Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Nowy blask Trójkąta Trzech Cesarzy i Parku Schoena

Powstał Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Sosnowca. Na początku lipca zakończyły się konsultacje społeczne. Obecnie program czeka na przyjęcie przez radę miasta. Zapraszamy do dyskusji!

- Lokalny Program Rewitalizacji koncentruje się na zdegradowanych obszarach miejskich oraz terenach poprzemysłowych. Mamy jeden taki obszar. To rejony hałd po kopalni Porąbka Klimontów na terenie Zagórza. Tam planujemy stworzyć Park Przyrodniczo-Paleontologiczny, łączący funkcję rekreacyjną z naukowymi dokonaniami. Z tej koncepcji postanowiliśmy nie rezygnować. Powstanie cały kompleks składający się z czterech obiektów. Będzie kopuła, gdzie zostanie odtworzony świat sprzed 320 milionów lat, dwa pawilony przyległe, jeden na ekspozycję wykopalisk znalezionych na terenie hałdy, drugi z salami konferencyjnymi, do prezentacji multimedialnych. Całość uzupełni śluza i tunel podwodny - wylicza Grzegorz Frugalski, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej UM, opracowującego Lokalny Program.Znalazły się w nim też przedsięwzięcia drogowe. Klasycznymi przykładami są m.in. przebudowa ulicy Małachowskiego i Warneńczyka, Wojska Polskiego, ulicy Kopalnianej oraz ulicy Okulickiego, czy budowa ulicy Baczyńskiego i Podjazdowej.- Realizacja przedsięwzięcia zlokalizowanego w Obszarze Zachodnim, obejmującym Milowice, ma poprawić komunikację w tym rejonie miasta oraz umożliwić mieszkańcom bezpieczne korzystanie z terenów rekreacyjno-wypoczynkowych Parku Tysiąclecia. Chciałbym zaznaczyć, że działania rewitalizacyjne nie dotyczą jednego obiektu. Wówczas można by zadanie nazwać tylko remontem. Chodzi o cały obszar wymagający zmian. Rewitalizacja ma poprawić szeroko pojęte warunki życia mieszkańców - dodaje naczelnik Frugalski.Szereg przedsięwzięć zaplanowano poza centrum miasta. Na liście znalazły się budowa placów zabaw dla dzieci na Starym Sosnowcu, Milowicach oraz Niwce, rewitalizacja Trójkąta Trzech Cesarzy czy zabytkowego Parku Schoena przy ul. Chemicznej na Pogoni. W parku mają zostać zrobione m.in. alejki, oświetlenie, ławeczki.- Odnowienie otoczenia zabytkowego Pałacu Schoena jest potrzebne, a nowoczesna aranżacja parku poprawiłaby estetykę obiektu. Siedziba Muzuem też zmienia oblicze. Trwa obecnie remont wejścia głównego, który powinien się skończyć na początku września. W parku też przydałby się świeży powiew - podkreśla Zbigniew Studencki, dyrektor Muzeum.W Lokalnym Programie jest też adaptacja Zamku Sieleckiego czy przebudowa obiektu Muzy. Zabrakło natomiast rozbudowy Egzotarium.- Program nie został jeszcze zamknięty. Zespół analizuje uwagi wniesione przez mieszkańców. Wśród propozycji znalazł się wniosek dotyczący między innymi budowy ścieżki rowerowej od Parku Sieleckiego przez Pogoń, placów zabaw na Pogoni oraz propozycja stworzenia ścieżki dla jeżdżących na rolkach w Parku Sieleckim - stwierdził naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej. UM.Na poszczególne inwestycje gmina będzie pozyskiwać fundusze unijne lub środki z partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli przy udziale inwestora prywatnego. Program zakłada realizowanie inwestycji od tego roku do 2013.Anna Polewiak - POLSKA Dziennik Zachodni
Autor: Redakcja | 07/08/2009
Komentarze
#1 | uczeń ZSAB dnia 06.04.2010 11:53
Wg mnie najpierw zajmijmy sie tym co jest i doprowadźmy to do stanu używalności. A wymyślanie nowych żeczy może poczekać. Są obszary gdzie przydały by sie porządki. Żeby wejść w nowoczesność pokażmy też historię. No ale kto o tym bedzie pamiętał Sad
#2 | patryk dnia 09.08.2009 19:44
Towarzysz Kazimierz G. wray y ekip obieca wsyzstko wyborcom!
#3 | Piotr Dudała dnia 08.08.2009 10:36
Wszystko na to wskazuje. Zamiast muzeum pająków może lepsze by było Realnego Socjalizmu, co kiedyś proponowałem, czy lepiej nawet Muzeum Solidarności. Eksponatów sosnowieckie Muzeum ma dość, nie byłoby z tym żadnego problemu. Zamiast tworzyć wystawy dotyczące prehistorii, pająków, wiji, ważek i skorpionów, lepiej przybliżyć współczesnym ich najnowszą historię. To, że Unia Europejska (nie jest to takie pewne) da nam 85 mln jest OK, ale pamiętajmy, że my musimy mieć swoje 15 mln, a to duże pieniądze. Nie wierzę w te tłumy idące w dzisiątki tysięcy. Jeśli już przyciągniemy tłumy turystów do miasta to najszybciej do sosnowieckiej Starówki, czyli kwadratu miasta wytyczonego ulicami 3 Maja - Zwycięstwa - Mościckiego - Małachowskiego i Sienkiewicza. Już dziś to najbardziej żywe, atrakcyjne i uczęszczane miejsce w całym Zagłębiu, z dziesiątkami pubów, restauracji, kawiarnii, klubami, teatrem i z dwoma multikinami. Zadbali o to prywatni inwestorzy i przedsiębiorcy. Miasto na szczęcie im w tym nie przeszkadzało i dzisiaj mamy się czym chlubić. Warto też zacząć promować sosnowiecką Katedrę i Dom Szpilmana!
Ja myślę, że priorytetowa powinna być rewitalizacja sosnowieckich osiedli, poprawa stanu dróg i chodników, w tym ścieżki rowerowe i boiska dla nłodzieży! Tutaj zaniedbania są olbrzymie.
#4 | stańczyk dnia 08.08.2009 10:13
ZBLIŻAJĄ SIĘ WYBORY, WIĘC TRZEBA LUDZI OMAMIĆ OBIETNICAMI. A PO WYBORACH ,WIECIE, ROZUMIECIE, NIE WYSZŁO. I DALEJ "SLAMSY-RUDNA", "DZIURAWE DROGI","ODNOWIONE TRAMWAJOWE TRUPY" ITD.TERAZ NAJWAŻNIEJSZE CELE TO "NOWY STADION", "TRÓJKĄT TRZECH CESORZY","JURAJSKI PARK" , NO WIECIE, ROZUMIECIE ZGODNIE Z WYTYCZNYMI. CYSORZ TO MO KLAWE ŻYCIE.
#5 | Piotr Dudała dnia 08.08.2009 06:40
Zapropnowałem w ubiegłym miesiącu by plac przy ul. Niepodległości 10 na osiedlu Rudna 1 w Sosnowcu, plac, przy którym od lat znajduje się jeden z budynków dydaktycznych Wydziału Farmacji i Analityki Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego po rewitalizacji (ryneczek z fontanną), nosił imię prof. Michała Reichera. Sądzę, że wniosek ten powinien również zostać rozpatrzony w Programie Rewitalizacji Miasta.
#6 | Lisrer dnia 08.08.2009 06:14
a co z Rudną 1, czy tak ma już pozostać, slumsy w centrum Sosnowca, z piecami węglowymi?
#7 | Tomek dnia 08.08.2009 06:10
będzie to jakby kolejna kosztowna "górka", która dużo kosztowała i przynosi tylko straty!
#8 | Leszek dnia 08.08.2009 06:08
pomysł fatalny i kosztowny, 100 mln zł na wątpilwą atrakcję, to czysta głupota, dlaczego nie wspomoina się o egzotarium?
#9 | Urszula dnia 08.08.2009 06:05
Czy Park Przyrodniczo-Paleontologiczny to jest tem projekt z ważkami, wijami i pająkami, który wczesniej był odrzuvony przez Ministerstwo Sportu?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney