Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czeladź: Światowid już stoi

Rzeźba słowiańskiego bóstwa powstaje na terenach po dawnej kopalni. Ma ozdobić park i przyciągnąć w to miejsce spacerowiczów. Po pomyśle na pomnik czeladzkiej czarownicy, który, po zakończeniu przebudowy ulic ma stanąć na skwerze przy ulicy Bytomskiej, pojawił się pomysł na rzeźbę Światowida. Rzeźba wykonana z kamienia wapiennego już stoi. Ma być gotowa do końca czerwca.

Usytuowano ją na skarpie w parku "Alfred" od strony ul. Skłodowskiej. Pieniądze na nią - kosztować będzie piętnaście tysięcy złotych - są z budżetu miasta, ale pomysł wyszedł od czeladzkich młodych miłośników dawnych kultur.- Z pomysłem zwróciła się do nas grupa młodzieży, zafascynowana rycerstwem i dawną kulturą. Chcieli stworzyć w parku dawne grodzisko, wzorowane na średniowiecznej wiosce. Pomyśleliśmy, że pomysły mają ciekawe, zwłaszcza, że park powstał na terenach rekultywowanych i umieszczenie tu takich ciekawych elementów, mogłoby spełniać rolę małej architektury parkowej - tłumaczy Wojciech Maćkowski, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Czeladzi. Na plany grodziska pieniędzy na razie nie ma, ale pewne elementy już powstają. Jest tam na przykład kamienny krąg, wzorowany na Stonehenge. Drugim elementem ma być właśnie posąg Światowida.- Naszą pasją jest historia a konkretnie okres między IX a XIII wiekiem. Tworzymy bractwo rycerskie i staramy się pokazywać innym jakie wtedy panowały obyczaje. Wiedza na ten temat przeciętnej osoby jest zwykle niewielka, większość kojarzy ten okres z mrocznymi wiekami - mówi Przemysław Olesiński z czeladzkiego bractwa. Razem z innymi członkami kilka lat temu zorganizowali dla mieszkańców pokaz rycerski. I wtedy narodził się pomysł budowy trwałego grodziska.- Marzy nam się gród na wzór tego w Wolinie czy Biskupinie. Chcielibyśmy organizować na jego terenie warsztaty, może coś z archeologii eksperymentalnej - mówi Przemysław Olesiński.Rzeźba wykonana jest z kamienia wapiennego i ma wysokość około dwóch i pół metra. Przedstawia Światowida, boga wojny i urodzaju czczony przez Słowian. Figura, która stanęła w czeladzkim parku jest wzorowana na Światowidzie ze Zbrucza, kamiennym posągu z około IX-X wieku, wydobytego w 1848 roku z rzeki Zbrucz na Podolu.źródło: red. Magdalena Nowacka - POLSKA Dziennik ZachodniAutor: Redakcja | 11/06/2009
Komentarze
#1 | Ala dnia 02.10.2013 20:53
Ogarnijcie już z tymi chorymi komentarzami. Jesteście bandą zidiociałych kretynów, którzy nie widzą nic poza jezuskami. Jakbym tylko mogła, założyłabym fabrykę srajtaśmy z imitacją całunu turyńskiego ku wspaniałemu podcieraniu dupy przez Pogan, których kultura została wypleniona przez debili wierzących w to, że jakiś jebany schizofrenik był ,,synem bożym.''
#2 | k. dnia 25.06.2010 15:02
widzę, że odezwali się zwolennicy kościoła i ograniczenia horyzontów do patrzenia wyłącznie w kierunku pomników papieży... to świetny pomysł, wreszcie coś kreatywnego, co pozwoli zainteresować ludzi, nakłonić ich do myślenia i zgłębiania historii. nie obchodzi mnie co na ten temat sądzi jakikolwiek ksiądz, nie wszystko w tym kraju musi być podporządkowane kościołowi, nikt nie ma zamiaru obrażać katolików i rozprzestrzeniać pogaństwa, ogarnijcie się katoliccy fanatycy
#3 | Siemowit dnia 05.04.2010 11:21
A może pomnik papieża postawić, co? Wtedy tak zucać się nie będziecie. idźcie lepiej do kościoła się pomodlić do waszego żydowkskiego boga. Sława!
#4 | Zbig dnia 08.03.2010 15:08
Nie wiem z czym walczą dyskutanci ?
Z religią słowiańską, religią naszych przodków - nie, bo jej już nie ma.
Została przez katolików tak skutecznie zwalczona, że dziś nawet nie wiemy na czym polegała.
Pozostały jakieś wykopaliska, światowidy.
Ale także pozostały jeszcze na świecie rzeźby bogów greckich, rzymskich - i nikomu nie przychodzi do głowy aby je zwalczać.
Nie jeden postawił sobie taką rzeźbę w ogrodzie.
Ja bym sobie postawił światowida, tyle że jeszcze tego nie produkują (sprawdzałem w internecie).

#5 | D dnia 01.07.2009 11:47
A mnie ciekawi jedno. Czy propagowanie w ten sposób kultury jest aż takim złym pomysłem? Przecież nikt nie będzie pod tym posągiem składał ofiar itd. Ale pewnie lepiej zbesztać inicjatywę i przeszkadzać ludziom którzy chcą zrobić coś nowatorskiego. Taki Światowid też jest częścią polskiej przeszłości i nie rozumiem naprawdę skąd to oburzenie. Owszem zawsze znajdzie się ktoś komu mózg wyprało radio ojca dyrektora ale ludzie bez przesady! Miasto chce pomagać ludziom którzy interesują się przeszłością i chwała mu za to!!!
#6 | L11 dnia 15.06.2009 16:41
Syt. Syt. Syt. Przesyt? Promocja, a jakże. Ale czy o taką promocję chodziło? Koszty, ważna rzecz, ale nie samym pieniądzem człowiek żyje. Wyrazy współczucia dla turystów czy inwestorów urzeczonych taką reklamą.
#7 | anonim dnia 13.06.2009 16:38
"Szwedzki" Klub Miłośników Kultury Słowian Wink
#8 | Korbas dnia 13.06.2009 05:12
Już dziś mówi się, że jest to najbardziej śląskie z zagłebiowskich miast, tylko że na Sląsku ludzie wierzą w Boga a nie w Baby Jage, czu Światowida, Died Maroz, po naszemu Święty Mikołaju!
#9 | . dnia 12.06.2009 23:52
Jeszcze trochę i o Czeladzi będziemy mówić POGAŃSKA ENKLAWA KATOLICKIEJ RZECZPOSPOLIEJ.
#10 | Hie hie hie dnia 12.06.2009 20:44
Wielki Światowid Czeladzki, dobre. Też ma oczy dookoła głowy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney