Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Sprawa leży w gestii miejscowego biskupa!Treść maila Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, który serwis www.sosnowiecfakty.pl otrzymał w dniu 3 grudnia 2008r.


W odpowiedzi uprzejmie informuje, ze przedlozona sprawa lezy przede wszystkim w gestii miejscowego biskupa diecezjalnego.Ponieważ diecezja sosnowiecka aktualnie oczekuje na nowego biskupa, po jego nominacji należałoby te sprawe jemu przedstawic.

Z powazaniemNuncjatura Apostolska w PolsceWarszawa, 3.12.2008
Treść maila przekazałem do wiadomości sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej.


Ponieżej przedstawiam pytanie prawne skierowane do Nuncjatury w dniu 29 listopada br.

Arcybiskup Jan KowalczykNuncjusz Apostolski

w Polsce

Duży betonowy podest w kształcie ołtarza - barki z olbrzymim teflonowym żaglem, a na nim samym, w jego środku figura Jana Pawła II - tak ma w niedalekiej przyszłości, bo już za niecały rok, wyglądać centralne miejsce sosnowieckiego Placu Papieskiego, na którym w 1999 r. Jan Paweł II spotkał się z wiernymi. Przed barką odbywać się będą najważniejsze uroczystości religijne w diecezji, a na niej samej, obok koncertów, odprawiane mają być Msze Święte.

Wszystko wskazuje na to, że z inicjatywy Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego, powstanie największy pomnik - ołtarz Jana Pawła II w Polsce, a może na świecie, na którym on sam będzie w centrum i pomnika i placu. Czy nie za wcześnie?Od początku projekt pomnika ze względu na olbrzymie koszty i skalę, wzbudza wiele kontrowersji i podziałów, również w obrębie Rady Miasta Sosnowca. Świadczy o tym m.in. list części radnych do Prezydenta Miasta o wstrzymanie tej inwestycji. O ile nie budzi zastrzeżeń "świeckie" zagospodarowanie placu, które jest powszechnie akceptowane, to mam wrażenie, że wzbudza sama barka i umieszczenie na pomniku - ołtarzu osoby Sługi Bożego Jana Pawła II. Początkowo miał tam stać krzyż. Sądzę, że to "zestawienie" jest sprzeczne z polską, katolicką tradycją. Ma również wyraźny podtekst polityczny i chyba jest trochę przedwczesne. Być może stanowi ono również naruszenie Kodeksu Prawa Kanonicznego, w szczególności Kan. 1187. Stanowi on, że: Kult publiczny można oddawać tylko tym sługom Bożym, którzy autorytetem Kościoła zostali zaliczeni w poczet Świętych lub Błogosławionych.Patrz wizualizacja pomnika: http://www.sosnowiec.pl/default.aspx?docId=8286Wspomnieć należy, że w Sosnowcu osobę Jana Pawła II upamiętnia już nazwa samego placu, rondo Jego imienia w pobliżu, krzyż i pomnik. Również Centrum Pediatrii w Sosnowcu - Klimontowie ma Ojca Świętego za patrona. Nie wiem, skąd więc takie ciśnienie na jeszcze mocniejsze Jego upamiętnienie? Może zostawmy coś sobie na poźniej?Czy forsowanie tej inwestycji, pomijąc jej aspekt finasowy, jest zgodne z nauką kościoła katolickiego i prawem kanonicznym?. Otóż, są co do tego mam bardzo poważne wątpliowości. Ks. prałat Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, pytany przez Radio Watykańskie w słynnej sprawie kościoła w Gdyni, powiedział: "przed beatyfikacją dozwolone są jedynie formy kultu prywatnego, a więc indywidualne przedstawianie próśb, natomiast niedopuszczalne są jakiekolwiek formy kultu publicznego jak wystawianie ołtarzy, obrazów wskazujących na świętość jego osoby. Inicjatywy takie mogą stać się przeszkodą w procesie".Ks. prof. Henryk Misztal, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który prowadził siedem procesów kandydatów na ołtarze uważa, że "publiczny kult Jana Pawła II mógłby wręcz doprowadzić do wstrzymania procesu".Prosiłbym ks. Arcybiskupa o wiążącą opinię w tej sprawie. Łączę wyrazy szacunku.

Piotr Dudała

Redaktor Naczelny Serwisu www.sosnowiecfakty.pl

Autor: Piotr Dudała | 09/05/2009
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.