Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Porozmawiajmy, jaki będzie 2006 r. w naszym mieście?

Półtora roku temu w tekście „Czy jako miasto straciliśmy na znaczeniu?”, który opublikowała Gazeta Wyborcza napisałem: iż fakty wskazują, że w ciągu ostatnich lat prestiż miasta znacznie ucierpiał. Jako dowód podałem m.in, że w ciągu ostatnich piętnastu lat ubyło ponad 30 tys. mieszkańców i straciliśmy podobną ilość miejsc pracy, co przełożyło się na olbrzymie bezrobocie. Lista „dowodów” była całkiem spora (patrz poniżej). Od tego czasu sporo się zmieniło i... wciąż się zmienia. Co jeszcze powinno się zmienić? Zapraszam do dyskusji!Przyjrzyjmy się tej liście sprzed kilkunastu miesięcy. Napisałem wtedy, iż w centrum miasta nie ma żadnej restauracji światowych sieci (McDonalds, Pizza Hut, KFC). Nadal ich w centrum nie ma!. To jest jednak średnio ważne, są na obrzeżach miasta. Nie powstało jeszcze mulitikino, mimo że firma, która się do tego przymierzała, otwarła obiekt w Katowicach. Obecnie jest już Multikino Helios.Nie udało się wybudować aquaparku na Kresowej. Nadal go nie ma, choć pewnie temat nie powinien być całkiem zamknięty. Wypominałem, iż na inwestycję w mieście nie może wciąż zdecydować się firma Plaza. Już jest porządne ogrodzenie i dziura w ziemi. Na wiosnę pewnie ruszą prace. Pisałem, że nie znalazł się inwestor dla „górki’ na Środuli. To też jest już nieaktualne, choć tej zimy wyciągu nie będzie. Utyskiwałem, ze specjalna strefa ekonomiczna nie spełnia oczekiwań. Tutaj wciąż chyba nie jest jeszcze najlepiej.Zamknięto jakoś wtedy EMPiK przy ul. Małachowskiego. Jest już od jakiegoś czasu, duży i nowy w Plejadzie. Zauważyłem też, że nie zatrzymują się w Sosnowcu pociągi międzynarodowe (Eurocity). Zaczęły w końcu w Sosnowcu stawać! „Omijały” nas autobusy PKM udające się na lotnisko w Pyrzowicach, grzmiałem, mimo że przejeżdżają przez miasto i mogłyby się zatrzymywać. Ten problem najszybciej został rozwiązany. Po 2 czy 3 miesiącach. Na koniec napisałem wtedy, iż takich przykładów można podać więcej.Sporo się w mieście od tamtego czasu zmieniło na korzyść i pewnie więcej zmian nastąpi w roku przyszłym roku. Ale sporo jest jeszcze spraw zaniedbanych, choćby sprawa bezpieczeństwa w mieście, wyglądu i stanu infrastruktury wielu osiedli, stanu nawierzchni ulic, wyposażenia budynków. Budżet miasta na 2006 r., o charakterze wybitnie wyborczym, czego dowodem jest fakt, iż wydatki na inwestycje wzrosną o ponad 150% w stosunku do roku poprzedniego, będzie największy w historii miasta.Planowane są nowe inwestycje właściwie we wszystkich dziedzinach. Jak one i czy w ogóle przełożą się na nasze codzienne życie? Czy dla nas mieszkańców miasta będzie to również lepszy rok? Czy planowane inwestycje idą w kierunku zgodnym z oczekiwaniami społecznymi? Co w mieście powinno się zmienić? Czego jeszcze nie zrobiono albo nawet nie zaplanowano? Co zrobić, żeby prestiż miasta rósł? Zapraszam do dyskusji!Piotr DudałaNiektóre planowane inwestycje


• 22 mln zł (w tym 15 mln zł z UE) – budowa Centrum Dydaktyczno-Naukowego Neofilologii Uniwersytetu Śląskiego.

• 5 mln zł (w tym 3,5 mln zł z UE) – kolejny etap przebudowy ul. Piłsudskiego w ramach projektu „Dostępne Centrum”.


• 4,5 mln zł – adaptacja budynku po dyrekcji byłej dyrekcji kopalni Niwka-Modrzejów na potrzeby Politechniki Śląskiej.


• 27 mln zł (w tym 20 mln zł z UE) – przebudowa Drogi Krajowej 79.

• 57 mln zł (w tym 27 mln zł z UE) – gospodarka ściekowa (budowa kolektora „Bobrek”).Wybrane wydatki

• Gospodarka komunalna pochłonie 92 mln zł. Oprócz wydatków na budowę Kolektora Bobrek planowane są też wydatki na zimowe i letnie utrzymanie dróg, ulic, zieleni i składowiska odpadów.


• Pomoc społeczna – na ten cel będzie ponad 91 mln zł. Obok zasiłków pieniężnych gmina udziela też pomocy w postaci węgla, bezpłatnych posiłków, odzieży itp. Ponadto wspiera osoby w podeszłym wieku, bezdomnych i pokrzywdzonych.


• Transport pochłonie 85 mln zł. W sumie tej kryją się inwestycje i remonty dróg w Sosnowcu oraz utrzymanie komunikacji lokalnej. W porównaniu z 2005 rokiem zaplanowane wydatki będą wyższe o ponad połowę.


• Kultura i sport będzie kosztować 32 mln zł. Wydatki te wiążą się z utrzymaniem placówek kulturalnych i sportowych oraz planowaną organizacją imprez kulturalnych.


• Administracja dostanie 29 mln zł. Z uwagi na inwestycje planowane jest zatrudnienie nowych urzędników. Wiąże się to także z nowymi pomieszczeniami i z wymianą przestarzałego sprzętu komputerowego.


• Zdrowie i bezpieczeństwo publiczne są w zasadzie finansowane z budżetu państwa oraz Narodowego funduszu Zdrowia, ale dofinansowanie gminy wyniesie 20 mln zł.źródło: DZAutor: Piotr Dudała | 29/12/2005
Komentarze
#1 | krosss dnia 30.12.2007 16:11
Sosnowiec żondzi
#2 | REKSIO dnia 03.08.2006 18:43
KIEDY BEDE MOGL POJEZDZIC NA IGIELICIE NA SRODULI
#3 | Rafal dnia 02.01.2006 23:00
Czy wiadomo kiedy będzie kanalizacja na ul. Traugutta (Dańdówka)? Czy to jeszcze zbyt odległe pytanie?
#4 | pawlo dnia 02.01.2006 23:00
Po co nam ta filia Politechniki? Rozproszone wydziały są sprzeczne z duchem uczenlini wyższych
#5 | MILO dnia 01.01.2006 23:00
Nie widzę nic na temat inwestycji na Stadionie Ludowym, a zapewnienie tow. prezydenta Górskiego były takie gorące.
#6 | jan dnia 01.01.2006 23:00
Po co było z gminy dawać pieniądze na stadion im. Płatka? Trzeba było wybudować jeden lub gruntowny remont na Kresowej,w wtedy zawody szkolne odbywały by się na ludowym.Miasto zostało narażone na koszty a w związku z tym my podatnicy!!!Ten przy Mirockiego nadaje się dla przedszkolaków,a nie na zawody!!!!Opozycja w poprzednie kadencji mówiła o tym,ale nikt nie słuchał !!!!!!!!!
#7 | wiktor dnia 01.01.2006 23:00
a co z bezpieczeństwem publicznym?
#8 | Jacek dnia 01.01.2006 23:00
JA przede wszystkim chciałbym ,zeby żyło sie bezpieczniej ( np. sprawa Klaudii), ale władze miasta nie robią nic w tym kierunku.;/
#9 | jolka dnia 01.01.2006 23:00
Opóżnienie programu Bobrka a w związku z tym kanalizacji{40% miasta nie ma kanalizacji},głównie peryferia,a tam mogły by być inwestycje i mniejsze bezrobocie.Górski z Łukawskim załatwiali pieniądze 6 lat,nie umieli napisać wniosku nieudaczniki!!!!!!
#10 | olo dnia 01.01.2006 23:00
Likwidacja Kuriera Miejskiego,który kosztuje bardzo dużo a jest tubą SLD i daje naczelnemu
dobrą pensyjkę!!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney