Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wielka Rura, czyli jak zdobyć surowiec dla Radochy II!

Dla uporządkowania w Sosnowcu gospodarki ściekowej oraz spełnienia wymagań Dyrektywy 91/271/EWG dot. oczyszczania ścieków komunalnych, już wiele lat temu władze miasta podjęły działania mające na celu przygotowanie programu, który kompleksowo rozwiązuje problemy w tej dziedzinie. Przedsięwzięcie związane z budową kolektora sanitarnego „Bobrek” i modernizacją oczyszczalni ścieków „Radocha II” to ogromnie ważna i oczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja - czytamy w informacji prasowej przygotowanej przez sosnowiecki Urząd.Możliwość jej realizacji poprzedzona była długotrwałym procesem regulacji stanów prawnych gruntów, opracowania dokumentacji studialnej i projektowej, uzgodnień technicznych, a następnie aplikowania o środki Unii Europejskiej.W grudniu 2003 r. Komisja Europejska podpisała Memorandum Finansowe dla realizacji Projektu pn. „Gospodarka ściekowa w Sosnowcu” (nr 2003/PL/16/P/PE/039), na mocy którego Gmina Sosnowiec otrzymała dotację z Funduszu Spójności w wysokości 16.355.500 euro, co stanowi 70% kosztów kwalifikowanych projektu, szacowanych na 23.365.000 euro.
Podpisanie umowy na wykonanie robót budowlanych to wydarzenie wyjątkowe – wieńczy sukces wielu ludzi zaangażowanych od lat w przygotowanie przedsięwzięcia do realizacji, które potrwa 20 miesięcy.
Wykonawcą umowy jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „POL-AQUA” S.A. (lider konsorcjum), WARBUD S.A., Budownictwo Drogowe „ALTKOM” Sp. z o.o., a funkcje Inżyniera Kontraktu nadzorującego realizację robót zgodnie z warunkami kontraktowymi FIDIC pełni konsorcjum firm: ECM Group Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum) oraz „Zakłady Budownictwa Mostowego” Inwestor Zastępczy Sp. z o.o.Wybudowanie kolektora ściekowego o łącznej długości ok. 15,5 kilometra wraz z 4 przepompowniami ścieków (trzy w miejscach po zlikwidowanych nieefektywnych oczyszczalniach Porąbka, Kozibąka, Kazimierz-Ostrowy oraz głównej przepompowni przetłaczającej również ścieki z Mysłowic) oraz modernizacja oczyszczalni ścieków „Radocha II” to zasadnicze zadnia Projektu.Kolektor będzie przebiegać przez południowo-wschodnie dzielnice miasta do oczyszczalni „Radocha II”.Istniejące obiekty oczyszczalni ścieków zostały zaprojektowane w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku dla innych ilości ścieków oraz stężeń zanieczyszczeń. Obecnie przez oczyszczalnię przepływa około 30.000 m3 ścieków na dobę. Modernizacja oczyszczalni nie tylko zwiększy jej potencjalną przepustowość do 65.000 m3, ale również pozwoli na jej stabilniejszą pracę. Modernizowany w ramach Projektu ciąg technologiczny oparty został o nowoczesne rozwiązania z biologiczną denitryfikacją, defosfatacją oraz chemicznym strącaniem fosforanów.W ramach modernizacji oczyszczalni ścieków „Radocha II” wykonanych będzie szereg prac mających na celu uruchomienie istniejących ciągów technologicznych oraz podniesiona zostanie sprawność istniejących urządzeń.Realizacja Projektu „Gospodarka ściekowa w Sosnowcu” to pierwszy etap porządkowania gospodarki ściekowej w mieście.Aktualnie opracowywany jest II etap Projektu dot. budowy kanalizacji zlewni kolektora „Bobrek” oraz budowy sieci kanalizacji ściekowej, deszczowej i wodociągowej w rejonach dotychczas nie skanalizowanych lub terenach, na których sieci są w bardzo złym stanie technicznym.W wyniku realizacji przedsięwzięcia uzyskany zostanie efekt ekologiczny, spełnione zostaną standardy ekologiczne Unii Europejskiej dot. oczyszczania ścieków komunalnych, poprawi się stan środowiska i jakości wód poprzez redukcję zanieczyszczeń zrzucanych bezpośrednio do rzek Bobrek i Przemsza, co podwyższy standard życia mieszkańców, jak również stworzone zostaną warunki do inwestowania dla przedsiębiorców na terenach wyposażonych w nową infrastrukturę techniczną.W finansowaniu Projektu „Gospodarka ściekowa w Sosnowcu” partycypować będą częściowo gminy Mysłowice i Katowice oraz RPWiK S.A. w Sosnowcu z uwagi na fakt, że ścieki z Mysłowic i Katowic będą przejmowane przez wybudowany w ramach Projektu kolektor „Bobrek”, a następnie będą dostarczane na zmodernizowaną w ramach Projektu oczyszczalnię ścieków „Radocha II”.


źródło: UM Sosnowiec
Autor: Piotr Dudała | 17/04/2006
Komentarze
#1 | AhyuWandrha dnia 17.12.2014 16:03
I have got one recommendation for your wbstiee. It appears like right now there are a couple of cascading stylesheet issues while opening a number of web pages inside google chrome as well as safari. It is running fine in internet explorer. Possibly you can double check that.
#2 | tusy dnia 22.04.2006 08:53
żartujesz z tą otwartością?
#3 | sand dnia 22.04.2006 08:34
...i trafi do otwartej na ludzi p. Dyrektor RPWIK!
#4 | Janusz dnia 19.04.2006 10:24
Myśl, że kupa przepłynie ponad 15 kilometrów jest naprawdę intrygująca.
#5 | Pazdro dnia 18.04.2006 20:41
Kolektor Bobrek "tworzy" wspaniały tegoroczny, wyborczy budżet.
#6 | Farel dnia 18.04.2006 20:35
Przecież są dzisiaj małe, a nawet domowe oczyszczlnie ścieków. Po co więc przerzucać twoje małe gówienko i tą całą kupę gówna wielką rurą? Chłopie, daj spokój, wszystko kosztuje, transport gówna też!
#7 | Chuck Norris dnia 18.04.2006 20:24
lepiej zeby plynelo 15,5 km niz zeby szlo w krolowa rzek - Przemsze
#8 | Farel dnia 18.04.2006 20:15
Pomyśl, otwórz swoją wyobraźnię, że twoje gówno popłynie co najmniej 15,5 km. To chyba rekord świata. Oczywiście, zapłacą za to twoi znajomi!
#9 | Chuck Norris dnia 18.04.2006 20:04
I bardzo dobrze! Przynajmniej bede mogl zrobic co trzeba bez obaw o przepelnione szambo u moich polskich znajomych na jezorze.
Just do it - KzP
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney