli możność poznać Dyrektora ZKWK GUIDO Leszka Żurka. Przekazał on na ręce sekretarza powiatu Dariusza Tokarskiego, pozdrowienia dla Starosty Będzińskiego Adama Lazara. Dzięki jego uprzejmości następnym punktem programu było… zwiedzanie poziomu 320 kopalni Guido. Przejście podziemną trasą turystyczną (około 2 km.) połączone z prezentacją działających urządzeń zajęło ponad dwie godziny. Wrażeń było naprawdę wiele. Mimo że kopalnie nie fedruje już węgla od 1995 roku, to wciąż następują ruchu górotworu, wciąż prowadzi się prace zabezpieczające. Jak niesamowity jest świat najlepiej przekonać się osobiście i jechać do Zabrza www.kopalniaguido.pl Pewną namiastką mogą być zrobione przez nas zdjęcia.
Na koniec wizyty na poziomie 320 czekała nas bardzo miła niespodzianka. Nasza delegacja „trafiła” na… Prezydent Zabrza p. Małgorzata Mańka-Szulik, która zwiedzała kopalnię z delegacją Koreańczyków. Były uściski dłoni, ciepłe słowa dla władz powiatu i pamiątkowe zdjęcia. Oglądając podziemne skarby techniki w Zabrzu, można dojść do wniosku, że wiele się od naszych braci Ślązaków możemy się nauczyć, zwłaszcza w atmosferze przyjaźni i współpracy, której wizyta ta bardzo się przysłużyła.źródło: www.powiat.bedzin.pl


Autor: Piotr Dudała | 06/05/2009
Komentarze
#1 | jozek dnia 11.05.2009 06:53
matole? Wez czlowieku nie przenos domowej rozmowy na forum publiczne. Wyzywaj sie z rodzina w domowym zaciszu.
#2 | jozek dnia 09.05.2009 16:58
no naprawde. wiadomosc powalajaca. az dziw bierze ze nie zrobili z tego lajfa w tvenieSmile
#3 | boguław dnia 08.05.2009 08:06
Piyknie!szkoda ino Panie, żeście tak mało zdiynć dali.
Jo jeszcze pamiyntom, jak żech w pindziesionych i szejśdziesionych latach w grubie robiłech. A idź ta panie, robota to byla jak nie wiym. My tośmy jeszcze kuńmi fedrowali! Tam na zdiynciu widać.
I tak żech se zapoznoł mojom Bożynkę..
Pozdrowium wos syćkich!
#4 | ludek dnia 07.05.2009 17:35
No brawo Panie Piotrze!
#5 | ludek dnia 07.05.2009 16:18
Łoł !:-)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney