Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Niechciane tablice?

Począwszy od 2003 r. wielokrotnie publicznie występowałem o nadanie przez władze miasta drodze pomiędzy osiedlem Rudna 1, a osiedlem przy ul. Kilińskiego imienia ks. prof. Włodzimierza Sedlaka. Wciąż bezskutecznie. Okazuje się, że nie tylko ulica "ma pecha". Tylko trochę lepiej wygląda sprawa tablicy poświęconej pamięci Profesora - napisałem 30 maja 2008r. Tablica jest, ale jakby jej nie było, ponieważ przemilcza się ją w oficjalnych wykazach miejsc pamięci. Nie ma jej tam.


28 sierpnia 2008r. podczas XXXII sesji, Rada Miasta przyjęła uchwałę o nadaniu nazwy drodze pomiędzy osiedlem Rudna 1, a osiedlem przy ul. Kilińskiego imienia Ks. Włodzimierza Sedlaka.Tablica poświęcona pamięci ks. prof. Włodzimierz Sedlaka znajduje się w przedsionku kościoła pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu, po lewej stronie jego stronie. Została tam wmurowana w listopadzie 2003r., w czasie obchodów 10 rocznicy Jego śmierci, obchodzonych wtedy w naszym mieście. Widnieje na niej inskrypcja:

Ks, prof. zw. dr hab. Włodzimierz Sedlak,
Sosnowiczanin
ur. 1911 - zm 1993

"Natchniony kaznodzieja, wybitny uczony, twórca bioelektroniki. Kapłan wielkiej wiary, wiedzy i pokory.
w X rocznicę śmierci mieszkańcy Sosnowca
.

"Do dziś nie ma tablicy w wykazie miejsc pamięci, prowadzonym przez Śląski Urzęd Wojewódzki. Nie wymieniona jest w związku z tym w podobnym wykazie na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Dlaczego do tej pory, przez tyle długich lat, władze miasta, władne złożyć taki wniosek, go nie złożyły? Kiedy to wreszcie nastąpi?

Nie jest to jedyna pamiątkowa tablica w przedsionku koscioła św. Tomasza. Po prawej stronie znajduje się druga tablica, poświęcona pamięci ofiar stalinowskich represji, na której widnieje data 2 sierpnia 1994 roku. Jej również
nie ma w wykazie miejsc pamięci, prowadzonej przez Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego. Dlaczego? Trudno powiedzieć. Chyba nie dlatego, że widnieje na niej napis:


"Niech Bóg nagrodzi ofiarę o niepodległość Ojczyzny setkom patriotów polskich pomordowanych przez reżim komunistyczny. Poniżej wygrawerowane lata: 1939 - 1956."


Tablica została ufundowana przez Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Zagłębia Dąbrowskiego i Ziemi Zawierciańskiej.


Przypomnę w tym miejscu, że w sosnowieckiej Katedrze wciąż, nie wiadomo dlaczego, nie ma tablicy poświęconej uroczystościom Mielenijnym w maju 1967 roku oraz obecności w niej w tym czasie Arcybiskupa Karola Wojtyły, wtedy Metropolity Krakowskiego. Przy wejściu do Katedry jest tablica poświęcona pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wmurowana w 2001 r. w 100 rocznicę Jego urodzin. Wspomina się na niej obecność Prymasa Tysiąclecia w Katedrze podczas uroczystego Milenium w maju... 1966r. (myślałem początkowo, że jest napisane 1967r.) Tablicy nie ma w wykazie miejsc pamięci. O Arcybiskupie Wojtyle wciąż cisza. Minęło długich 41 lat. Mam jednak nadzieję, że to szybko się zmieni. Sprawą zainteresowała się Komandoria Sosnowiecka Orderu św. Stanisława. Rozmawiałem na ten temat z Maciejem Szymochą. Są za, obiecali pomoc! Jestem dobrej myśli.


Piotr Dudała, 30 maja 2008r.Autor: Piotr Dudała | 12/07/2009
Komentarze
#1 | Lechu dnia 15.07.2009 05:49
sosnowiecki wykaz wygląda żałośnie, bo pokazuje jaki jest stosunek władz tego miasta d historii i tradycji!
#2 | @Bodzio dnia 14.07.2009 14:46
Bodzio nie waryjuj! Wiem, że boli każda antykomunistyczna tablica, oj boli, ale nie potrzeba trzy tysiące tablic, ale tylko 3 (słownie: TRZY) i sprawa będzie załatwiona.
#3 | BODZIO dnia 14.07.2009 14:39
Do tablicy! Trzy tysiące tablic na trzecie tysiąclecie! Lokatorze, nie mieszkaj w domu bez tablicy! Uczniu i nauczycielu! - Dzień bez tablicy dniem straconym! Obywatelu! - Bądź mocarny tablicami!
#4 | Ino dnia 14.07.2009 11:19
Cały ten wykaz wygląda fatalnie. Brakuje mnóstwa zdjęć, zwłaszcza tych "prawicowych" miejsc!
#5 | Tomek dnia 14.07.2009 07:52
Dobra robota ks. Szkoca!
#6 | Uszok dnia 14.07.2009 04:29
tabliczka z nazwą ulicy ls. Sedlaka od strony ul. Mireckiego też zniknęła, ale to chyba wandale?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.