Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Temat wciąż aktualny: Stadion imienia Stefana Płatka!

Stadion lekkoatletyczny przy alei Mireckiego w Sosnowcu będzie nosił imię Stefana Płatka - mogliśmy przeczytać w DZ pod koniec kwietnia 2005r. Taką decyzję podjęli sosnowieccy radni, którzy postanowili uczcić pamięć swojego zmarłego kolegi i szefa.


Komentarz redakcyjny: Minęło od tego czasu ponad 4 lata. Temat jednak wciąż pozostaje aktualny, bo stadion MOSIR-u rozbudowuje się. Nie długo będzie to cały kompleks obiektów. Uważamy, że do sprawy należy wrócić, bo nie była to dobra decyzja. Z Sosnowca pochodzi szereg wybitnych sprawozdawców sportowych. Obok najbardziej znanego red. Jana Ciszewskiego, należy tu wymienić red. Ryszarda Dyję, red. Jerzego Zmarzlika oraz jedego z najpopularniejszych po wojnie sprawozdawców sportowych red. Witolda Dobrowolskiego. Czy nie są to postacie, które o wiele bardziej zasługują na wyróżnienie, które przyznano Prezydentowi Płatkowi? Chyba jednak zrobiono to trochę na wyrost i po partyjnej znajomości?Stefan Płatek przez 9 lat był wiceprezydentem Sosnowca. Od 1994 r. przez wiele lat był odpowiedzialny za sprawy związane z kulturą, ze sportem i rekreacją. Zmarł w 2003 r.
— Ogromne umiejętności i godna podziwu pracowitość uwidaczniała się w postaci kolejnych realizowanych przedsięwzięć sportowych i kulturalnych. Osobiście uczestniczył w pracach przygotowawczych wielu projektów m.in. Międzynarodowego Sportowego Turnieju Tańca Towarzyskiego, Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Sportach Zimowych, Sosnowieckiej Spartakiady Szkół Specjalnych, Sportowego Turnieju Miast i Gmin — napisano w uzasadnieniu wyboru patrona.Zasługi wiceprezydenta Płatka są nie do podważenia. Jednak po ogłoszeniu jego decyzji radnych pojawiło się sporo głosów o tym, że wybór nie jest trafny. Niezadowoleni podkreślali, że był cenionym pedagogiem, lecz zajmował się młodzieżą specjalnej troski, a nie lekkoatletyką.źródło: (ps) - POLSKA Dziennik Zachodni

Autor: Redakcja | 19/07/2009
Komentarze
#1 | Leszek dnia 30.01.2015 15:41
powinien być to Stadion im. red. Witolda Dobrowolskiego!
#2 | Piotr Dudała dnia 25.07.2009 20:28
stadion red. Witolda Dobrowolskiego!
#3 | ludek dnia 24.07.2009 20:44
No to jakie są propozycje ???
#4 | @ludek dnia 24.07.2009 19:22
na tej samje ulicy jest już stadin Ciszewskiego!
#5 | ludek dnia 24.07.2009 17:46
Uważam,że powinien to być Stadion im.red. Jana Ciszewskiego.
Gdzie sa kibice Zagłębia Sosnowiec ?????
Dlaczego nie wypowiadacie sie w tej sprawie.
Tut. chodzi o prestiż miasta,stadionu i Waszej drużyny !!!!!!!
#6 | To oni zdecydowali dnia 21.07.2009 13:20
Radni Rady Miejskiej
Okręg I
Adam Wolski, SLD - wiceprzewodniczący
Krystian Dziewior, SLD
Krystyna Krzywda, SLD
Michał Smołucha, SLD
Karol Winiarski, PD
Okręg II
Maciej Adamiec, ?
Tomasz Bańbuła, SLD
Bogusław Kabała, SLD - przewodniczący
Andrzej Jagiełłowicz, Niezależny
Bożena Nowowiejska, Niezależna
Maciej Ornowski, SLD
Witold Ślęzak, ?
Okręg III
Wawrzyniec Bielak, ?
Agnieszka Kopeć, SLD
Anna Sporyszkiewicz, PD
Ireneusz Stokowacki, SLD
Czesław Tondos, SLD
Okręg IV
Ryszard Chmura, SLD
Anna Kamińska-Maciąg, niezależna
Jacek Kazimierczak, SLD - wiceprzewodniczący
Ewa Malik, PiS
Halina Sobańska, SLD
Wiesław Suwalski, ?
Okręg V
Zbigniew Dziewanowski, LPR
Jadwiga Miklasińska, niezależna
Grzegorz Pisalski, SLD
Zdzisław Kempny, SLD
Bogdan Szewczyk, SLD
#7 | @antySzkodnik dnia 21.07.2009 07:58
Sprawa wybitnie dotyczy żywych, a nie umarłych! Poziom wypowiedzi zaś sięgnął bruku. I pomyśleć, że pchacie się ołtarze, barki chcecie Papieżowi budować, oczywiście ignorując opinie innych. A w rzeczywistości jesteście często prostymi, niekulturalnymi i niewychowanymi prostakami, co widać dobitnie na załączonym wyżej przykładzie!
#8 | obserwator dnia 21.07.2009 07:22
Nie wnikam, czy ś.p. Stefan Płatek załatwił dotację do stadionu LA i czy zasłużył na bycie jego patronem?
Przekrętem jest to, że tow. Kazimierz G. podczas kampanii wyborczej w 2006 r.chełpił się, że stadion ukończono. Więc zastanawiam się co teraz robią tam ekipy budowlane?Po prostu kolejny jeden Wielki Blef!Inwestycja i zaplecze stadionu są kończone dopiero teraz, bo przecież za rok wybory!:-)
#9 | antySZkodnik dnia 21.07.2009 05:46
jebane POpaprane małpy zostawcie zmarłych w spokoju !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!A co wy szkodniki zrobiliście dla tego miasrta ? Zmieniliście kilka nazw ulic ? Było też kilka donosików do CBA ? CZy zmarnotrawienie pieniążków na z góry nieudane referendum !!! Precz z tego miasta ryże nieuki ui inne w prostokątnych okularkach buce !
#10 | Stanowisko jest jednoznaczne dnia 20.07.2009 22:07
Stanowisko Zarządu Powiatu Platformy Obywatelskiej w Sosnowcu w sprawie nadania imienia Stefana Płatka Stadionowi Lekkoatletycznemu przy Alei Mireckiego w Sosnowcu

Uchwałą z dnia 21 kwietnia 2005 r. Rada Miasta Sosnowca, zdominowana od wielu lat przez przedstawicieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej, nadała imię Stefana Płatka Stadionowi Lekkoatletycznemu w Sosnowcu. Warto, więc przypomnieć krótką sylwetkę osoby, która w ocenie większości sosnowieckich radnych zasługuje na miano patrona jednego z najnowocześniejszych i największych obiektów sportowych miasta.
Stefan Płatek to były działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a wcześniej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, który przez 9 lat piastował funkcję wiceprezydenta miasta Sosnowca. W uzasadnieniu ww. uchwały czytamy, iż rogromne umiejętności i godna podziwu pracowitość uwidaczniała się w postaci kolejnych realizowanych przedsięwzięć sportowych i kulturalnych. Osobiście uczestniczył w pracach przygotowawczych wielu projektów m.in. Międzynarodowego Sportowego Turnieju Tańca Towarzyskiego, Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Sportach Zimowych, Sosnowieckiej Spartakiady Szkół Specjalnych, Sportowego Turnieju Miast i Gmin.r1; Po przeczytaniu tych kilku zdań nie sposób nie mieć wątpliwości, czy jest to właściwy patron dla tego typu obiektów użyteczności publicznej.
Chcemy więc postawić pytanie- Czy Stefan Płatek zrobił coś więcej, niż wynikało z jego zakresu obowiązków służbowych, za które był wynagradzanym publicznymi pieniędzmi? W naszej ocenie zdecydowanie nie! Śp. Stefan Płatek li tylko wykonywał swoją pracę na stanowisku Wiceprezydenta, a z lektury uzasadnienia nawet nie wynika by przy tym cechowały go śmiałe pomysły, wizje, które następnie by realizował. Również w żaden sposób nie kojarzy się z lekkoatletyką czy innym sportem wyczynowym, tak by pretendować do wzoru dla młodzieży uprawiającej te dyscypliny sportu.
Uchwałę Rady Miasta uznajemy jako zdecydowanie złą, wywołującą najgorsze skojarzenia i zdecydowany sprzeciw. Musi ona zostać zmieniona, bo jest szkodliwa społecznie i tworzy niebezpieczny precedens. Powszechnie przyjęte jest, iż na patronów wybiera się bohaterów o niekwestionowanych osiągnięciach, takich których może zaakceptować cała społeczność lokalna, a nie tylko przedstawiciele wybranej partii politycznej. Osoba patrona ma łączyć mieszkańców miasta, a nie dzielić ich. Uczczenie pamięci Stefana Płatka proponujemy dokonać w sposób bardziej przemyślany, np. poprzez organizację cyklicznych zawodów sportowych Jego imienia, bądź nadaniem Jego imienia sali gimnastycznej szkoły, w której był nauczycielem wychowania fizycznego.
W związku z powyższym apelujemy do Rady Miasta Sosnowca o rewizję błędnej decyzji, tak by przy zmianie opcji politycznej rządzącej miastem uniknąć tego co w przeszłości już doświadczyliśmy, tj. zmian nazw ulic, rond, stadionów, którym nazwy nadawano wyłącznie ze względów politycznych, a nie merytorycznych. Nie chcielibyśmy by wykorzystanie nazwiska Stefana Płatka, nieporównywalnie lepszego człowieka, stało się zadrą w historii naszego miasta, tak jak Ireneusza Sekuły, gdy decyzją Zarządu Miasta, pomimo ówczesnego sprzeciwu opozycji, zostało umieszczone na kurtynie Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Zarząd Powiatu
Platformy Obywatelskiej w Sosnowcu
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney