Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Chęciński, Pięta: Będą pieniądze na salę koncertową przy szkole muzycznej w Sosnowcu

W czwartek Katowice odwiedził Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski - informuje serwis www.mmsilesia.pl. Rozmawiał z środowiskiem kulturalnym Śląska, odwiedził Bibliotekę Śląską, tereny przyszłego Muzeum Śląskiego i Filharmonię Śląską. Jak dowiedzieliśmy od Arkadiusza Chęcińskiego, wiceprzew. Rady Miejskiej, Minister podczas podczas spotkania w Filharmonii Śląskiej zapewnił, że będą środki na budowę slai koncertowej przy Szkole Muzycznej im. Jana Kiepury w Sosnowcu. W spotkaniu z ministrem Zdrojewskim uczestniczyli, wspierający od początku tę sprawę, zagłębiowscy posłowie Platformy - Jarosław Pięta i Grzegorz Dolniak.

Minister Zdrojewski, odpowiedział A. Chęcińskiemu, że na 99 proc. budowa sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych im. J.Kiepury otrzyma dofinansowanie ministerstwa.Wizyta ministra rozpoczęła się od spotkania w Bibliotece Śląskiej, gdzie podpisano umowę dotyczącą Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Minister spotkał się z członkami Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, przedstawicielami samorządów, w których ŚBC działa, kolegium Rektorów Szkół Akademickich oraz Niepublicznych województwa śląskiego i opolskiego i członkami Rady Programowej Biblioteki Śląskiej. Zaprezentowany został także dorobek Śląskiej Biblioteki Cyfrowej oraz projekt Śląskiej Internetowej Biblioteki Zbiorów Zabytkowych.

O tym, jak ważny to rok dla śląskiej kultury dyskutowano podczas konferencji prasowej, w której oprócz ministra Zdrojewskiego wzięli udział: marszałek województwa sląskiego, Bogusław Śmigielski i oraz dyrektor Biblioteki Śląskiej, prof. Jan Malicki.

- Największe w ostatnich latach zaniedbania dotyczące warszawskiego spojrzenia na określony region dotyczyły województwa śląskiego. To na szczęście się zmienia - mówił minister Bogdan Zdrojewski. - Umowa z Biblioteką już została podpisana, z Filharmonią stanie się tak w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.(umowa o dofinansowaniau została już podpisana - przyp. red.). Nie zapominamy o projektach kluczowych, jak NOSPR. Śląsk musi zajmować kluczowe miejsce na kulturalnej mapie Polski - dodał.- Wsparcie ze strony ministerstwa jest dobrze pożytkowane, podnosi poziom życia i zmienia obraz regionu. Za sobą mamy już chude lata, chciałbym by przed nami było nie 7 a 77 lat tłustych - dodał marszałek, Bogusław Śmigielski.Minister Zdrojewski stwierdził iż większość projektów z obecnego rozdania finansowego powinna być skończona w ciągu najbliższych 2,5 do 3 lat. Zdrojewskiego szczególnie cieszy budowanie przestrzeni kulturalnej wokół Spodka. - Z NOSPR-em było trochę problemów, wniosek złożony do konkursu miał wady formalne, ale wszystko jest na dobrej drodze. Wokół Spodka powstanie fantastyczny kulturalny adres, który będzie widoczny w skaliu europejskiej - mówił Bogdan Zdrojewski.

Kolejny punktem wizyty ministra były tereny dawnej KWK Katowice, a w przyszłości - nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Tam miało miejsce spotkanie z środowiskiem kulturalnym śląska, w którym oprócz ministra i marszałka wziął udział dyrektor Muzeum Śląskiego, Leszek Jodliński. To trzecie, po krakowskim i poznańskim, spotkanie w ramach "Mapy kultury". Goście zwiedzili teren przyszłej budowy wraz z maszynownią szybu "Bartosz" z zabytkową XIX-wieczną parową maszyną wyciągową oraz dawną stolarnię z wystawą planów i modeli nowego muzeum.Ostatnim punktem wizyty ministra jest siedziba Filharmonii Śląskiej, którą to czeka gruntowna przebudowa. Faza inwestycyjna ma rozpocząć się w IV kwartale 2009 roku i zakończyć pod koniec 2011 roku. W jej ramach powstanie sala kameralna na 110 miejsc, kawiarnia melomana, Zielony Ogródek Muzyczny na dachu budynku, a istniejąca sala koncertowa zyska organy i klimatyzację. Koszt inwestycji to prawie 31,5 miliona, z czego 19,3 miliona pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 12,1 miliona z budżetu województwa śląskiego.źródło: mmsilesia.plAutor: Piotr Dudała | 08/07/2009
Komentarze
#1 | miki dnia 13.07.2009 11:51
Pieniądze przyznał Zdrojewski ale rzeczywiście sam Górski był zaskoczony. To był efekt starannej pracy dwójki posłów z Zagłębia. Mniejsza o promocję.
#2 | ludek dnia 10.07.2009 19:59
Słuchałem wywiadu z Ministrem,który stwierdził ,że przedłożenie przez Górskiego wniosku ,to finał zabiegań o dofinansowanie tej inwestycji.
Co to oznacza ? ,że Górski nie przyczynił się do pozyskania środków finansowych tylko musiał wypełnić DRUK (wniosek) i pewnie pod nim się podpisał .
#3 | anonim dnia 10.07.2009 19:44
przecież Minister był na kilku spotkaniach!
#4 | Boromir dnia 10.07.2009 19:43
a na stronie sosnowiec.pl pisze ze minister obiecal Kaziowi gorskiemo, a jedynym z rady mista ktory byl na spotkaniu byl radny BOSAK, wioec kto pisze prawde?
#5 | Boromir dnia 10.07.2009 19:23
nie ma sie co oszukiwac, PO rzadzi w kraju i tylko PO jest w stanie zalatwic cos z centrali dla Sosnowca, niestety Kaziu juz nic nie zalatki bo koledzy juz dawno nie rzadza krajem.
#6 | marcel dnia 10.07.2009 06:52
Chęciński i Pięta O Sosnowcu i jego mieszkańcach pamięta!!!!
Brawo !!!!!
#7 | uuuuuuuuuuuuuu dnia 10.07.2009 06:05
bez promocji tych nieudaczników - Chęcińskiego ui Pinty...żenada
#8 | ludek dnia 09.07.2009 19:29
S u p e r o w o !!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney