Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Prace i plany papieskie...- bardzo obfite i kosztowe!

Od początku istnienia serwisu wiele uwagi poświęcamy pracy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II w Sosnowcu. Zamierzamy ten wątek kontynuować, ponieważ coraz więcej spraw związanych z jego pracą budzi poważny niepokój. Plany zagospodarowania papieskiego Placu zmieniają się jak w kalejdoskopie. Niestety, inwestycja staje się coraz większa i rosną przewidywane koszty. Potwierdza to artykuł „Prace i plany papieskie...”, autorstwa Magdaleny Pudo, zamieszczony w 3 numerze Kuriera Miejskiego. Prezentujemy jego treść w całości.Cały czas trwają przygotowania do budowy pomnika Jana Pawła II. Pod koniec marca w magistracie odbyła się konferencja prasowa, podczas której władze samorządowe dyskutowały z komitetem społecznym i autorami projektu zagospodarowania placu przy Gwiezdnej, na temat realizacji inwestycji i planów na przyszłość. Według pomysłodawców przedsięwzięcia pomnik będzie doskonałym upamiętnieniem wizyty, z którą Papież przyjechał do Sosnowca w czerwcu 1999 roku.
- Chcielibyśmy, żeby ofiarodawców było zdecydowanie więcej, bo plany związane z placem są bardzo obfite i kosztowne - mówi doktor Emilian Kocot, jeden z pomysłodawców powstania - papieskiego pomnika w Sosnowcu. - Plan zagospodarowania placu zrodził się już dawno, a inicjatywa wyszła od prezydenta Kazimierza Górskiego.Idea zagospodarowania placu właściwe od kilku lat jest nieprzerwanie dyskutowana. Pomysł pojawił się zaraz po tym, jak Jan Paweł II opuścił Sosnowiec, realizacji nie może doczekać się do dziś.
Przed rokiem Rada Miasta wyszła na przeciw oczekiwaniom mieszkańców i nadała terenom przy ulicy Gwiezdnej nazwę Placu im. Jana Pawła II.
- Właściwie od momentu, w którym Papież stąd odjechał nikt nie mówił o tym miejscu inaczej, jak tylko plac papieski - mówi Grzegorz Dominik, mieszkaniec osiedla.
Doktor Emilian Kocot podkreśla, że śmierć Jana Pawła II oraz tłumy ludzi, które zebrały się wtedy na placu pokazały, że to miejsce już zawsze będzie należało do polskiego papieża.Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem księdza biskupa Adama Śmigielskiego, które odbyły się na placu sprawiły, że miejsce zostało jeszcze raz uświęcone i ma ściśle określoną tradycję – dodaje główny orędownik pomysłu.Autorem pierwszego pomysłu zagospodarowania placu był Przemysław Wacławczyk z sosnowieckiego magistratu. Od tamtej pory pomysł ewoluował, a za pracę nad nim wzięli się kolejni architekci. Do władz miasta i komitetu społecznego zgłaszali się kolejni ludzie z własnymi projektami zagospodarowania placu. Prosili by uczcić to miejsce i godnie je zagospodarować.
Tereny przy Gwiezdnej są największym placem w mieście, na którym mogłyby odbywać się kulturalne imprezy plenerowe. Jest to miejsce na koncerty, spektakle. Wszystko z zachowaniem szczególnej wrażliwości i pamięci patrona tego wyjątkowego skrawka ziemi.Uczestnicy konferencji zapewnili, że w siódmą rocznicę odwiedzin Papieża w mieście, pomnik Jana Pawła II stanie na cokole wylanym z żelbetonu. Reszta, którą stanowi scena w kształcie barki, na realizację będzie musiała poczekać.
W czasie spotkania pojawiły się także pomysły, by przy Gwiezdnej zbudować, zagłębiowskie centrum kultury im. Jana Pawła II lub by każda sosnowiecka rodzina posadziła tam własne drzewo.
Źródło: MAGDALENA PUDO – Kurier MiejskiŹródło: www.kuria.sosnowiec.pl

Autor: Piotr Dudała | 14/04/2006
Komentarze
#1 | Glasiow dnia 05.02.2015 00:18
About the comments, I deeliitfny agree with you that I don't need to respond to every comment. I've stopped doing that now. It's just time-consuming, and seems a little ::gasp:: fake if I really don't know how to respond to a commentor. And yes, lots of them might just say Great post! at which point I would say . ? So yes, I've discovered that I don't have to respond to every comment. As for emailing the comments, I like that you do that. I still don't but that's because I'm lazy. My thing is, if I leave a comment where I really want a response (knowing most bloggers these days now answer their comments) I'll go back to that post myself. But that's only if I really, really want to get in on the discussion. (And usually I do if I leave a long-ass comment like this one.) So there's my two cents.
#2 | Omar dnia 18.12.2014 05:00
Thanks for such a useful post Nina! As a new bloeggr, your tips were very timely. And I really like your tip about replying to comments (and I won't expect you to reply to this oneSmile
#3 | Dea dnia 18.12.2014 02:25
. . . but we did discuss ). I can't blvieee you even tried to visit everyone and comment back every time. Seriously, that would be crazy!!!! I'm glad you've cut yourself some slack. I cut plenty for myself!
#4 | Zeila dnia 17.12.2014 22:47
P.S.LOVEd this post, sorry about the novel I left.I guess I had a lot held in me, huh?ALSO: does the reply back/cc thing work only with WP, and not blogger blogs?
#5 | Bumar dnia 19.04.2006 07:47
Wszyscy członkowie Komitetu są papiescy, nawet bardziej papiescy niż sam papież - jak mówi przysłwoie. Ich plany są papieskie, ich myśli są papeiskie, ich działania są papieskie!
#6 | Serwus dnia 18.04.2006 15:28
Trawa by się przedała, ale bez tej kosztownej reszty.
#7 | Pabel dnia 18.04.2006 12:08
kompleksy rety rety!! Smile)ale moze chociaz trawke fajna posadza
#8 | Mega dnia 16.04.2006 04:59
Dotychczas mówiono o olbrzymich wymiarach w "pionie", teraz widzimy, że jeszcze większe są w "poziomie"! Chcą przebić wszystkich, a to pewnie będzie największy pomnik Jana Pawła II na świecie.
#9 | anonim dnia 15.04.2006 22:29
Na miejscu autorki tekstu zastanowic by sie wypadało, czyw ogóle o takich bzdurach pisac, jak sadzenie drzewek przez rodziny. Ale widac autorkanie zwraca uwagi na to o czym pisze, byle tylko pisac.
#10 | ozych dnia 15.04.2006 19:20
Koszmar, wygląda jak pogańska świątynia !
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney