Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zobaczyć Sosnowiec i umrzeć

Miasto jest brudne. Nawet w centrum śmierdzi odchodami a śmieci fruwają jak gołębie. Sosnowieckie SLD jednak problemu nie widzi, bo nie chce się narażać sprowadzonemu przed laty elektoratowi. Tymczasem miasto tonie w śmieciach niczym Neapol, ale tam rządzi „cosa nostra” a tu kto…?
Centrum ćwierćmilionowego miasta w środku Europy, czystość nigdy nie była jego mocną stroną, czy to zima…

czy to lato.


Brudzimy na ulicach, w parkach, lasach, słowem wszędzie, brudnych mieszkań nie widziałem, bo przebywam tylko w wypróbowanych, ale w windach, proszę bardzo!

Zawsze można przeciwstawić się wszędobylskiemu brudowi w Sosnowcu, zastępując kontenery na śmieci napisem, ale nie ręczę za te wysoce ryzykowne rozwiązania, sądząc po tym aucie.

Nie tędy droga. Centralny wywóz śmieci, które proponuje część Rady Miasta nie spowoduje, że my, podatnicy będziemy dodatkowo obciążeni finansowo. Na odwrót! Obecnie płacę za wywóz śmieci 6,29 zł, gdy przejmie ich wywóz gmina zapłacę 5 zł. Nie będą mnie budzić 3 śmieciarki wynajęte przez 3 różne wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, bo raz w tygodniu pod blok podjedzie tylko jedna. Śmieci znikną wreszcie z klombów, parków i skwerów. O fakcie uchwalenia „referendum śmieciowego”, powiadomiono mieszkańców w specjalnych ogłoszeniach, które ktoś postanowił zerwać.

Może ktoś ze służb specjalnych? :-) Ale poważnie. Brud brudem, ale niechaj i media grają czysto! Jeżeli na jednym z portali, ważne dla sosnowiczan referendum określa się terminem „niechcianym referendum”, t.zn. że wkracza tu już polityka. Oszczędnie gospodarując prawdą zachęca się do sondy z tendencyjnie sformułowanym pytaniem: Czy weźmiesz udział w "referendum śmieciowym" 7 czerwca? Wiadomo, że 7 czerwca odbędą się wybory do Europarlamentu w którym z Polski zasiada 50 europosłów. To w Brukseli właśnie tworzone jest aż 80% polskiego prawa. Pozostałe 20% stanowimy my, obywatele małych ojczyzn a „referendum śmieciowe” to nasza część demokracji. Ktoś chce nam ten udział jednak odebrać, ale dlaczego?
Krzysztof KornAutor: Krzysztof Korn | 21/05/2009
Komentarze
#1 | mieszkanka dnia 03.06.2009 19:39
A może by tak Festiwal Recyklingu zrobić
chociaż część śmieci by się zebrało
( poniżej o Festiwalu Recyklingu w Krakowie) to jest niezły pomysł i rozrywka przy okazji.

"Rekordowa zbiórka surowców

Krakowianie znów nie zawiedli. Mimo kapryśnej pogody przybyli tłumnie na krakowskie Błonia, by oddać makulaturę, puszki, baterie, plastikowe butelki czy zużyty sprzęt elektroniczny.

I znów padł rekord. Siódma edycja Krakowskiego Festiwalu Recyklingu (odbywał się w dniach 29 - 31 maja) przyniosła aż blisko 52 tony zebranych surowców wtórnych. - Z roku na rok zbiórki te przynoszą coraz lepsze efekty. Widać, że świadomość ekologiczna mieszkańców zaczyna wzrastać - nie kryje satysfakcji Jolanta Zając z Wydziału Kształtowania Środowiska krakowskiego magistratu.

Najwięcej, bo aż ponad 28 ton, zebrano makulatury. Szkła było prawie 12 ton, plastiku (głównie butelek PET) blisko 3 tony, zaś aluminiowych puszek prawie 3 tony (dwa razy więcej niż przed rokiem). Bardzo dużo krakowanie przynieśli też baterii: ponad 2 tony. Rekord padł również, jeśli chodzi o zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: zebrano go ponad 4 tony - aż czterokrotnie więcej niż podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu.

- To cieszy nas szczególnie. Bardzo dobrze, że krakowianie przynoszą zużyty sprzęt na festiwal, zamiast wyrzucać go do śmietnika - podkreśla Jolanta Zając, przypominając jednocześnie, że odpadów elektronicznych czy zużytych baterii nie wolno wyrzucać byle gdzie, gdyż znajduje się w nich wiele niebezpiecznych substancji, np. brom, ołów, kadm czy rtęć. Dlatego - zgodnie z przepisami - trzeba je poddawać recyklingowi i fachowej utylizacji. Obowiązkiem każdego mieszkańca jest przekazywanie zużytych urządzeń do specjalnych punktów zbiórki (za nieprzestrzeganie przepisów grożą m.in. kary grzywny).

By pozbyć się starego komputera czy sprzętu rtv/agd, nie trzeba jednak czekać aż do kolejnej edycji festiwalu recyklingu. Na terenie Krakowa działają punkty, w których można bezpłatnie oddać elektroodpady, zużyte baterie, akumulatory itp. Pełen wykaz tych punktów dostępny jest na stronie internetowej www.ekocentrum.kr... lub pod numerem bezpłatnej infolinii 0800-11-22-11. "
#2 | Vege dnia 23.05.2009 19:54
Zgadzam się z piszącymi o tym, że za wszędobylski brud i syf sami jesteśmy odpowiedzialni... Niestety, ale to od nas wiele zależy a brud i zdemolowane miasto świadczy o jego mieszkańcach...
#3 | SymPatyk dnia 23.05.2009 19:17
do @SymPatyk:
jeśli przeczytasz uważniej mój poprzedni komentarz to zauważysz, że pisałem o nieodpowiedzialnych właścicielach czworonogów, które brudzą piaskownice na placach zabaw i chodniki w mieście. Jeśli tego nie zauważyłeś/łaś to znaczy, że należysz do tej niechlubnej części mieszkańców, która jest temu obojętna. Szkoda więcej słów żeby Ci odpisywać....

Ogi, zgadzam się z Tobą.
#4 | Ogi dnia 23.05.2009 09:57
Ojojojoj, jakie straszne rzeczy. Czyżby autor nigdy nie widział zasyfiałych miast południowej europy (Włochy południowe, Hiszpania, Grecja)? Skrajnym głupotą jest obwinianie władz o winy mieszkańców- brudasów. Śmieci nie wyrzuca Rada Miejska czy Prezydent ale ludzie. A już pomysł aby pełną odpowiedzialność za sprzątanie wzięło miasto (niechciane referendum), przyczyni się jedynie do tego, że mieszkańcy bardziej nieskrępowanie będą wywalać gdzie co popadnie- "skoro płacę to niech sprzątają". Po udanym referendum na "Tak", odpowiedzialność za wzrastający chlew w mieście spoczywać będzie jedynie na Sosnowieckiej PO i reszcie opozycji.
#5 | do szczekających dnia 23.05.2009 09:54
mam, pytanie - przestańcie już wyjce ujadać bo się słabo robi....
#6 | @SymPatyk dnia 23.05.2009 09:52
SPRAWDZONA GOSPODARKA.
Skoro tylko mieszkańcy robią syf to dam inny przykład.
Przed rozpoczęciem budowy Wydziału filologi UŚ przy zbiegu ulic Orla i Grota był skwerek z ławeczkami i alajkami. Na półtora roku prze rozpoczęćiem budowy wyremontowano cały skwerek.Położono nowe chodniki ,ustawiono nowe kosze i ławki, wiedząć że za niedługo będzie tu budowa.Za niedługo wjechały kopary ,spychy i wszystko zgarneły na kupę,nastepnie wywiezino wszystko wywrotkami prwdopodobnie na wysypisko Mam pytanie. I kto tu robi SYF i za nigo zapłaci !
#7 | @SymPatyk dnia 23.05.2009 09:32
"cyt: Sami mieszkańcy miasta robią syf na ulicach, chodnikach, klatkach schodowych".Idąc Twoim tokiem myślenia, a pewnie jesteś mieszkańcem tego miasta to również robisz syf "na ulicach, chodnikach, klatkach schodowych". A ponieważ sympatyczujesz im to nie ładnie tak śmiecić trzeba dać dobry przykład. A co się tyczy placów zabaw dla dzieci to to też wielka kicha ,przy żadnym z tych placów nie ma koszy ani jednej ławki dla rodziców lub babci które mąszą stać na baczność koło płotka oczekując aż im pociechom braknie sił i zechcą wrócic do domu. Zaś bubel!!!
#8 | SymPatyk dnia 23.05.2009 08:05
Sami mieszkańcy miasta robią syf na ulicach, chodnikach, klatkach schodowych. W parku Sieleckim UM postawił kosze na psie odchody. I co się dzieje? są poprzewracane albo zniszczone!! Kto za to odpowiada?? Władze miasta? Chyba nie! A nie widziałem jeszcze właściciela psa, który sprząta po swoim pupilu. Zobaczcie jak wyglądają place zabaw dla dzieci w parku. A rano co się dzieje?? Siedzi właściciel pieska na ławce a piesek załatwia potrzeby fizjologiczne w piaskownicy!! To jest skandal!
Jeśli ktoś nie potrafi przypilnować czystości to niech nie ma pretensji do władz.
#9 | POLO dnia 23.05.2009 07:11
"Załatwił" nam "wielki autorytet Jerzy Buzek" Euro w Chorzowie i Sosnowcu, więc będzie czyściej...
#10 | sosnowiczanin dnia 22.05.2009 16:35
hm, fanem obecnych włodarzy nie jestem ale powyższe zdjęcia to pisowska propaganda. za gruz w windzie nie odpowiada miasto ale spółdzielnia czy też wspólnota. podobnie jest z gruzem pod lokami.
poza tym ktoś ten syf robi - mieszkańcy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney