Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zagłębie nie zapomni - jesteśmy za Placem Papieskim!

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy w ostatnim czasie przyczynili się, mimo niezrozumiałych dla wielu głosów sprzeciwu - czytamy na stronie sosnowieckiej Kurii, do powrotu do pierwotnej koncepcji zagospodarowania Placu Papieskiego. Pomysł cieszy się poparciem księży i wiernych Diecezji Sosnowieckiej, którym zależy na tym, by miejsce, które związane jest z Wielkim Polakiem – Janem Pawłem II, było wreszcie należycie zagospodarowane.Cieszy i godna poparcia jest inicjatywa, która ma służyć całemu społeczeństwu Sosnowca, bez względu na zapatrywania światopoglądowe. Jak kiedyś Papież łączył swoją obecnością wszystkich, tak niech dzisiaj miejsce – Centrum Kulturalno – Rekreacyjne – służy i łączy mieszkańców Zagłębia na uroczystościach tak religijnych jak i świeckich.
Chcielibyśmy, by to szczególne miejsce dla historii nie tylko naszej diecezji, ale również miasta Sosnowca i całego Zagłębia, jednoczyło wszystkich, którzy z zagłębiowską ziemią złączyli swoje życie.Dlatego jesteśmy zaniepokojeni coraz głośniejszymi w ostatnim czasie głosami krytykującymi ten projekt oraz przekłamaniami i nieprawdziwymi informacjami, które pojawiają się na ten temat w mediach. Wprowadzanie w błąd opinię społeczną, a tym samym wiernych, którzy w Zagłębiu stanowią znaczną jej część, nie służy na pewno nikomu, a próby upolitycznienia tego przedsięwzięcia są kompromitujące. Niech dyskusje polityczne i sprawy prywatne nie przysłonią nam istoty tego, co wiąże się z Placem Papieskim.http://www.czekawasdroga.pl/images/stories/docs/PlacPapieskiPodpisy.pdfźródło: mk, kuria.sosnowiec.plAutor: Redakcja | 08/06/2009
Komentarze
#1 | Bara bara dnia 13.06.2009 05:30
No i stało się. Myślałem, że to, co przez cały czas uważałem za mało śmieszny żart, zostało zapomniane i raz na zawsze zamiecione pod szafę. Ale skąd! Żart okazał się prawdą i wylazł spod tej szafy w chwili, kiedy najmniej się tego spodziewałem - pisze red. Arkadiusz Kaczor w serwisie e-sosnowiec.pl. O co chodzi? O barkę, na której tyle pióra stępiłem, i na którą tyle gorzkich żali wylałem, że w końcu uwierzyłem, iż więcej nie będę tego musiał robić. Ale się, głupi, myliłem - dodaje!

Jedno trzeba Kazimierzowi Górskiemu przyznać - uparty to on jest. Sprytny również, bo na tyle dobrze ostudził emocje kipiącej opinii publicznej, że jak teraz wypalił z przetargiem, to wszyscy leżą i kwiczą. Na czele z radnymi, którzy o wszystkim dowiadywali się z doniesień medialnych. To ci dopiero polityczne zaskoczenie. Szkoda jedynie, że przez ten czas, kiedy o barce była cisza, prezydent nie doszedł do wniosku, że jego pomysł to nic innego jak gwałt na zdrowym rozsądku.

W tym wypadku przysłowie rmieć jak u Pana Boga za piecem" nabiera nowego wymiaru. W Sosnowcu bowiem powinno się nieco zawęzić rozumienie powiedzenia do: ru Kazia za piecem". Dzięki temu w pełni można oddać zasady, na jakich otacza się opieką Kościół, pod pozorem dbania o duchową kondycję mieszkańców stolicy Zagłębia. Troska urosła jednak do takich rozmiarów, że pewnie nawet księża się dziwią, że tak dobrze jest w tym Sosnowcu. Zatem nie ogarniam zupełnie po co łechtać po stopach kogoś, kto bez łechtania samopoczucie ma wyśmienite. No bo co inaczej? Jaki jest cel stawiania betonowej barki w samym środku placu? Nigdy nie uwierzę, że to wszystko dla potrzeb religijnych. Bo co jak co, ale katolicy z nas są tacy, jak z koziej dupy trąba. Iść pomamrotać paciorek, żeby ksiądz widział, a po wyjściu z Kościoła dalej swoje.

Dziwi mnie jeszcze jedno: dlaczego nikt nie zapytał, co ma w tej kwestii do powiedzenia nasz nowy biskup. Wszak przy okazji niedawnej wojenki o zmianę nazwy ulicy Armii Ludowej na ks. bp Adama Śmigielskiego wypowiadał się bardzo rozsądnie, że nie tędy droga na okazywanie szacunku. Ciekawe co rzekłby w sprawie nieszczęsnego statku widmo, którego nikt jeszcze nie widział, a wszystkim równo daje się we znaki.

Jeszcze jedno. Dwa razy na własne uszy słyszałem, jak Kazimierz Górski zarzekał się, że nie wyda ani złotówki, jeśli drugiej nie dostanie z Unii Europejskiej. Rozumiem przez to, że do naszego statku koledzy z Europy również się dorzucą? Bo przecież chyba nie w ten sposób będziemy konsumować naszą nadwyżkę budżetową, o którą tak bardzo troszczy się prezydent? Chyba, że wkradła się mała niekonsekwencja. Tyle, że panowie radni z pewnością o niej przypomną, na co z niecierpliwością liczę. Skutek będzie żaden, ale przynajmniej sumienie spokojniejsze.

Na głos rozsądku nie ma bowiem co liczyć, bo tak jak już wyżej wspomniałem, leży gdzieś zgwałcony. Dlatego chyba trzeba będzie odpuścić, ba nie daj Bóg dopadnie mnie syndrom kłującego serca. Na Placu Papieskim w życiu nie byłem i nic nie wskazuje na to, żebym się tam wybrał. Tym bardziej, żeby popatrzeć sobie na betonowy symbol katolickiej hipokryzji. Ścierpieć tylko nie mogę, że skrobnie mnie on po kieszeni tak samo, jak wszystkich innych płacących podatki mieszkańców Sosnowca. Kościół podatków nie płaci, a mimo to dogadza mu się jak tylko można. My płacimy, a w zamian się nas denerwuje. Czegoś tu zatem nie rozumiem. Ale cóż, nikt nie mówił, że wszystko musi być jasne. Dlatego cisza nad tą trumną. Amen.

Arkadiusz Kaczor, e - sosnowiec.pl
#2 | Gosia dnia 13.06.2009 05:15
miasto was kiedyś z głupoty rozliczy!
#3 | anonim dnia 12.06.2009 05:55
coś jest na rzeczy :-)))))))))))))))))
#4 | Bozia i towarzysze - Tygodnik NIE 2006r. dnia 11.06.2009 21:10
Lewica wie, kiedy przysiąść, kiedy powstać, a kiedy uklęknąć. Dla prawicy zabrakło miejsca w kościołach.

Niedziela, 2 kwietnia. Stolica Czerwonego Zagłębia r11; Sosnowiec. Była ostoja komuny. Tego dnia miasto żyje tylko obchodami pierwszej rocznicy śmierci papieża. Powszechne modły, msza, droga krzyżowa. Marszruta procesji: ks. Jerzego Popiełuszki, Dworska, Braci Mieroszewskich, 11 Listopada. Do niesienia krzyża wyznaczony kwiat obywateli miasta. Wybierano ich tak, by reprezentowali górników, hutników, kolejarzy, młodzież, mężczyzn, kobiety i duchowieństwo. Nie ma wśród nich przedstawicieli bezrobotnych, choć stanowią oni 20 proc. mieszkańców Sosnowca. Potem jeszcze apel jasnogórski i przygotowana dla uczestników uroczystości prezentacja zagospodarowania niedawnych pastwisk zwanych obecnie placem Papieskim. Lewicowe władze Sosnowca dbają o to, by mieszkańcy mieli na co dzień Jana Pawła II, i to w wielu postaciach.

W Sosnowcu jest szpital polskiego papieża, jego przybranym imieniem nazwano także rondo, ulicę, dom dla młodzieży, poświęcono mu tablicę pamiątkową, ma jeden pomnik, jego istnienie przypomina także wielki krzyż. Wszystko to robią komuchy rządzący Sosnowcem od 10 lat. Świecka władza i pasterze duchowi w Sosnowcu doskonale ze sobą koegzystują. Tak dobrze, że prawicowców szlag trafia.

r11; W sosnowieckich kościołach już nie ma dla nas miejsca r11; żali się w gronie znajomych lokalny lider prawicy, nazwisko do wiadomości redakcji. r11; Dlatego, że wszystkie ławki w kościele obsiadły komuchy.

Za czas jakiś Sosnowiec wzbogaci się o jeszcze jeden pomnik Jana Pawła II. Pomnik swoim ogromem przyćmi wszystkich innych papieży z brązu bądź z kamienia, którzy zdobią nasz kraj. Na placu Papieskim stanie postument. Na nim zostanie postawiona barka z żaglem. Dopiero na tej barce będzie pomnikowy papież. Sam żagiel ma mierzyć 24 metry wysokości. Powstał już społeczny komitet budowy pomnika i zaraz został zasilony dotacją samorządową. Komitet społeczny jest tylko z nazwy, gdyż został powołany decyzją nr 137 prezydenta Sosnowca z 2 listopada 2005 r. W decyzji wymieniony jest skład komitetu. Z nazwiska wyszczególnieni są też odpowiedni naczelnicy wydziałów magistratu, którzy mają udzielać pomocy w realizacji zadań statutowych komitetu.

Do komitetu trafili zaufani działacze SLD w Sosnowcu. Wymieniamy trzech najważniejszych i najbardziej charakterystycznych: Bogusław Kabała, Tomasz Bańbuła i Andrzej Równicki. Początkowo komitetem rządzić miał Kabała, uznano jednak, że obciach byłby zbyt duży. Jest więc tylko szarą eminencją; w rzeczywistości to on pociąga za sznurki. Panowie ci wyróżniają się aktywnym stosunkiem do Kościoła.

Teraz biegają na każdą mszę, ale przed zmianą ustroju było wręcz przeciwnie.

Zwalczali Kościół, każdy na miarę możliwości. Równicki, obecnie naczelnik wydziału kultury urzędu miasta, w PRL był dyrektorem technikum hutniczo-mechanicznego. Bańbuła, były przewodniczący rady miasta, był ostatnim sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR w Sosnowcu. Kabała, obecnie przewodniczący rady miasta, w PRL był sekretarzem propagandy oraz członkiem egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach. Wówczas wyjątkowo aktywny przeciwnik kleru. Będąc dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Sosnowcu przeszkadzał w organizowaniu spotkań oazowych dla młodzieży, osobiście przeprowadzał rozmowy z rodzicami tych uczniów, których podejrzewał o nazbyt religijne skłonności.

r11; Oni teraz są stałymi bywalcami wszystkich kościelnych uroczystości r11; mówi E.G., działacz SLD w Sosnowcu. r11; Tak się obcykali, że śpiewają pieśni intonowane przez księży bez zaglądania do książeczki do nabożeństwa. Idealnie wiedzą, kiedy przysiąść, kiedy powstać, a kiedy uklęknąć.

Nic dziwnego, że prawica płacze z wściekłości. Zastanawia się, kto do kogo biega po prośbie: świeccy do duchownych czy duchowni do świeckich. W Internecie kolportuje pogląd na ten temat: Udział księży z Zagórza (najludniejsza dzielnica Sosnowca r11; przyp. M.C.) w komitecie świadczy o ich służebnej roli i pewnej dyspozycyjności w stosunku do prezydenta.

I sugeruje, że księża otrzymać mogli zgodę biskupa Śmigielskiego, mimo iż ten wcześniej nie poparł idei budowy pomników.

Biskup Śmigielski tak mówił na ten temat: Proponowano tradycyjny pomnik, nadanie imienia Jana Pawła II placowi pod dworcem PKP w centrum Sosnowca, wręczenie symbolicznych kluczy od miasta Papieżowi. Powiedziałem, że to niepotrzebne. Pomnikiem ku czci Ojca Świętego będzie wzrost czytelnictwa prasy katolickiej o 100 procent.

W sprawie nowego pomnika i komitetu jego budowy wypowiedzieli się sami mieszkańcy. Ogłoszono ankietę z pytaniem: Czy potrzebny jest Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II? Uczestnik ankiety miał do wyboru 6 różnych odpowiedzi. Jedna brzmiała: Nie, bo nie chcę w ogóle następnego pomnika. Tę odpowiedź wskazało 52,29 proc. respondentów.

W Sosnowcu wszyscy wiedzą, dlaczego mimo niechęci wielu mieszkańców pomnik i tak powstanie. Dziś socjalizm nie jest w modzie. Dziś jest moda na kościelność. Sosnowiecka lewica też chce z tej mody skorzystać i pobić prawicę jej własną bronią r11; klerykalizmem. Co się może okazać ruchem samobójczym, gdyż w Sosnowcu ciągle jeszcze ludzie nie zatracili daru logicznego myślenia.
#5 | @Przykre dnia 11.06.2009 16:35
Bez przesadyzmu. W Sosnowcu osobę Jana Pawła II upamiętnia już nazwa samego placu, rondo Jego imienia w pobliżu, krzyż zbudowany przez Akcję Katolicką i pomnik, zbudowany przez miasto. Osobę Ojca Świę upamiętnia również Centrum Pediatrii w Sosnowcu - Klimontowie, które ma go za swojego za patrona. Mamy też szkołę podstawową im. Karola Wojtyły? Nie ma jeszcze ulicy...O jakim więc zamachu jest mowa?
#6 | PRZYKRE dnia 11.06.2009 14:39
A w Sosnowcu szykuje sie zamach na Papieża!
#7 | anonim dnia 11.06.2009 13:52
Jak podaje rGazeta Krakowskar1;, trwają prace przy budowie centrum rNie lękajcie sięr1; w Łagiewnikach. W wakacje gotowa będzie płyta, na której powstaną centrum wolontariatu, kościół i instytut Jana Pawła II.

Inwestycja ma zostać ukończona w 2013 r., a jej całkowity koszt to 200 milionów złotych r11; czytamy dalej. Kompleks będzie miał wygląd małego miasteczka, a jego centralnym punktem będzie świątynia na placu Jana Pawła II. Dookoła światyni wybudowane zostaną mulitmedialne muzeum Jana Pawła II, centrum konferencyjne, dom spotkań dla młodzieży, dom pielgrzyma, hotel i centrum rekolekcyjne z kaplicą.

Jedną z relikwii, które znajdą się w centrum, będzie przestrzelony fragment sutanny papieża, którą miał na sobie w chwili zamachu r11; dodaje dziennik.
#8 | Baca dnia 11.06.2009 13:09
z tych wszystkich wpisów widać, że nie wszyscy w mieście popierają budowę Barki!
#9 | anonim dnia 11.06.2009 09:55
Podpowiadam prosty sposób jak można będzie prawnie zablokować ten cały cyrk. Ktoś kto ma firmę budowlaną powinien wystartować w przetargu i (bo wygra ten co ma wygrać) jego wyniki oprotestować. Korzystając z narzędzi prawnych sprawa może być śmiało przeciągnięta do wyborów w przyszłym roku, a po nich mam nadzieję skończy się w Sosnowcu epoka "towarzyszy" wraz z ich pomysłem kupienia kleru i moherów. A swoja droga to są jaja do kwadratu i możliwe tylko w Sosnowcu: czerwono - czarna koalicja.
#10 | Znajpmy tekst...czy w Sosnowcu mamy już demokrację dnia 11.06.2009 07:25
(...) jesteśmy zaniepokojeni coraz głośniejszymi w ostatnim czasie głosami krytykującymi ten projekt oraz przekłamaniami i nieprawdziwymi informacjami, które pojawiają się na ten temat w mediach. Wprowadzanie w błąd opinię społeczną, a tym samym wiernych, którzy w Zagłębiu stanowią znaczną jej część, nie służy na pewno nikomu, a próby upolitycznienia tego przedsięwzięcia są kompromitujące. Niech dyskusje polityczne i sprawy prywatne nie przysłonią nam istoty tego, co wiąże się z Placem Papieskim.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney