Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Cichy głos wyborcy

Od początku obecnej kadencji samorządowej odbyły się 54 referenda w sprawie odwołania organu samorządowego. Tylko do końca września w całym kraju odbędzie się kolejne 7 referendów, z czego tylko jedno dotyczące rady gminy.Z danych PKW wynika, że spośród dotychczas zorganizowanych głosowań ws. odwołania organu jst, aż 34 razy lokalne społeczności wypowiadały się w sprawie odwołania wójta (burmistrza lub prezydenta). W pozostałych przypadkach referenda dotyczyły odwołania rady gminy lub miasta.Ze statystyk PKW wynika, że zaledwie 9 referendów lokalnych uznano za wiążące – wszystkie dotyczyły odwołania szefa gminy lub miasta. Wyborcy odwołali:

– prezydentów: Olsztyna i Zduńskiej Woli,

- burmistrzów: Lubomierza i Piwnicznej-Zdroju,

- wójtów: gm. Bałtów, gm. Filipów, gm. Dorohusk, gm. Zgierz.

Wyborcy wypowiedzieli się też w wiążącym referendum za pozostawieniem na stanowisku prezydenta Sopotu.Powodem nieważności pozostałych głosowań była zbyt niska frekwencja, najczęściej nie przekraczająca kilkunastu procent.Najwyższą, w tej kadencji, frekwencję w referendum w sprawie odwołania organu samorządowego zanotowano 2 grudnia 2007 r. w gminie Bałtów (woj. świętokrzyskie). W głosowaniu dotyczącym odwołania wójta wzięło udział aż 69,13 proc. wyborców.Najniższą frekwencję zanotowano 11 stycznia 2009 r. w Szklarskiej Porębie. W referendum dotyczącym odwołania burmistrza oraz rady miasta wzięło udział nieco ponad 5 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców.Tymczasem zgodnie z art. 55 ustawy o referendum lokalnym, jest ono ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. Przy czym do ważności referendum w sprawie odwołania organu jst wystarczy, że weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy brali udział w wyborze odwoływanego organu.Wynik referendum jest wiążący, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Wyjątkiem jest referendum gminne, w sprawie samoopodatkowania się mieszkańców, gdzie wymagane jest oddanie 2/3 głosów.Z danych PKW wynika, że do końca września 2009 r. ma się odbyć 7 referendów lokalnych. Wyborcy będą głosować nad odwołaniem:

- Burmistrza Miasta i Gminy Mikstat (23 sierpnia),

- Burmistrza Łabiszyna (6 września),

- Wójta Gminy Gościeradów (6 września),

- Burmistrza Dziwnowa (6 września),

- Burmistrza Gminy Międzyrzecz (20 września),

- Rady Gminy Przywidz (20 września),

- Wójta Gminy Przywidz (20 września).źródło: serwis.samorzadowy.pap /mp/

Autor: Redakcja | 04/08/2009
Komentarze
#1 | klm dnia 23.08.2009 20:29
Malecki to jest najwiekszy mikstacki dran . Pseudo demokrata, najpierw usuwal krzyze ze szkol , a teraz obsluguje sie dla siebie z miejscowym biznesem. Po trupie , nieuk , nauczyciel z przypadku, arogant, egoista , komuno-faszystowski typ. Twierdzi ze zasluzyl sie Polsce i swiatu, nie wyslugiwal sie obcym mocarstwom. Mial na mysli swojego brata, ktory wyemigrowal do USA, mocarstwa ktore obdarzylo nas kryzysem.Zawiodla ludzka solidarnosc po prawdzie. Zastraszal ludzi w urzedzie i poprzez firmy z nim zwiazane.Dzien prze referendum z ksiedzem uprawial agitacje , a ksiadz to inny zalosny mikstacki akapit.
#2 | ludek dnia 05.08.2009 14:44
Tak właśnie wygląda samorządność !
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney