Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Pierwsza będzie barka

We wtorek upływa termin składania ofert do przetargu na budowę podstawy pomnika na placu Papieskim w Sosnowcu Zagórzu. 3 mln zł miasto chce przeznaczyć na zagospodarowanie Placu Papieskiego

Chodzi o słynny amfiteatr w kształcie barki. Pomysły na zagospodarowanie placu i ich realizacja od początku budziły kontrowersje zarówno wśród radnych, jak i mieszkańców.W tegorocznym budżecie miasta przewidziano 3 miliony złotych na zagospodarowanie placu Papieskiego. Jeszcze do niedawna oficjalnie mówiono, że ze względu na kontrowersje, przeobrażanie placu rozpocznie się od jego części parkowej. Tymczasem, jak się okazuje, inwestycja rozpocznie się właśnie od budowy barki, co oznacza, że powrócono do pierwszej koncepcji. 3 mln zł miasto chce przeznaczyć na zagospodarowanie Placu Papieskiego
- Od początku wiele na ten temat dyskutowano. Przeprowadzaliśmy konsultacje wśród radnych i mieszkańców, na forach internetowych - tłumaczy Grzegorz Dąbrowski, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.Przyznaje, że powrócono do pierwszej wersji, "bo wszystko trzeba robić za koleją". - Koncepcji było wiele. Jedni chcieli zacząć od alejek, inni od sadzenia drzewek. W rezultacie zaczniemy od podstaw pomnika, bo w końcu powinno się zaczynać od centralnego punktu placu - tłumaczy Dąbrowski.
Jak czytamy w opisie zamówienia, budowa podstawy pomnika to obiekt w formie barki o konstrukcji monolitycznej, żelbetowej, o powierzchni zabudowy około 385,3 m kw., długości zabudowy podium około 40 metrów i szerokości 13,5 metra. Ilość kondygnacji - jedna nadziemna, układ konstrukcyjny ścianowy.Urzędnicy podkreślają, że najważniejsze jest to, że inwestycja już rusza. Od dnia zgłoszenia ofert do rozstrzygnięcia przetargu powinno upłynąć trzydzieści dni. Dąbrowski jest zdania, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a przetarg nie zostanie oprotestowany, pierwsze prace powinny ruszyć już w wakacje. Zakończenie tego etapu projektu zaplanowano na 30 listopada.
- Na pewno jednak prace nie ruszą przed 14 czerwca, kiedy to planujemy uroczystości związane z dziesiątą rocznicą odwiedzin miasta przez Jana Pawła II. Trudno, żeby wtedy rozkopywać plac - dodaje Dąbrowski.W następnym etapie tej inwestycji zaplanowano budowę tzw. Kalendarium Papieskiego, czyli zagospodarowanie terenów zielonych, wytyczenie alejek, miejsc zgromadzeń o charakterze religijnym i kulturalnym. Będzie to przedpole dla ołtarza, pomnika i krzyża. W całej strefie posadzone zostaną sosny. Zostaną tam uwidocznione najważniejsze daty z życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Prace rozpoczną się po zakończeniu pierwszego etapu.
Mieszkańcy Sosnowca chcą zagospodarowania placu, ale co do szczegółów zdania są różne.

- Dobrze, że coś się dzieje w tej sprawie. Nie rozumiem jednak tych zmian. Najpierw miała być barka, potem alejki parkowe. Ostatnio słyszałem, że jednak najpierw alejki, teraz znów powrót do pierwszej koncepcji. Myślę, że lepiej zacząć od parkowych rzeczy, a budowę sceny czy ołtarza w formie barki zostawić sobie na koniec - uważa Marian Raczek z Sosnowca.Spora grupa radnych (w większości prawicowych) była przeciwna pomysłowi, głównie jeśli chodzi o samą barkę. Ostatecznie zgodzili się na rozpoczęcie inwestycji od parku. Teraz są zaskoczeni i oburzeni.

- Dowiedziałem się o przetargu wczoraj, zastanawiamy się z radnymi nad zwołaniem specjalnej konferencji w tej sprawie. Uważam, że prezydent źle postępuje podejmując decyzję o przetargu na budowę czterdziestometrowej żelbetowej konstrukcji w dobie kryzysu. Miasta na to nie stać. Za tę sumę można byłoby już zagospodarować cały plac z alejkami i boiskami. Nie wiem skąd ta zmiana decyzji. Może lewica ma jakieś kompleksy wobec kościoła? - mówi Daniel Miklasiński, radny PO i przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu.Dodaje, że jego zdaniem lepszym wyrazem hołdu dla Papieża jest fakt, że jego imię nosi Centrum Pediatrii w Sosnowcu.źródło: red. M. Nowacka www.dz.com.plAutor: Redakcja | 10/05/2009
Komentarze
#1 | sosnowiczanin dnia 13.05.2009 17:10
precz z cenzurą!!!!!!!!!!!!
#2 | Baniusza dnia 13.05.2009 14:50
Po co ta barka. Przecież krzyż i pomnik już mamy i to chyba wystarczy.
I to jak zawsze bywa KLER i MECHEROWE BERET są górą.
AAA jak ludzie skrawka zielenie nie mieli, to mieć nie będą.
A tak na poważnier30;r30;
Barkę wybudują za potężne pieniądze a na zieleń już pieniędzy nie będzie.
Niestety okaże się tak że barkę chłopcy sprajowcy wymalują, a potem nasze pieniądze będą wydawane tylko na jej remont.
Panie Prezydencie Górski oraz szanowni Radni r11; pomyślcie rozsądnie i liczcie się z głosem mieszkańców.
#3 | Vege dnia 13.05.2009 13:59
Ktoś tu lubi cenzurę widzę...
#4 | anonim dnia 12.05.2009 08:26
Czy popierasz decyzję prezydenta Górskiego o rozpoczęciu budowy barki na placu Papieskim?

Tak [31%]
Nie [58%]
Jest mi to obojętne [7%]
Nie mam zdania [3%]

Wszystkich głosów: 839
#5 | anonim dnia 12.05.2009 04:55
Bozia i towarzysze!
#6 | mimi dnia 11.05.2009 14:21
Górskiego i Łukawskiego obciążyć kosztami budowy tego Ołtarza!
#7 | net dnia 11.05.2009 13:14
30. Gość - ludwikowiec
89.74.64.* | 14:21, 11.05.2009

To jest jakaś parodia! Drogi się sypią, tramwaje rozpadają, ludzie pracują w zakładach za 800zł a MY SOBIE BARECZKĘ POSTAWMY. A co tam.

Ja bym proponował strzelić coś wielkości Lichenia.


Górski, kończ waść. Wstydu oszczędź.

29. Gość - jan gęś
89.74.47.* | 11:53, 11.05.2009

a ja mam w d... waszego jp tu

28. Gość - jan gęś
89.74.47.* | 21:10, 10.05.2009

a ja mam [***]

Komentarz zmieniony przez administratora, 2009-05-10 21:36:40

27. ludek
20:03, 10.05.2009

Budowa pomnika i zbiórka pieniędzy na jego budowę to ma być INICJATYWA SPOŁECZNA , a nie PREZYDENCKA pod płaszczykiem KOŚCIOŁA! Jeżeli już ,to ma być POMNIK MIESZKAŃCÓW!
Chyba byłby większy pożytek, gdyby Górski i niektórzy radni zrobili sobie darmową reklamę zbierając fundusze na pomnik przed kościołem a nie wyciągali ręce ,po środki publiczne.
Nie chcesz nie dawaj kasy, to ma być pomnik mieszkańców, CHĘTNYCH DO DAWANIA mieszkańców.Weź się jeden z drugim za "robotę" spróbuj coś zrobić, może nie na szczeblu miejskim ale na początek chociażby wokół siebie a będzie dobrze, jak każdy zacznie myśleć troszkę innymi kategoriami.
UWAŻAM ,ŻE NALEŻY ODWOŁAĆ PRZETARG,ALBO GÓRSKIEGO !26. Gość - bisqup
87.207.61.* | 19:46, 10.05.2009

jak się POLITYKA miesza w Kościół i odwrotnie to nic dobrego nie wyjdzie wiara powinna być wiarą a polityka polityką kto jest za? a tu Księża się mieszają w POLITYKĘ a politycy w Kościół
#8 | Zagłębiak dnia 11.05.2009 13:13
Nie dla Barki !!!
#9 | gość dnia 11.05.2009 07:19
Oczywiście Dąbrowski wprowadza opinie publiczną w błąd! Coś się Panu Rzecznikowi pomyliło ,a bardziej prawdopodobne jest ,to że swoja wypowiedzią chciał wpłynąć na zmianę opinii mieszkańców odnośnie zagospodarowania Placu Papieskiego.Na forach internauci wyrażali sprzeciw a nawet protest przeciwko budowie OŁTARZA-POMNIKA! Pomnik jest !,chodzi tylko o zagospodarowanie Placu Papieskiego!
Prezydent Górski wymusza na wszystkich mieszkańcach budowę DRUGIEGO POMNIKA (i to na tym samym placu)za środki publiczne.
Czas na radykalne zmiany personalne w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney