Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Co dalej z Placem Papieskim ?

CENTRUM KULTURALNO – REKREACYJNE IM. JANA PAWŁA II W SOSNOWCU
(konsultacja społeczna)

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy w ostatnim czasie przyczynili się - czytamy na stronie sosnowieckiej Kurii, mimo niezrozumiałych dla wielu głosów sprzeciwu, do powrotu do pierwotnej koncepcji zagospodarowania Placu Papieskiego. Chcielibyśmy przypomnieć, że wielkim orędownikiem tego pomysłu był pierwszy Biskup Diecezji Sosnowieckiej, ksiądz biskup Adam Śmigielski. Pomysł cieszy się poparciem księży i wiernych Diecezji Sosnowieckiej, którym zależy na tym, by miejsce, które związane jest z Wielkim Polakiem – Janem Pawłem II, było wreszcie należycie zagospodarowane i służyło wszystkim!Plac Papieski to prawdziwa pamiątka i widoczny symbol wizyty Ojca Świętego w naszym mieście. To miejsce może dziś łączyć – tak jak 10 lat temu: wierzących i niewierzących, ludzi o różnych zapatrywaniach i światopoglądzie. Stąd cieszy i godna poparcia jest inicjatywa, która ma służyć całemu społeczeństwu Sosnowca, bez względu na zapatrywania światopoglądowe. Jak kiedyś Papież łączył swoją obecnością wszystkich, tak niech dzisiaj miejsce – Centrum Kulturalno – Rekreacyjne (nazwa robocza) – służy i łączy mieszkańców Zagłębia na uroczystościach tak religijnych jak i świeckich.Dla wierzących mieszkańców Sosnowca i księży z zagórskich parafii to miejsce szczególne - miejsce modlitwy i refleksji. Spotykają się tutaj wierni z całego regionu. Wiemy jednak, że Papież – Polak, był także wielkim autorytetem dla ludzi o innych zapatrywaniach religijnych czy też dla osób niewierzących. Chcielibyśmy, by to szczególne miejsce dla historii nie tylko naszej diecezji, ale również miasta Sosnowca i całego Zagłębia, jednoczyło wszystkich, którzy z zagłębiowską ziemią złączyli swoje życie.Dlatego jesteśmy zaniepokojeni coraz głośniejszymi w ostatnim czasie głosami krytykującymi ten projekt oraz przekłamaniami i nieprawdziwymi informacjami, które pojawiają się na ten temat w mediach.Wprowadzanie w błąd opinię społeczną, a tym samym wiernych, którzy w Zagłębiu stanowią znaczną jej część, nie służy na pewno nikomu, a próby upolitycznienia tego przedsięwzięcia są kompromitujące. Niech dyskusje polityczne nie przysłonią nam istoty tego, co wiąże się z Placem Papieskim.Ufamy, że urzeczywistnienie tego projektu jeszcze bardziej uatrakcyjni to miejsce i pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie Placu. Wierzymy, że pamięć o pobycie Wielkiego Papieża Jana Pawła II nie tylko nie wygaśnie, ale pozostanie jej widoczny ślad, który nie tylko będzie cieszył oko, ale będzie służył wszystkim bez wyjątku.źródło: Wydział Duszpasterstwa Ogólnego, www.kuria.sosnowiec.pl

Autor: Redakcja | 28/05/2009
Komentarze
#1 | LOJALNY dnia 31.05.2009 16:49
Nie chcemy drugiego pomnika !Chcemy uporządkowania terenu!
Nie stać nas na marnowanie pieniędzy ! Papież też by sobie tego ni życzył! To pewne!
Biskupie apeluje o rozsądek !!!!!
#2 | ludek dnia 31.05.2009 13:42
Czy ktoś wie ile w Sosnowcu dzieci głoduje??????
I to są dzieci nie z rodzin patologicznych.
Ile dzieci biegnie skoro ,,świt " na targ miejski ,przy Szklarnianej ,po ogórka,liście z kapusty(odpady) ??????
Czy ktoś wie ,że te dzieci głodują ?????
Czy kogoś to obchodzi????
Czy Ktoś im pomaga ,jeżeli tak ,to jak ?????
#3 | mieszkaniec dnia 31.05.2009 09:23
Pomnik już jest!!!!
#4 | Janusz Maszczyk dnia 31.05.2009 09:15
Bardzo serdecznie przepraszam, że jeszcze raz powracam do sprawy zabudowy tego rPlacu Papieskiegor1;. Już na wstępie uprzejmie zaznaczam, że swym komentarzem nie mam absolutnie zamiaru nikomu dokuczyć, czy zręcznie podsycać spory, czy nawet w tym tyglu różnic upiec swoją pieczeń. Wydaje mi się jednak, że jako Polak i od wielu pokoleń Zagłębiak (od prawie 50. lat mieszkaniec już Katowic), w tym od prawie połowy XIX już wieku, korzeniami sięgający terenów dzisiejszego Sosnowca, a konkretnie Katarzyny i Pogoni, to mam moralny obowiązek skromnego włączenia się do sprawy. Przypuszczam, że ważna niewątpliwie dla mieszkańców Sosnowca sprawa, na skutek możliwości chowania się za pseudonimami, przyjmuje jednak żenujące dyskusje. Myślę, tak nawet uważam, że dosłownie każdy człowiek powinien mieć możliwość wypowiedzenia swych racji, nie kryjąc się jednak za parawanem swego podpisu. We wszelkich komentarzach należy używać pełnego imienia i nazwiska. Takie pseudonimy, przypominające autorowi okropne i judaszowskie lata okupacji niemieckiej, a teraz możliwe, że i inspirowana moda internetowa, jest jednak niegodna i nie do pogodzenia z wyższymi wartościami ludzkimi. Jest też uwłaczająca ludzkiej godności. Nie byłem i nie jest zwolennikiem, ani poplecznikiem dzisiejszych socjaldemokratów, ale obrażanie Szanownego Pana Prezydenta miasta Sosnowca (przepraszam ale nie znam imienia), czy innych ludzi, w tym księży, jest niestosowne, żenujące i nie przystoi inteligentnym i kulturalnym osobnikom. Piszę te słowa, nie jako sztywny osobnik, czy rfacet z białym kołnierzykiemr1;, ale jako wieloletni sportowiec wyczynowy, który jako pierwszy nie tylko z mego kochanego Sosnowca, ale nawet z Zagłębia Dąbrowskiego, rozgrywał mecze koszykówki w zespole pierwszoligowym. O II lidze to już nawet nie wspominam.
Rozważcie więc sprawę jeszcze raz i to z głębokim namysłem, gdyż znając praktykę codziennego dnia, pieniądze i tak się rrozejdąr1;, pytanie tylko, czy na wzniosłe cele. Lepiej stawiać na pomnikach Wielkich Polaków i zagospodarowywać ich imieniem Place, którzy swym wzorcem codziennego postępowania będą przez następne wieki służyli młodym polskim pokoleniom, niż stawiać na cokołach ludzi, którzy za życia mieli wiele oblicz.
Człowiek rozsądny i samodzielny w pełnym tego słowa znaczeniu, zawsze powinien tylko słuchać swego sumienia, zbudowanego na wyższych wartościach ludzkich, a nie podszeptów obcych.
#5 | Piotr Dudała dnia 31.05.2009 07:38
Santo subito! Cieszy jasne i czytelne stanowisko Kurii w tej sprawie. Szkoda, że pojawiło się dopiero teraz. Można było zrobić to znacznie wcześniej. Uniknięto by wtedy wrażenia, że to Prezydent Górski wraz z partyjnymi kolegami z SLD i zaprzyjaźnionymi księżmi z Zagórza, stawia kolejny pomnik Janowi Pawłowi II. Nie wszystkim ludziom kościoła się to podoba ze względu na przeszłość tych panów i ich polityczne umocowanie oraz przez jakby zawłaszczenie przez nich całej tej sprawy uczczenia pamięci naszego Ojca Świętego. Kiedyś trzeba było im przypominać, że Jan Paweł II w Sosnowcu przebywał i należy tę wizytę uczcić i o niej pamietać. Wciąż natomaist nie można się przebić z upamiętniniem wizyty w Sosnowcu Abpa Karola Wojtyły w maju 1967r.

Obecnie wiemy, że Kuria Diecezjalna otwarcie popiera te działania Prezydenta Górskiego, co jakby zamyka sprawę z punktu widzenia ludzi wiary. Nie zamyka jednak z punktu widzenia gospodarowanie pięniadzem publicznym, gdzie rzeczą normalną są różne punkty widzenia, zwłaszcza w sytuacji kryzysu gospodarczego. Szkoda, że przed rozpoczęciem tej olbrzymiej inwestycji nie uzyskano dla niej szerokiego poparcia społeczenego, bazując na "społecznym komitecie", powołanym decyzją Prezydenta Sosnowca. Byli tam "sami swoi", a zabrakło miejsca np. dla Poseł Ewy Malik, czy dr Daniela Miklasińskiego. Zabrakło też przedstawicieli innym miast i gmin diecezji. Popełniono wiele błędów, co spowodowało, że mówi się dzisiaj "barka niezgody". To źle.

Mam nadzieje, że teraz się to zmieni, zwłaszcza, że koncepcja Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego im. Jana Pawła II jest bardzo nośna. Życzę tej inicjatywie powodzenia.
#6 | anonim dnia 30.05.2009 10:55
a co z Katedrą, jakoś brak na nią pomysłu???
#7 | zyga dnia 30.05.2009 09:53
Coraz mniej ludzi spotyka się przed pomnikiem Papieża -najlepiej o to zapytać mieszkańców przyległego osiedla.Dlaczego księża z Zagórza tak kłamią ?????
#8 | ludek dnia 30.05.2009 06:52
Poważnie??? Czyżby obracano kotem za plecami Biskupa ?
#9 | anonim dnia 30.05.2009 05:14
ciekawe, dlaczego nikt nie podpisał się pod tym tekstem z Kurii???
#10 | anonim dnia 29.05.2009 21:49

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney