Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ks. Prałat Jan Szkoc - ksiądz, duszpasterz, dobry gospodarz, przyjaciel ludzi!

Jutro w czasie Wielkiej Gali Kiepurowskiej, w Hali Widowiskowo – Sportowej ”Zagórze” przy ul. Braci Mieroszewskich 91, dwie postacie prof. Jadwiga Romańska i ks. prałat Jan Szkoc, zostaną uhonorowani odznaką „Zasłużony dla miasta Sosnowca”. Kandydaturę Ks. Prałata Jan Szkoca, byłego proboszcza parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu, do tego zaszczytnego wyróznienia zgłosił serwis sosnowiecfakty.pl. Dlatego pozwolę sobie dzisiaj po raz kolejny przybliżyć Państwu tę wspaniałą postać.Ks. Prałat Jan Szkoc jest dla mnie przykładem tego, jakim człowiekiem powinien być ksiądz, duszpasterz, dobry gospodarz. Znam go jakieś 22 lata, czyli dość długo i dość dobrze.

Serwis sosnowiecfakty.pl zgłosił kandydaturę ks. Szkoca do Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie upowszechniania kultury za 2008r., a następnie do odznaki i tytułu "Zasłużony dla Miasta Sosnowca". Dziś jeszcze raz przypomnimy Jego sylwetkę, zwłaszcze, że o jednym z jego dzieł - Hospicjum św. Tomasza Ap. - było ostatnio, w związku z Ingresem Biskupa Kaszaka, dość głośno.


Ks. Jan Szkoc urodził się 2 stycznia 1932 r. na Piaskach w Czeladzi. Ukończył Liceum im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śl. (1949 r.) oraz Częstochowskie Wyższe Seminarium w Krakowie. Studia teologiczne ukończył w 1954r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po święceniach kapłańskich rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii Czarnożyły k/Wielunia. Później była parafia św. Barbary w Sosnowcu i św. Rodziny w Częstochowie. W latach 1973-1986
ks. Szkoc był proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku. Staraniem ks. Jana Szkoca dobudowano wtedy przedsionek przy zakrystii, odwodniono drenami mury kościoła, przystosowano dom parafialny do funkcji oazowych i dla pielgrzymów. W latach 1986-2008 był proboszczem parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu.
W tym czasie pełnił różne funkcje kościelne zarówno krajowe, jak i diecezjalne: był Diecezjalnym Duszpasterzem ds. Trzeźwości, Diecezjalnym Duszpasterzem ds. Kobiet; oraz Diecezjalnym Duszpasterzem ds. ds. Ekumenizmu.Ks. prałat Jan Szkoc


Wymieńmy jego najważniejsze osiągnięcia:1991 – utworzenie Katolickiego Liceum im. św. Jana Bosko w Sosnowcu /830 absolwentów/, w 1999 powstało przy KLO Katolickie Niepubliczne Gimnazjum Nr 51996 – utworzenie Hospicjum Domowego św. Tomasza dla chorych na nowotwory w stanie terminalnym (13 lat – na terenie Sosnowca; 32 000 wizyt domowych)2004 – rozpoczęcie po 100 latach istnienia świątyni i ukończenie nadbudowy 2 brakujących 70 – metrowych wież Kościoła św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu Pogoni; (walor religijny i kulturalny – akcentują piękny obiekt sakralny: są widokowe, udźwiękowione dzwonami tzw. karylionami i iluminowane). Budowa wież została w sfinansowana przy udziale środków finansowych z Unii Europejskiej.Inne:· zawiązanie i prowadzenie duszpasterstwa neokatechumenatu (na terenie diecezji. częstochowskiej i sosnowieckiej)· nabożeństwa ekumeniczne – organizowane rokrocznie – przy uczestnictwie biskupów duchownych i wiernych 8 Kościołów siostrzanych· wieloletnia organizacja wielu koncertów – wykonywanych kilka razy w roku przez żeńską salonową orkiestrę symfoniczną pod dyrekcją P. Grzegorza Mierzwińskiego z kopalni Staszic w Katowicach; Turniej Tenorów; Festiwal Ave Maria/dyr. Teatru w Poznaniu – Sławomir Pietras/;· koncerty patriotyczne, religijne; udział chórów i solistów z Polski, ze Słowenii, Bułgarii, Japonii, USA i Rosji· stała opieka i patronat nad Chórem Parafialnym, działającym przy Kościele św. Tomasza Apostoła oraz Chórem Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Sosnowieckiej „Gloria Dei”· stworzenie z Kościoła św. Tomasza Apostoła prawdziwego, miejskiego centrum kulturyKs. Prałat Jan Szkoc w swoim mieszkaniu w Domu Księży Emerytów w Będzinie, 22 stycznia 2007r.


Od wielu lat podziwiam jego kapłańską posługę i to z wielu względów. Nie tylko za to, że stworzył od podstaw Liceum i Gimnazjum Katolickie w Sosnowcu, czy wybudował słynne wieże. To naprawdę charyzmatyczny, pełen wiary kapłan i jednocześnie skromny człowiek, człowiek modlitwy. Zawsze wśród ludzi, promieniował radością, uprzejmością i serdecznością. Pamiętać będziemy jego drobne prezenty, cukierki, serki, jogurty, obrazki, medaliki i książeczki, a czasami nawet i obiad, zawsze dobre słowo, poczucie humoru i wielką życzliwość, która przyciągała do parafii ludzi z bliska i daleka.Piotr DudałaPs. Przedstawicielem serwisu podczas Gali będzie p. Małgorzata Białkiewicz

zdjęcia z pożegnania ks. Szkoca: Karol Ligęza

Autor: Piotr Dudała | 14/05/2009
Komentarze
#1 | An;) dnia 13.09.2009 12:04
Poznałam księdza Jana nie dawno,
ale zrobił na mnie wielkie wrażenieGrin
Pozdrawiam go serdecznieGrin
#2 | gosc dnia 27.05.2009 22:06
cos nie wierze w jego dobroc,a jezeli robi cos dobrego dla kosciola, to za pieniadze ciemnoty co daje na tace ostatni grosz.Jeszcze zaden ksiezuleknie pomogl biednym,ani nie pochowal za darmo tylko dawac im i dawac i ciagle im malo,pazerne nieroby.
#3 | mir dnia 22.05.2009 16:36
jeszcze raz co zrobił dla sosnowca , bo to co piszecie to zrobił dla kościoła nie dla miasta. a cenzor niech nie wyma zuje opini dla was nie " na rączkę"
#4 | ludek dnia 18.05.2009 18:36
Co to się dzieje w tej Kurii????
Proszę Biskupa o zrobienie porządeczku! Coś za duzo złych nawyków pozostało, z którymi należy się uporać !
#5 | Hania dnia 17.05.2009 21:31
Ja też. Szkoda, że sprawę przemilcza sosnowiecka Kuria!
#6 | rose dnia 16.05.2009 19:54
bardzo się cieszę, wspaniały kapłan. Przez parę ładnych lat miałam szansę spotykać ks. Szkoca i brać udział w niezliczonych wydarzeniach które miały miejsce w Tomaszu na Orlej. Podziwiam Go.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney