Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


W Sosnowcu zaczynają budować olbrzymią barkę

Na placu Papieskim w Sosnowcu rozpoczęła się jedna z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji w mieście. Barka, czyli podstawa pomnika Jana Pawła II, będzie gotowa jeszcze w tym roku.

Pomysł, by pomnik w kształcie barki stanął przy ul. Rydza-Śmigłego, zrodził się po papieskiej wizycie w Sosnowcu. W 1999 roku "Barkę", ulubioną pieśń Jana Pawła II, odśpiewało w tym miejscu 300 tys. wiernych. Jednak budowa pomnika w kształcie łodzi szybko zyskała tylu samo przeciwników, co zwolenników. Mimo że monument miał też spełniać funkcję amfiteatru, projekt nie spodobał się radnym i w ubiegłym roku inwestycja została wstrzymana.W końcu samorządowcy zgodzili się na stworzenie w tym miejscu parku, którego częścią będzie pomnik. Inwestycja właśnie się rozpoczęła.
- Podstawa pomnika to tak naprawdę budynek, który będzie stanowił zaplecze gospodarcze dla całego amfiteatru. W jego wnętrzu będą się też znajdowały podłączenia wszystkich mediów, garderoby, a scena będzie na dachu barki. To będzie doskonałe miejsce nie tylko na uroczystości religijne, ale też koncerty rockowe i muzyki poważnej - podkreśla Grzegorz Dąbrowski, rzecznik magistratu.Wykonana z żelbetu barka będzie miała 40 m długości i 13,5 m szerokości. Konstrukcja ma być gotowa do końca listopada, a koszt budowy pochłonie 1,7 mln zł. Jak zastrzegają magistraccy urzędnicy, wcale nie jest pewne, czy betonową łódź ostatecznie zwieńczy konstrukcja przypominająca żagiel.- Rzeczywiście, żagiel jest na wizualizacjach, ale wszystko będzie zależało od kosztów. Barka to element większej całości. Na modernizację placu w tym roku przeznaczymy 3 mln zł. Z tych pieniędzy uda się jeszcze zrobić kalendarium papieskie, czyli okrągły wybrukowany plac z najważniejszymi datami z pontyfikatu Jana Pawła II - mówi Dąbrowski.Na park z oczkiem wodnym, boiskami i placami zabaw, który ma wyrosnąć wokół pomnika, mieszkańcy będą musieli poczekać. Przesądziły względy praktyczne. - Nie możemy najpierw posadzić drzew, a potem w samym środku parku stawiać betonowej konstrukcji. Budowa parku rozpocznie się w przyszłym roku - dodaje rzecznik.Na park trzeba będzie wydać około 10 mln zł.


red. Jacek Madeja. Gazeta WyborczaAutor: Redakcja | 11/08/2009
Komentarze
#1 | LWWL dnia 18.08.2009 16:06
budować i nie oglądać się na innych, szok to ja mam jak komuś ulicę budują pod dupę na ziemi developera i zamiast developera
#2 | Batalia dnia 15.08.2009 15:35
największym skanadalem jest wykorystywanie przez obecne włwdze miasta Jana Pawła II do politycznych rozgrywek!
#3 | ludek dnia 15.08.2009 11:24
Prawdziwy SZOK !!!!
#4 | Karol dnia 15.08.2009 10:45
Najdziwniejsze jest to, że gorącymi zwolennikami Bary jest młoda ekipa ze sosnowieckiej Kurii. Poprzedni biskup jakoś się tak stanowczo nie opowiadał za tym pomysłem, siedzieli też cicho jego współpracownicy. Sprawę dyskretnie "prowadzili" księża z Zagórza. Teraz jest pełne poparcie dla byłego społecznego komitetu i b. tow., a obecnie Prezydenta Sosnowca p. Górskiego! A nawet przeprowadza się tajne PR-owskie "akcje" poparcia!
#5 | ucho dnia 15.08.2009 10:32
Inwestycja jak za czasów komuny gigantomania,czy warto wydawać tyle forsy na dwie imprezy w roku.Prezydencie pospaceruj sobie chodnikami po Białostockiej, Kieleckiej, Łomżyńskiej itd.Wózkiem inwalidzkim nie ma jak bezpiecznie przejechać, bo same dziury.Ta część Zagórza zaczyna przypominać Abisynię, kto jest rodem z Sosnowca to wie gdzie to było.Osiedle zaniedbane chyba najbrzydsze, nie tylko w Sosnowcu ale w Polsce.Wystarczy spojrzeć na słynne Łąki oraz okolicę BILLI. Chcę zapytać kiedy nasze osiedle zostanie przystosowane do zamieszkania bez barier archtektonicznych.Na budynkach azbest, place zabaw to hańba, dam przykład placu to plac zabaw na ul. Białostockiej34-36 piaskownica bez czyszczenia,tylko dowożony jest piach przez 30lat, to wszystko zaniedbane.Zapraszam Pana Prezydenta do zwiedzenia tych ulic.Te pieniądze można inaczej wydać z gustem i mądrze bo bezguścia to my już mamy aż nadto.JP.II.tego napewno nie chce i na to spogląda z politowaniem.
#6 | Rav dnia 14.08.2009 12:01
...park z oczkiem wodnym, boiskami i placami zabaw... może od tego należy zacząć a nie jakiegoś wybetonowanego symbolu którego pewnie JP2 wcale by nie chciał?
#7 | ZS dnia 13.08.2009 21:47
A nie lepiej w tym miejscu wybudować boiska dla młodzieży basen albo świetlice?Chyba wystarczy nam pseudo świętych miejsc budowanych przez komuchów.Ten kraj jest pełen absurdów.
#8 | patryk dnia 13.08.2009 20:57
A tow. Górski zachował się sprytnie. PiS chcaiło nie zagospodarowało placu zrobi to ON. A Platforma Obywatelska sama jest temu winna bo niby taka liberalna a NIGDY nie powiedziała oficjalnie powiedzieć kościołowi NIE, zresztą podobnie jak SLD!
#9 | mieszkanka dnia 13.08.2009 08:34
Jeśli to miasto stać na taka barkę to my mieszkańcy chcemy też mieć wymienione windy w budynkach ( zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym) , zdjęte rakotwórcze ocieplenie z budynków ( też zgodnie z obowiązującym prawem) nowe skrzynki na listy (też zgodnie z obowiązującym prawem).
No bo jeśli jednym świeczkę to nam mieszkańcom chociaż ogarek .
#10 | patryk dnia 13.08.2009 07:33
Najśmieszniejsze jest to,że o zagospodarowanie Placu Papieskiego przez 10 lat bezskutecznie walczył sosnowiecki PiS, a teraz "barkę-arkę" buduje prezydent rodem z Lewicy
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney