Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Powstanie Zagłębiowski Szlak Zabytków Techniki

Starostwo Powiatowe w Będzinie przygotowało 35 obiektów. Ostatecznie na liście znalazło się 12 "perełek", reprezentujących region Zagłębia Dąbrowskiego - pisze red. Jędrzej Bogus, w portalu www.mmsilesia.pl.

- Starostwo Powiatowe poprosiło nas o ocenę wybranych przez siebie miejsc. My dokonaliśmy analizy zrobiliśmy opis historyczny i przesłaliśmy go do Starostwa, dzięki czemu z wszystkich proponowanych miejsc udało się stworzyć Zagłębiowski Szlak Zabytków Techniki - mówi MM Silesii Dariusz Walerjański, dyrektor Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki w Zabrzu. - Byłby to sub szlak, który już mógłby powstać, w skład którego wchodziłyby obiekty kolejowe, przemysłu ciężkiego, ale również osiedla robotnicze z 5 miast i gmin Zagłębia Dąbrowskiego - dodaje dyrektor.
Starostwo Powiatowe zaproponowało 35 obiektów, które zostały poddane analizie, by ostatecznie wybrać 12 najważniejszych, godnie reprezentujących region. Cześć obiektów musiała zostać odrzucona ze względu na koszty związane z ich renowacją. Szlak prowadziłby z Czeladzi, przez Będzin, Grodziec, Dąbrowę Górnicza do Sosnowca. W założeniu nie ma konkurować z istniejącym już Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a jedynie uzupełnić go o obiekty, które warto ocalić od zapomnienia.
- Nie było celem naszym i Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego, które zainicjowało akcję konkurowanie z już istniejącym szlakiem, a jedynie zwrócenie uwagi, że znajdują się obiekty, które często są zapomniane i nie ma na nie pomysłu jak np. dworzec kolejowy w Maczkach - mówi MM Silesii Piotr Dudała, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie. - Stworzenie takiego sub szlaku pomoże w ocaleniu tych obiektów przed zapomnieniem, bo z roku na rok są w coraz gorszym stanie - dodaje rzecznik.Na liście znalazły się: stary dworzec i nowy dworzec w Będzinie, Galeria Elektrownia (jako miejsce pełne energii), zabudowania kopalni Saturn i osiedle górnicze Piaski w Czeladzi, wieża ciśnień w Grodźcu (o konstrukcji stalowej), Elektrownia Łagisza (w której będzie możliwość zwiedzenia zakładu i dowiedzenia się jak powstaje energia cieplna), dąbrowskie muzeum Sztygarka wraz ze sztolnią ćwiczebną, Biały Młyn wodny na Białej Przemszy w Okradzionowie, XVIII-wieczna wieża gichtowa w Porębie a w Sosnowcu kopalniana elektrownia oraz karczma w Ostrowach Górniczych, w której będzie można odpocząć po zwiedzeniu szlaku.Dodatkowo znaleźć się ma maszyna wyciągowa, elektryczna z I połowy XX wieku z kopalni "Paryż", jednak jak na razie nie udało się jej odnaleźć. Oferta ma uzupełnić już istniejącą listę zabytków techniki.- Jako centrum nie chcemy tworzyć podziałów. Skupiamy się na całym województwie i dlatego popieramy tworzenie sub szlaków, których obiekty często nie spełniają wszystkich wymaganych kryteriów, jednak stanowią niewątpliwie atrakcję dla turystów. Warto by powstawało coraz więcej takich list - podsumowuje Walerjański.Lista została opracowana przez Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego przy współpracy z Starostwem Powiatowym w Będzinie, którego starosta Adam Lazur jest bardzo przychylny takim inicjatywom społecznym. Opracowaniem historycznym i oceną zajęli się Dariusz Walerjański i Magdalena Szczypkowska z Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki.


Autor: Jędrzej Bogus, www.mmsilesia.plAutor: Piotr Dudała | 07/07/2009
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney