Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Referendum do śmieci

Zamiast o wybranych europosłach, w Sosnowcu po wyborach mówi się zupełnie o czym innym. Opozycja obwinia władze miasta o klęskę "śmieciowego referendum", które przeprowadzono wraz z eurowyborami. Bo choć większość z głosujących w nim opowiedziała się za przejęciem przez miasto obowiązku wywozu śmieci, frekwencja była za mała. Opozycja zarzuca władzom, że trzeba było bardziej rozreklamować referendum. Władza broni się mówiąc, że było za mało czasu.Razem ze skreśleniem kandydata w eurowyborach, skreślili marzenia niektórych sosnowieckich urzędników o powodzeniu referendum o śmieciach. Tylko trochę ponad połowa uprawnionych do głosowania, zdecydowała się wziąć w nim udział. A żeby referendum było wiążące potrzebna była trzydziestoprocentowa frekwencja. Różnica we frekwencji w trakcie wyborów i referendum była aż nadto widoczna.Dla radnego Krzysztofa Haładusa, radnego PiS powód jest jasny. Zła promocja, i brak informacji o referendum wśród wszystkich mieszkańców: 1,5 miliona w budżecie miasta, idą w sosnowcu tak naprawdę na promocje i kampanię wyborczą prezydenta, urzędu prezydenta a nie na promocję miasta, na takie kwestie informacyjne.Śmieci w Sosnowcu, to ponoć problem. Tę sprawę miało
właśnie rozwiązać referendum. Miało nie być dzikich wysypisk i podrzucania sobie worków śmieci. Mieszkańcy mieli zadecydować, czy chcą aby obowiązek wywozu śmieci przejęło od nich miasto. Większość była na tak. Jednak za mało osób poszło do urn. Osobą odpowiedzialną za całość tego referendum, za akcje promocyjną, reklamową, informacyjną mieszkańców był pan prezydent - stwierdza Arkadiusz Chęciński, radny PO. W urzędzie miejskim odrzucają zarzuty. Podkreślają, że kampania reklamowa była, a to, że informacja o referendum do części mieszkańców nie dotarła, to już nie wina prezydenta, a Poczty Polskiej. Poczta zgodnie z umową, miała do skrzynek sosnowiczan dostarczyć odpowiednie ulotki. Podjęliśmy działania, które mają spowodować jakieś wyciągnięcie konsekwencji wobec poczty, która zobowiązała się w umowie do do poinformowania mieszkańców, a był to klucz, do tej kampanii informacyjnej - wyjaśnia Grzegorz Dąbrowski, rzecznik UM w Sosnowcu. Miasto nie wyklucza wystąpienia na drogę sądową. Jednak przedstawiciele poczty polskiej, co prawda przyznają, że pewne problemy się pojawiły, ale ich zdaniem były to raczej incydenty.Przemysław Ruta, redaktor naczelny portalu piszącego o Sosnowcu, przyznaje że można było zaobserwować pewne niedociągnięcia: Brak informacji, brak bilbordów, już nie mówiąc o ulotkach dotyczących referendum, który są w naszym mieście jak yeti, czyli podobno są, ale nikt ich nie widział. Na razie widoki na przyszłość są raczej nieciekawe, bo urzędnicy po obu stronach barykady zgodnie mówią że kolejnego pytania mieszkańców o zgodę nie będzie. I wszystko wskazuje na to, że pomysł referendum skończy... na Śmietniku.


źródło: red. Adam Szaja, TVSAutor: Piotr Dudała | 14/06/2009
Komentarze
#1 | @ludek dnia 16.06.2009 22:21
Masz dużo racji - mieszkańcy powoli sie "budzą" Tylko dlaczego budzić ich w tak głupimi i nieprzemyślanymi metodami ? Dlaczego na błędy "władzy" reagować skazanymi na niepowodzenie popisami ? A pozyskiwać zaufanie ludzkie można skutecznie przez przedstawianie wizji jak może i powinno być. Jak jest każdy widzi i ciągłe trąbienie tylko o tym do niczego nie prowadzi. I cóż z tego że ujawniono i nagłośniono wiele spraw skoro efektow tych ujawnień jakoś nie widać - wczoraj byłam w Teatrze na koncercie, wiele ludzi mowiło jak programowo podupada nasz kosztowny zabytek. Słychać o tym od lat, niby niewielka działka ta kultura w mieście... i co jakoś z tym też nikt nie może sobie poradzić.
#2 | ludek dnia 16.06.2009 19:28
Ja z tym stwierdzeniem sie nie zgadzam.
Może to wyda sie głupie ,ale w sumie jest to małe zwycięstwo,chociażby większość głosów oddanych na tak! Mieszkańcy Sosnowca nie sa przyzwyczajeni do demokracji.Dużo rozmawiam z różnymi ludżmi i wiem ,że społeczeństwo Sosnowca budzi sie z długiego letargu .Tyle lat rządów komuny,otumanienie .Z góry skazani na wszelkie niepowodzenia. Wiem ,że wymaga to bardzo dużo wkładu pracy ze strony Radnych,aby tym ludziom pokazać ,że można inaczej, że da się! Jeżeli odzyskają wiarę w sens robienia ,,czegoś" i ,że można inaczej,normalnie,to sami zaistnieją w tym mieście i nie będzie trzeba zabiegać o ich frekwencję na wyborach.Ludzi należy uświadamiać ,nagłaśniać nieprawidłowości pozyskać ich zaufanie.Piękne miasto,wspaniali ludzie!
Róbmy swoje !
#3 | mieszkaniec Sosnowca dnia 16.06.2009 19:05
Referendum to kolejny idiotyczny pomysł PO i PIS
#4 | ludek dnia 16.06.2009 15:50
Nie posiadam telewizora.
#5 | Alejaj dnia 16.06.2009 15:48
... co zrobiono... ???

Do wyborów zachęcała cała prasa, radio i telewizje wszelkiej maści - od kilku tygodni, codziennie, na okrąglo, dziesiatki programów przedwyborczych, spotkań, debat i kampanii politycznych - głośno i nachalnie !. Czyżby nie wszędzie w Sosnowcu docierała telewizja i dochodziły gazety ? A i o tym naszym referendum wiedziało mnóstwo ludzi - nie wiedziało tylko po co i dlaczego ta zabawa, autorzy pomysłu zachowali sens tylko dla siebie... na dziesiątki pytań, chocby w internecie, nie byli łaskawi odpowiedzieć.
#6 | ludek dnia 16.06.2009 10:46
A co zrobiono żeby zachęcić mieszkańców do czynnego uczestnictwa w wyborach ,czy referendum ????
#7 | MPO dnia 16.06.2009 10:39
Łącząc referendum z wyborami do parlamentu europejskiego z góry wiedzieli że nie przejdzie, ponieważ frekwencja będzie około 20%, a próg był wyższy.
#8 | @flanker dnia 16.06.2009 09:50
To coś jak z tym gadaniem dziada do obrazu - no to może zrozumiesz prostym żołnierskim językiem - gdyby nawet WSZYSCY co ruszyli wtedy dupę z domu , zaglosowali na śmieci to i tak sprawa byłaby przegrana. Bo zdecydowanej wiekszości się nie chciało i tyle. Zganiać mozna teraz nawet na słynne banery Klepacza i stan pogody. Główny błąd polegał na terminie zbieżnym z wyborami. Gdyby termin był INNY to można dywagować o informacji i propagandzie. Opozycjo, nie bij piany, weż się do roboty bo przy przyszłych wyborach będzie podobnie. Propnujcie coś konkretnego.
#9 | Flanker dnia 16.06.2009 08:51
No tak tylko tutaj mamy do czynienia z sytuacją, że frekwencja w referendum jest dwa razy mniejsza niż w wyborach w sytuacji gdy punkty głosowania w wyborach i referendum były obok siebie !! Prawdą jest, że kampania informacyjna nie istniała. Przesukałem szereg sosnowieckich portali sosnowiec.pl, sosnowiec.info.pl, sosnowiecfakty.pl niczego z nich się nie dowiedziałem. Chociażby odpowiedzi na pytanie, które zadawało zapewne wielu tych, którzy mieszkają w bloku. Czy przejęcie przez Gminę obowiązku wywozu śmieci oznacza, że pozycja ta zniknie z czynszu, który płacę co miesiąc? itd. Nie wiem kto imiennie był odpowiedzialny za to referendum nie zmienia to faktu, że powinien ponieść konsekwencje.
#10 | nawias dnia 16.06.2009 08:39
a czy kto zauważył jak latwo żonglować rzeczywistoscią... do glosowania na europosłów poszła garstka mieszkańców i nawet gdyby każdy z nich zagłosował na "śmieci" to i tak referendum byloby NIE WAŻNE ! Ale nic to, dalej trzepie się mózgi że referendum padło bo... Górski, Dabrowski, Kurier Miejski itd... jak wygodnie. Kto tu kogo uważa za idiotow ? To liczono na to że więcej pójdzie na referendum niz na wybory ?
A może ludzie olewaja to wszystko bo mają dosyć tej "polityczki" tych naszych "polityczkow", kłótni i wzajemnego napuszczania.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney