Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sługa Boży Jan Paweł II powróci do sosnowieckiej Katedry!

Katedra p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu ze wspaniałymi freskami młodopolskich malarzy Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziębły oraz witrażami Bukowskiego może stać się prawdziwą perłą Diecezji i Zagłębia. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce, w przeciągu kilku najbliższych miesięcy, znajdzie się w niej w końcu tabliczka informująca, że w maju 1967 r. gościł w tym kościele Abp Karol Wojtyła, metropolita krakowski, późniejszy Ojciec Święty, Sługa Boży Jan Paweł II.Sprawa pamiątkowej tabliczki dla Jana Pawła II ma swoją długą historię, prawie pięcioletnią. W końcu trafiła do... Biskupa. Zostałem niedawno poinformowany, że była ona poruszona przez Posła Jarosława Piętę w czasie spotkania z Biskupem Sosnowieckim Grzegorzem Kaszakiem, króre odbyło się kilka tygodni temu. Ustalono, że jako pomysłodawca, mam się tą sprawą zająć we współpracy z Pawłem Duszą Naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki. Na przeszkodzie stanęła zmiana proboszcza parafii. Jednak obecnie już wiemy, że nowy proboszcz, ks. kan. Jan Gaik obejmie urząd dosłownie za kilka dni, w niedzielę, 16 sierpnia.Naczelnik WKiS Paweł Dusza poinformował mnie ostatnio, że sprawa tablicy jest jak najbardziej aktualna. Trzeba spełnić jednak podstawowy warunek, a mianowicie właściciel (zarządzający obiektem), czyli w tym wypadku Parafia p.w. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, którą reprezentuje proboszcz, musi zwrócić się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach z formalnym wnioskiem o wydanie Pozwolenia na zawieszenie tablicy (mówi o tym Art. 36.1.10 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dn. 23 lipca 2003 roku, Dz.U.Nr 162, poz. 1568, z późniejszymi zmianami). Do wniosku musi być dołączony projekt tablicy (z tekstem), jej wielkość, no i oczywiście miejsce, w którym ma zawisnąć. Bez tego sprawa będzie się przeciągać. W międzyczasie, jeśli Urząd Miejski ma partycypować w kosztach wykonania tablicy, też musimy znać projekt tablicy. Środki wstepnie są zarezerwowane, koszt wykonania takiej tablicy może wahać się od 2.000,- do nawet 5.000,- w zależności od jej wielkości, ilości znaków, formy graficznej etc. Brawo!Obecnie dokonywane są zmiany personalne w katedrze. Po ich zakończeniu, tak szybko, jak tylko to będzie możliwe, trzeba zachęcić nowego proboszcza do złożenie stosownego wniosku. W tej sprawie też już coś zostało zrobione, mianowicie wysłałem maila do ks. nominata, w którym wyłuszczyłem mu całą sprawę.
Dlaczego tak bardzo jest potrzebna ta tablica? Sądzę, że z wielu względów jest nie tylko potrzebna, ale wręcz konieczna. I to zarówno względów moralnych, religinych, jak i historycznych, jako świadectwo czasu, dokument naszej wspólnej historii. Jan Paweł II w przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania z wiernymi na placu w Zagórzu 14 czerwca 1999r., odnosząc się do pierwszej swojej wizyty w Sosnowcu, powiedział:


„Dzisiejsze spotkanie wywołuje w mej pamięci wspomnienie tych uroczystości, które przeżywaliśmy tu, w Sosnowcu, w maju 1967 roku. W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny — dzisiejszej katedrze — przy udziale Prymasa Tysiąclecia oraz innych biskupów polskich celebrowaliśmy wówczas obchody milenijne. To były trudne czasy. Były trudne szczególnie dla tych, którzy chcieli otwarcie wyznawać swoją wiarę i przynależność do Kościoła. Pamiętam, jak wielkie znaczenie miało wtedy nauczanie Soboru Watykańskiego II, który dopiero co się zakończył. Pamiętam, ile nadziei i ile mocy niosło zwłaszcza soborowe nauczanie o godności osoby ludzkiej i o jej niezbywalnych prawach. Wówczas zapadało ono głęboko w dusze przygotowane do milenium przez wielką nowennę. Dziś czasy się zmieniły. Jest to wielki dar Bożej Opatrzności. Bogu należy się nasza wdzięczność za to wszystko, co dokonało się w naszej Ojczyźnie. Niech nigdy jej nie zabraknie w sercach ludzi wierzących w Polsce!”Co proponuję? W nawie głównej po prawej stronie na wysokości ambony znajduje się figura św. Piotra, wierna kopia tej z Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Św. Piotr trzyma w lewej ręce dwa klucze, prawą zaś błogosławi. Na postumencie figury widnieją słowa św. Ambrożego: „Gdzie Piotr Święty tam prawdziwy kościół Chrystusowy”. Nad św. Piotrem wysoko na filarze zawieszony jest portret Jana Pawła II. Pomiędzy figurą, a tym zdjęciem na filarze znajduje się wolna przestrzeń. Można ją śmiało wykorzystać. Proponuję umieszczenie tam tabliczki z napisem:W tym kościele w dniach 20 - 21 maja 1967 roku, w czasie uroczystości Milenium Chrztu Polski, modlił się Arcybiskup Karola Wojtyła, metropolita krakowski, nasz ukochany Ojciec Święty, Sługa Boży Jan Paweł II.Piotr Dudała
św. Piotr w Bazylice Katedralnej w SosnowcuPs. Ks. Prałat Jan Szkoc uważa, że tabliczek w Katedrze jest już dużo, dlatego proponuje mały pomnik, którego projekt posiada - ukazujący Ojca Świętego w objęciach Matki Bożej. Widziałem ten projekt, jest bardzo ciekawy. Pierwotnie miał stanąć przed Kościołem św. Tomasza Ap. na Pogoni. Mógłby teraz stanąć przed Katedrą na Placu przed Domem Katolickim. Miejsce na to jest. Oczywiście, gdyby spotkał się z zainteresowaniem nowego proboszcza, to wycofam się ze swoich projektów, tym bardziej, że w marcu 2006r., pisałem w serwisie sosnowiecfakty.pl, że posąg - figura Jana Pawła II powinien stanąć w pobliżu Katedry. Osobiście jestem za tabliczką, ale podporządkuję się woli kościoła. Zapraszam też do dyskusji.

Autor: Piotr Dudała | 08/08/2009
Komentarze
#1 | uuszaty dnia 15.08.2009 10:37
I nowy pomnik ooo.
#2 | anonim dnia 12.08.2009 20:39
Jan Paweł II nie chciał pomników.Był wspaniałym sługą bożym i skromnym czlowiekiem całkowicie oddanym bliżniemu.Myślę że pomników JP już dość.Są przed prawie każdym kościołem.Myślę że tabliczka wystarczy a pieniądze z pomnika można przeznaczyć np.na budowę domu samotnej matki lub inny zbożny cel który slużyłby bliżnim i nazwać obiekt imieniem Jana Pawła.
#3 | anonim dnia 12.08.2009 13:35
Panie Piotrze, tak 3mać!
#4 | anonim dnia 10.08.2009 21:58
Przerażające, że tą sprawą w ogóle nie zaiteresowały się media, żadne, ani świeckie, ani katolickie!
#5 | anonim dnia 10.08.2009 06:13
Nareszcie, 42 lata to trochę czasu. W Sosnowcu wciąż trwa komuna?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney