Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Historyczna świątynia wymaga kompleksowych prac restauratorskich o wartości kilkadziesięciu milionów złotych

Katedra Najświętszej Marii Panny ubiega się o dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek został złożony na początku tego miesiąca. Kościół stara się o kwotę ponad 20 mln złotych. Tyle mniej więcej potrzeba, by uratować zabytkowy obiekt przed zniszczeniem. Póki co, jest to jedyna szansa na pozyskanie większych pieniędzy po nie przyznaniu dofinansowania z UE.- Katedra wymaga natychmiastowego remontu, począwszy od dachu po piwnicę. Musi też zostać przeprowadzona w całości konserwacja polichromii autorstwa Włodzimierza Tetmajera. Starałem się o dofinansowanie z UE obejmujące m.in. dach katedry, polichromię, małą architekturę. Niestety wniosek umieszczono na liście rezerwowej, co mnie rozczarowało. Takie decyzje tylko opóźniają konieczne prace - mówi proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ks. Zygmunt Wróbel.

Tymczasem polichromia Włodzimierza Tetmajera z okresu Młodej Polski jest unikatem na skalę krajową. Żaden kościół w Polsce, prócz sosnowieckiej katedry, nie posiada jej w całości.Skoro na środki unijne katedra będzie musiała poczekać, pozostaje liczyć na pomoc Ministerstwa Kultury.- Wniosek Parafii Katedralnej uzyskał pozytywną ocenę formalną i merytoryczną i znajduje się na liście rezerwowej inwestycji zlokalizowanych na terenie gmin o liczbie ludności powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Kiedy pojawią się oszczędności projekty z listy rezerwowej mają szansę na otrzymanie dofinansowania - twierdzi Witold Trólka z Urzędu Marszałkowskiego.Teraz w katedrze trwa konserwacja "Chrztu Litwy".- Przeszło rok temu zdjęliśmy malowidło ze ściany, by przeprowadzić jego konserwację techniczną. Właśnie przygotowujemy się do zawieszenia malowidła i będzie prowadzona jego konserwacja estetyczna - mówi konserwator Aleksander Antosiewicz.Poza polichromią odnowić trzeba też witraże. W katedrze znajduje się ich 49. Dotychczas udało się wyremontować tylko dwa z nich. Kosztowało to około 30 tysięcy złotych.źródło: Anna Polewiak - POLSKA Dziennik ZachodniAutor: Piotr Dudała | 11/06/2009
Komentarze
#1 | sosnowiczanin dnia 16.06.2009 17:18
a kościół jest własnością miasta czy Kościoła? jeśli to drugie (a tak zapewne jest) to niech sam płaci za remont swoich budynków...
#2 | ze strony poznaj sosnowiec dnia 13.06.2009 15:38
...Ceglane mury katedry są milczącymi świadkami niezliczonych wydarzeń jakie rozegrały się w tym miejscu na przestrzeni wielu dziesięcioleci ich istnienia. To tutaj w 1919 roku wychodziła za mąż legenda kina - Pola Negri, tutaj tysiące wiernych w tetmajerowskiej polichromii przedstawiającej koronację Najświętszej Marii Panny podziwiało anioły w widoczny sposób stylizowane na polskie orły, tutaj wreszcie komunizm osiągnął swe apogeum, gdy lokalne władze w 1967 roku zamknęły łańcuchem dostęp do świątyni kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i przyszłemu papieżowi Karolowi Wojtyle. Wiele historycznych postaci, multum wydarzeń i kościelne mury... ciągle te same, ale jakże dalece inne.
#3 | Bara for ever! dnia 12.06.2009 20:58
Górski, Kazimerczak, Klepacz i Kabała wybrali nam katolikom GRAND ZERO! Im zawsze chodziło, żeby ludzi wyciągnąć z kościołów!
#4 | staszek dnia 12.06.2009 20:55
WIADOMO!POLICHROMIA !!!!!!
#5 | anonim dnia 12.06.2009 20:44
Brawo Ludek, ja głosuję na polichromię !
#6 | ludek dnia 12.06.2009 20:18
Może prezydenciunio Górski zamiast walić ciężkie miliony w BARĘ to by uporządkował Plac Papieski i wyłożył pieniądze na konserwacje polichromii autorstwa Włodzimierza Tetmajera.Piękne z pożytecznym.
Panie Piotrze może jakaś ankieta(konsultacje społeczne) na co przeznaczyć środki publiczne na BETON ,czy POLICHROMIE
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney